Matka varattu

Poika maalta

Nyt on sitten matka varattu carmeniin lähtö olisi 19.12.2013 olisi kiva kuulla lähtevien ja palanneiden ajatuksia kokemuksia carmenin/Meksikon matkailusta itsellä Meksikoon ensimatka joten olen Meksikosta ihan pihalla siitä johtuu tiedon halu.hyvää matkanodotusia kaikille matkaajille

5

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senorita2

      Hanki ensi alkuun kirjallista tietoa Meksikosta esim.jo vanha 2006 vuodelta Tällainen on Meksiko ,tai sitten aurinkomatkojen sivuilta kohde oppaat siellä on tuhti paketti melko tuoretta tietoa.Hieno maa, olen käynyt tuolla pitkin poikin useasti.Ja en aio hylätä Meksikoa mainio loma kohde jo historiankin puolesta.Viime joulukuussa 4 viikkoa viilistelemässä" maailmanloppua".Hyvää matkaa.

      • senorita4

        Sorry opuksen nimi on Näe ja koe Meksiko...


    • ooooooossssssss

      Onnea hienon matkan varauksen johdosta.Olin ensimmäistä kertaa Meksikossa nyt helmikuussa 2013 kolme viikkoa.Aivan Ihana maa ja ihanat Ihmiset.Sinne täytyy päästä uudelleen.Minullakin on varattu uusi matka Meksikoon: 04.02.2014.
      Hyvää matkanodotusta.

    • Salsahamepyörimään

      Hyvä valinta. Carmenista on hyvät yhteydet Cancuniin (esim. pikavuorolla, kuten me teimme) ja siitä edelleen jostain satamasta vaikkapa jollekin saarelle, Puerto Juarezin satamasta esim. Isla Mujeresille.
      Helppo kulkea, jos puhut englantia ja loput käsimerkein. Maya Riviera on amerikkalaisten lomapaikka: palvelu pelaa ja aika turvallistakin on, tämä tietysti riippuu aina itsestäkin. Myös toiseen suuntaan Carmenista, kuten Tulumiin, on hyvät yhteydet.
      Carmen itsessään on aika pieni paikka, kävelyetäisyydellä niin rantahotellit kuin kaupungin keskustakin. Turistipaikan negatiiviset jutut läsnä (rihkaman tyrkytystä ym.) mutta mayakulttuuri ja sen nähtävyydet, hyvä ruoka, porukan rentous ja ystävällisyys, ilmasto ja esim. saarten kristallin turkoosit lämpimät vedet ovat iso plussa. Ja hyvät salsaopettajat, tietty.
      Mayakohteisiin kannattaa kyllä hankkiutua retkien mukana tai omin päin. Jokunen pieni raunio on ihan Carmenissakin.
      Jos vuokraat jonkin moottorikulkuneuvon, muista että pimeys tulee sitten niin äkisti ettet ikinä arvaakaan! Eli hyvissä ajoin takaisin vuokraamolle, pimeässä ajaminen on sanoisinko haastavaa. (Onneksi mekin olimme jo aivan skootterivuokraamon lähellä kun pimeys yllätti - eli kokemuksen syvällä rintaäänellä...)
      Itse hankin etukäteen muistaakseni Top 10 of Mexico and Yucatan - en nyt varmaksi muista kirjan nimeä. Joidenkin matkalehtien nettiarkistoista voisi kuvitella juttuja löytyvän.
      Jos hankit all inclusiven, niin ei kannata ajatella että aina pitäisi syödä hotellilla. Kannattaa aina välillä kokeilla muutakin. AI on kuitenkin hyvä hätävara, kun tulee jostain reisusta myöhään ja nälkäisenä niin ei tarvii arpoa minne syömään. Itse kun en ole väsyneenä ja nälkäisenä parasta seuraa.
      Mulle jäi Meksikon matkasta tosi hyvät muistot - lennot vaan on puuduttavat mutta luulenpa että vielä löydän itseni sieltä, tosin muualta kuin Carmenista. Tai mistäpä sitä koskaan tietää...

      • Salsahamepyörimään

        Niin, ja muutamia vuosia sitten siellä Carmenin rannalla sijaitsi yhdessä oppaassa maailman parhaaksi (?) rankattu beach club - muistaakseni Blue Parrot - sieltä(kin) saa hyvät mojitot!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe