Näin kosteahkojen kelien aikana vesi kastelee kuskinpuoleisen maton märäksi vaikka auto on paikoillaan. Onko vesireiät tukkeessa vai mistäköhän johtuu? Kaara on GOLF II vm.91.
Vettä tupaan vaan ei ulos
9
1356
Vastaukset
- RKL
Itselläni oli aikoinaan Golf mallia 1985 ja kolleegalla myös. Eikös sekin ollut Golf II. Kummallakin tuli vesi kuskin matolle. Vesi tuli ovesta. Oven sisäverhouksen takana oli muovikalvo, jonka takaa lasista valuvan veden piti valua niihin oven alaosan poistoreikiin. Muovikalvo oli alareunastaan irti ja vesi valui sisäpuolelle. En enää muista miten verhous otettiin pois. Taisin kiinnittää sen muovikalvon pakkausteipillä. Asia mainittiin joskus tyyppivikalistalla.
- juttu
Joo, just tänä kesänä korjasin omastani kaikista neljästä ovesta ton hajonneen muovikalvon. Enää ei tuu vesi sisälle. Kantsii muuten kattoo sitten sinne verhoilunkin alle. Meinaan voi olla äänieristeet pikkasen kosteena, kun vuosien saatosa sitä vettä on valunut sinne verhoilun alle. Omastani vaihdoin joka paikasta myös äänieristeet uusiin. Nyt on kuivaa ja samalla auton sisämelu tippui myös huomattavasti. Aika hepposet ne alkuperäiset äänieristeet. Ja autohan oli Golf II -88 1.6CLja viisiovisena.
- Polonen
Itselläni on Polo 96, sen ovista tuli vettä sisään matoille, korjauksena lukon vastakappaleen siirto sisään päis noin 1mm, oven tiivieet oli vuosien saatossa menettäneen kimmoisuutensa ja vuotivat vettä sisään..
Löysää 2 kpl torx ruuveja ja siirrä vastakappaletta. Pilareissa on asteikko josta on helppo katsoa paikka ennen siirtoa ja sen jälkeen. - Jape
Tuli tuulilasin tiivisteen läpi. Vedin silikonia koko matkalta tiivisteen alle ja nyt pitää ;p
- Sama juttu..
Sama juttu Touran:ssa. Vesi reiät auki, mutta apparin lattia lainehtii sateella. Saavat huollossa ihmetellä.
- Skodassa
Ja jotta VAG on laajasti edustettuna, niin myös Octaviassa tulee sateella parkkipaikalla hieman vettä apukuskin puolen lattialle, tai ainakin alatiivisteelle pieni lammikko.
Olen antanut itselleni kertoa, että vesi pääsee valumaan ikkunan etureunan (pelin lähellä) kohdalta tiivisteen välistä oven sisään, ja valuu oven alareunasta verhousmuovin alapintaa pitkin matkustamon puolelle. Eivät saaneet huollossa kuntoon. Ja Seat kärsii ongelmasta myös.
- Fred
Tuli vettä tuulilasintiivisteen ja katon välistä.
Eli silikoonia myös sinne katon puolelle tiivisteen väliin tietenkin.- Seilori
Mulla lainehti sateen jäljiltä apukuskin puolelta takapenkin lattiamatto. Pahemman sateen jäliltä sai kuivatekka hikeen asti. Tinen oli takakontti joka vuoti kuin seula. No päivääkään en vaihtaisi pois koska kuitenkin niin hyvä kulkine oli kyseessä.
- Seilori
Seilori kirjoitti:
Mulla lainehti sateen jäljiltä apukuskin puolelta takapenkin lattiamatto. Pahemman sateen jäliltä sai kuivatekka hikeen asti. Tinen oli takakontti joka vuoti kuin seula. No päivääkään en vaihtaisi pois koska kuitenkin niin hyvä kulkine oli kyseessä.
oli golohvi mk2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389