VENÄJÄN TULLI TIEDOITTI VÄRTSILÄSSÄ PAPERILLA TULLIKOPIN SEINÄLLÄ, ETTÄ 25.2.2013 OTETAAN KÄYTTÖÖN UUSI AJONEUVOJA KOSKEVA ATK-JÄRJESTELMÄ. TÄMÄ SAATTAA AIHEUTTAA YLIMÄÄRÄISTÄ HITAUTTA JA TULLI ENNALTA PAHOITTELI SITÄ.
TÄMÄ VARMAAN TARKOITTAISI OMAN TULKINTANI MUKAAN SITÄ, ETTÄ MAANANTAINA EI KANNATA LÄHTEÄ TANKILLE, MIKÄLI ON KIIRE EIKÄ EHDI JONOTTAA ENEMMÄN.
KOMMENTOIKAA HYVÄT VENÄJÄN KANSSAMATKAILIJAT- JA TANKKAAJAT TÄHÄN VIESTIKETJUUN, MITEN PALJON HITAUTTA KÄSITTELYSSÄ ON MAANANTAINA 25.2.2013 TAI MYÖHEMMMIN
VARAUTUKAA VENÄJÄN TULLIN HIDASTELUUN 25.2.2013 ALKAEN
40
1084
Vastaukset
- Tankkitäyteen
Olisiko ollut koekäytössä jo viime torstaina kun antoivat leimatun autopaperin muistoksi Wärtsilästä palatessa.
- dfphij834660
Siis eihän tuota paluulappusta ole palatessa tarvinnut olla aikoihin..? Vai mitä tarkoitat..
- paluuta ei oo
dfphij834660 kirjoitti:
Siis eihän tuota paluulappusta ole palatessa tarvinnut olla aikoihin..? Vai mitä tarkoitat..
Totta jooo.. taitaa taas olla joku provo kielitieteilijä asialla.parempi vaan näitten ummikkojen sulkea silmänsä jos näkevät venäjän kielistä tekstiä tullikopin seinällä..Paluu lappua ei oo todellakaan tarvinnu täyttää ja jos tälle hörhölle ovat muuten vaan antaneet sen turhakkeen paluulapun takaisin leiman kanssa niin ompahan taas mielikuvitus päässyt valloillleen
- 1+1=0
dfphij834660 kirjoitti:
Siis eihän tuota paluulappusta ole palatessa tarvinnut olla aikoihin..? Vai mitä tarkoitat..
No sen paperin antoivat johon Venäjälle mennessä liimaavat tarran.
- keinegrossenbuchstab
Ei tarvitse sen takia huutaa täällä palstalla. Miksi et itse mene toteamaan, mikä on tilanne. Voit sitten tiedoittaa muille.
- Jumi...
Kaverin vaihtonäppäin jumissa tai kaveri jurrissa? Ehkä molempia!
Onneksi kirjainkokoa täällä ei voi muuttaa, eikä boldausta käyttää...
- Tarkkailija nesteelt
Komejat jonot ovat venäjän tulliin.
- tankille
Jono liikkuu ihan kivasti, ei ongelmia.
- takkuista on
Tänään 1 tunti mennessä 1,5 tuntia tullessa.
Tänään menomatka aamupäivällä kesti 2 t 15 min. Autopaperiin tarran tulostus kesti 4-5 min.
Paluu vähän yli 3 tuntia. Passin leimaajanainen kyseli palatessa auton tullipaperia, mutta sehän jäi tullikopille.- värtsilä jytää
Ja millä tullikopilla oli kyseiset kyselyt, ei ainakaan Värtsilässä ollut.
Oisko kyselly rekisteriotetta kun kielitaidottomat ette ymmärrä mitä kysyy!!
Tänään meni värtsilässä molemmat tullit mukaanlukien mennessä 30 minsaa ja tullessa saman verranSvetogorskissa näin tapahtui. Kuullun ymmärtämisessä ei ollut vaikeuksia, koska kysymys selvästi kuului: "Onko tullipaperi"?, eikä "rekisteriote", koska sehän oli hänellä kädessään passin kanssa.
Tänään Wärtsilässä näköjään sujui asiat nopeammin.
Miten noin yleensä Wärtsilässä papereitten kanssa on, siis pikkulappu ja kaksi menotullipaperia, joista toinen jää tulliin ja toisen saa mukaan joka annetaan paluumatkalla. Niin, että onko samat jutut kuin täällä alempaa.
- 939393939
Vittu mitä pelleilyä. Monikerta lappukaan ei enää toiminut. Onkohan uutta vastaavaa tulossa.. helpotti kyllä elämää huomattavasti.
- Pietarinmatkaaja
Monikertalappu ei enää kelpaa vai? :O No voi per***!!! Taas palataan siis taaksepäin edistyksessä!
Mutta hyvä tietää että osaa tulostaa viikonlopun Pietarin keikalle paperit valmiiks, eli kiitos tiedosta! :) - Pietarinmatkaaja
Pietarinmatkaaja kirjoitti:
Monikertalappu ei enää kelpaa vai? :O No voi per***!!! Taas palataan siis taaksepäin edistyksessä!
Mutta hyvä tietää että osaa tulostaa viikonlopun Pietarin keikalle paperit valmiiks, eli kiitos tiedosta! :)Niin vai koskikos tuo vain Wärtsilää vaiko myös näitä alempia ylityspaikkoja?
- hänmän
Pietarinmatkaaja kirjoitti:
Monikertalappu ei enää kelpaa vai? :O No voi per***!!! Taas palataan siis taaksepäin edistyksessä!
Mutta hyvä tietää että osaa tulostaa viikonlopun Pietarin keikalle paperit valmiiks, eli kiitos tiedosta! :)maanantaina oli monikertalappu toiminut ainakin niiralassa. et onko tiistaina tapahtunut jotain sen suhteen tai sitten trollit puhuu soopaa täällä....
- tankille vain
Tuommonen 5-6 tuntia tankkausmatkalle kuulostaa ihan hyvältä.
- 33030322
Joo ei toiminut monikerta lappu enää, ainakaan vaalimaalla tänään. Uskomatonta toi venäjän touhu, pyörät pyörivät aina taaksepäin kun "päivittävät" ohjelmiaan.
- nietvpered
Joo, mutta yleimaalimallinen ilmiöhän se nykyjään, että jos mitä olemassa olevaa, esim palvelua, "kehitetään", niin siihen se yleensä loppuu.
- eyey4y
Eilen ei myöskään nuijamaalla toiminut monikertalappu, ottivat sen myös pois.
Muutenkin erittäin hidasta toimintaa, atk järjestelmän uusimisen takia..- cbeto
eilen svetossa pääsi hitaimmillaan 4 autoa tunnissa rajan yli.
- haraso3
Sentään venäläiset yrittävät edes saada jonninjoutavan ramppaamisen pois rajalta. Kieltäähän sitä ei voi, mutta hidastaa ilmeisesti voi. Oikein.
- Tankki täyteen kkiit
Kyllä se siitä taas alkaa toimia. Nyt jo tuli leimaa paperiin samaa tahtia mitä ennenkin eli muutama päivä on mennyt opetellessa.
- 1+12
Vaalimaalla homma toimi lähes normaalia vauhtia, suurin osa ajasta kului jälleen Suomen tulliin jonottaessa. Monikertalaput keräsivät tosiaan pois, joten kannattaa täyttää tavalliset laput vähintäänkin varalle.
- dippiä kehiin
Voi voi, taas tanea pidetään Vaalimaan jonossa. Pitäisi olla se tankkarin dippikaista herroja varten.
- noviisi3
Eikö passi, viisumi, rekisteriote, ajokortti riitä Venäjällä? Pitäkö jotain muitakin lappuja täytellä?
- Ennen vanhaan
Mie vaari muistelen, että enhenvanhaan, kun käytiin yhteisissä riennoissa naapurin puolella, niin passiksi riitti Suomi KP ja viisumia ja autopapereita ei edes kyselty.
- Passipolliissi
Eipä tainnut silloin olla autojakaan kovinkaan monella hemmolla !!! Dementia näkyy vaivaavan sen aikaisia matkailijoita , mistähän johtuu ??
- Kunniaa
Jos noita "ennen vanhaan" miehiä ei olisi ollut, niin ei tarvittaisi kyllä nyt passiakaan. Venäjän sisäinen passi riittäisi. Kiitos heille, että nuo paperit tarvitaan.
- kotiseutumatkaaja
Jooo.. mutta nyt sitten kärrätään rahaa kaikkialle muualle mm. kreikkaan jne.... mutta "ennen vanhaan" miehille ei riitä senttiäkään. Onkohan mennyt isänmaan puolustaminen aivan hukkaan silloin ennen ? ..ja vielä ne hölmöt jotka syytää rahaa karjalan kerjäläisille kun isovanhemmat on siellä joskus asuneet , käsittämätöntä ! matkailu avartaa , käykää katsomassa miten "hyvin voivaa" sakkia on luovutetuilla maaseutu alueilla. Markkinoidanhan näitä matkoja kotiseutumatkailun nimellä. Voi tämän viestin poistaa jos ei kuulu matkailu palstalle
- trollipolli
eilen olin monikertalapun kanssa niiralassa ja sain pitää paperin. muuten oli hidasta toiminta venäjän tullikopissa molempiin suuntiin...
- rajanalittaja
Just tulin niiralasta, tunnin joutu napottaa tulliselvitysjonossa ;(
Mut se erikoisuus että nyt antoivat pois tullessa sen mennessä tarratun selvityslapun mukaan, tarvitaanko sitä seuraavalla kerralla ???- 10+19
Etelämmillä asemilla ne on antaneet tuon lapun takaisin jo pidemmän aikaa, ikinä ei ainakaan itseltä ole seuraavilla kerroilla kyselty. Lappu leimooneenhan vaan kertoo että ole tuonut autosi pois Venäjältä. Joutaa paperinkeräykseen.
- ihmenipottajia
Kuka vittu edes haluaa mennä moiseen paskamaahan. "Joo sieltä saa bensaa HALVALLA!!" On ne vitun pennit joillekin niin saatanan tärkeitä.
- kahdeksas ihme
Nyt sotket kaksi minulle rakasta aisaa, vitun ja pennit. Tankkaamalla Venäjällä säästää pennejä, ja penneillä saa vittua. Kannattaisi ehkä sinunkin kokeilla niin turha ärtymys voisi kadota.
- taneliukset
Se on kuule monelle muuta elämää tärkeämpää, että saa mennä tankille. Sittten saa purnata, milloin mitäkin ja mielestään säästää mittavia summia. Elämäntapa sekin.
- trollipolli
kuka haluaa maksaa vapaaehtoisesti suomen polttoainehintoja? niistäkin veroista mitä polttoaineessa on niin pieni osaa menee tiestön ylläpitoon jne... mut jos haluaa olla tyhmä ja maksaa käteisen ja urpilaisen opastuksen mukaan veroja jotta kreikkalaisilla on hyvä olla niin anti mennä vaan..:)
- tebbolli
Just niin ja eihän tänne ole pakko vastata kirjoituksilla vaan mennä kotimaan Teboilin tankille tankaamaan, miksi kuluttaa täällä turhaan aikaansa jos senkin ajan voi käyttää teboilin tankilla.
Ne jotka käy venäjällä tankilla niin heillä on aikaa olla jonossa ja kirjoitella nettiin ja valittaa hitaista jonoista jotta ei ainakaan se Teboilin tankkaaja tulisi lisämmään jonon pituutta .. heheheeeeeee - abc kahvio
Kiivasta on porukka bensajonoissa... muistakee irtoaskit myös, niitähän ei lasketa.
- 4+6
Jonottaminen on vapaaehtoista. Tänäkin aamuna sai Ensoon mennessä jonotella ihan riittämiin kun tietokanta on hukkunut laitteiston päivityksen yhteydessä ja jokainen ajoneuvo on uudelleen näpyteltävä koneelle.
Työllistävä vaikutus ainakin yksisormijärjestelmässä. Toisaalta ihan sama se on tullimiehelle onko jonoa vai ei kun työvuoro on työvuoron mittainen ja jonottajat ovat vapaaehtoisesti jonottamaan tulleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474441
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on184339Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443463Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai893338Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h603276En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143257Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1652873Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42500- 252469
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta192067