Eli minkälaisia luita koiranpennuille (8vk) suosittelette annettaviksi? Oikeita luita, nahkaluita jne.?
Ja voiko koiranpennulle jättää luun päiväksi, kun ei ole itse kotona?
Netissä on vaikka mitä kauhutarinoita, joissa kerrotaan koiranpennun tukehtuneen jne..
Ja voiko koiranpennulle jättää luun päiväksi, kun ei ole itse kotona?
Netissä on vaikka mitä kauhutarinoita, joissa kerrotaan koiranpennun tukehtuneen jne..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pedigreen dentastix pienille / mini koirille tarkoitettu on hyvä pennulle: pehmeä, helppo niellä ja pieni kokoinen. Enemmin ihan pienelle jättäisin kongi lelun jonka sisällä on pehmeää lihatahnaa esimerkiksi, kaveri teki näin kun harjoitelivat yksinoloa ja nyt 5kk jää edelleen kongin kanssa rauhassa työpäivän ajaksi :)
http://www.petenkoiratarvike.com/tuote/kong-puppy-s/301007/?jsh_id=j78mv1u3iuel14d622jj3i9gn3
http://www.petenkoiratarvike.com/tuote/kong-puppy-dental-stick-s/30100011/?jsh_id=j78mv1u3iuel14d622jj3i9gn3#product_description_anchor
Tahna: http://www.petenkoiratarvike.com/tuotteet/ruokailu-ja-herkut/81/ esim. märkämuonaa tai nappuloita voi laittaa :)
Meillä pikkupaimen on syönyt koko ikänsä kuivattuja eläintenosia. Yksikseen jäävälle koiralle ei kannata välttämättä jättää luita, mikäli koiran hampaat riittävät palasien irrottamiseen. Erityisesti sonnin suti on loistava - sitkeänä se kestää pitkään (ja tukehtuminen on aika mahdotonta) ja rasvattomana se ei edes sotke paikkoja. Toinen vastaava on säleilevämpi ja sotkevampi kurkku- tai henkitorvi, en muista kumpi. Myös possunkorvat ovat hyvä, tavallisempi vaihtoehto. Ne kestävät pidempään kuin keinotekoiset luut esim. dentastix ja kiinnostavat koiraa enemmän kuin nahkaluut. Toisaalta tuonikäiselle maistuu varmasti mikä tahansa :)
Itse aloin antamaan jo ihan 8 viikkoiselle pakastealtaasta ostettavia raakaluita. Oli sopivan kylmiä (purki puruvimmasa niihin jos kutis ikenet), tarpeeksi kova ettei saanut paloja irrotettua kuin "murusia" vain (ei tukehtumisvaaraa) ja oli ainakin lisäaineeton
Älä anna pennulle mitään luita missä solmuja yms. naruja, esim sellaiset "kenkä" puruluut ei sovi narujen vuoksi, koska voi tukehtua niihin. Hyviä on perus pururullat ja dentastixit ja oikeina luina suosin pakastettua naudan sääriluuta. Yleensä lihatiskeilla/-kaupoissa leikkaavat vielä pienemmäksi palaksi ja erittäin hyvä paikka ostaa halvalla niitä on kaikki lihatukut (Helsingissä Chef Wotkins).