Vettä tupaan vaan ei ulos

Näin kosteahkojen kelien aikana vesi kastelee kuskinpuoleisen maton märäksi vaikka auto on paikoillaan. Onko vesireiät tukkeessa vai mistäköhän johtuu? Kaara on GOLF II vm.91.
91236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itselläni oli aikoinaan Golf mallia 1985 ja kolleegalla myös. Eikös sekin ollut Golf II. Kummallakin tuli vesi kuskin matolle. Vesi tuli ovesta. Oven sisäverhouksen takana oli muovikalvo, jonka takaa lasista valuvan veden piti valua niihin oven alaosan poistoreikiin. Muovikalvo oli alareunastaan irti ja vesi valui sisäpuolelle. En enää muista miten verhous otettiin pois. Taisin kiinnittää sen muovikalvon pakkausteipillä. Asia mainittiin joskus tyyppivikalistalla.

Äänestä
  • Joo, just tänä kesänä korjasin omastani kaikista neljästä ovesta ton hajonneen muovikalvon. Enää ei tuu vesi sisälle. Kantsii muuten kattoo sitten sinne verhoilunkin alle. Meinaan voi olla äänieristeet pikkasen kosteena, kun vuosien saatosa sitä vettä on valunut sinne verhoilun alle. Omastani vaihdoin joka paikasta myös äänieristeet uusiin. Nyt on kuivaa ja samalla auton sisämelu tippui myös huomattavasti. Aika hepposet ne alkuperäiset äänieristeet. Ja autohan oli Golf II -88 1.6CLja viisiovisena.

    Äänestä

Itselläni on Polo 96, sen ovista tuli vettä sisään matoille, korjauksena lukon vastakappaleen siirto sisään päis noin 1mm, oven tiivieet oli vuosien saatossa menettäneen kimmoisuutensa ja vuotivat vettä sisään..
Löysää 2 kpl torx ruuveja ja siirrä vastakappaletta. Pilareissa on asteikko josta on helppo katsoa paikka ennen siirtoa ja sen jälkeen.

Äänestä

Tuli tuulilasin tiivisteen läpi. Vedin silikonia koko matkalta tiivisteen alle ja nyt pitää ;p

Äänestä

Sama juttu Touran:ssa. Vesi reiät auki, mutta apparin lattia lainehtii sateella. Saavat huollossa ihmetellä.

Äänestä
  • Ja jotta VAG on laajasti edustettuna, niin myös Octaviassa tulee sateella parkkipaikalla hieman vettä apukuskin puolen lattialle, tai ainakin alatiivisteelle pieni lammikko.
    Olen antanut itselleni kertoa, että vesi pääsee valumaan ikkunan etureunan (pelin lähellä) kohdalta tiivisteen välistä oven sisään, ja valuu oven alareunasta verhousmuovin alapintaa pitkin matkustamon puolelle. Eivät saaneet huollossa kuntoon. Ja Seat kärsii ongelmasta myös.

    Äänestä

Tuli vettä tuulilasintiivisteen ja katon välistä.
Eli silikoonia myös sinne katon puolelle tiivisteen väliin tietenkin.

Äänestä
  • Mulla lainehti sateen jäljiltä apukuskin puolelta takapenkin lattiamatto. Pahemman sateen jäliltä sai kuivatekka hikeen asti. Tinen oli takakontti joka vuoti kuin seula. No päivääkään en vaihtaisi pois koska kuitenkin niin hyvä kulkine oli kyseessä.

    Äänestä

  • Seilori kirjoitti:

    Mulla lainehti sateen jäljiltä apukuskin puolelta takapenkin lattiamatto. Pahemman sateen jäliltä sai kuivatekka hikeen asti. Tinen oli takakontti joka vuoti kuin seula. No päivääkään en vaihtaisi pois koska kuitenkin niin hyvä kulkine oli kyseessä.

    oli golohvi mk2

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolhvi kirjoitti:

Näin kosteahkojen kelien aikana vesi kastelee kuskinpuoleisen maton märäksi vaikka auto on paikoillaan. Onko vesireiät tukkeessa vai mistäköhän johtuu? Kaara on GOLF II vm.91.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu