Moi! Katottii täs äitin kaa mun puhelin lasku ja oli yhteensä 12.87€ . Aattelin et ei oo mahollista oon soteillu vaa pari kertaa ja lähettäny pari viestii. Sit katottii viesti maksut nii luki että palvelunumeroihin ois menny päälle 7 €. MIHIN HEMMETIN PALVELUNUMEROIHIN!? En oo muutaku play kaupasta asentanu muutaman pelin ja taustakuvia ja jotain soittoääniä ja watsapin. Ja nimenomaa sellassia mitkä ei maksa mitää.. Mistä nää laskut tulee? Mikä maksaa ja mikä on palvelunumero. En oo lähetelly muille ku kavereille tekstarii. Mikä on palvelu numerot ja mistä ne laskut tulee? Miten ne saa lopetettua?? Puhelin on kosketus näyttö Samsung galazy Ace. Puhelimeen on netti sopimus hankittu.
Olemattomat palvelunumero laskut!?
2
897
Vastaukset
Moro Ärsyttäääääää :)
Laskulla kun näkyy palvelunumerot-kohdassa jotain summia, niin se tarkoittaa aina sellaisia soittoja jotka on soitettu johonkin muualle kuin esim. tuttavan kännykkään tai kotinumeroon. Eli palvelupuhelut ovat aina erityismaksullisia puheluita.
Pankit, vakuutusyhtiöt, aikataulutiedustelut, erilaiset äänestykset jne, noihin soittaminen tarkoittaa palvelupuhelua.
Tyypillisiä esimerkkejä noista palvelunumeroista on kaikki 010/020 ja 0206/0207, 030, 0600/0700 jne. alkuiset puhelinnumerot.
Otahan yhteys DNA:han, tää ei muuten ratkea. He vaikka lähettävät sulle puheluerittelyn josta näet että mihin numeroon ja milloin liittymälläsi on soitettu :)
Onko puhelimesi ollut koko ajan vain sinun hallussa, ettei joku kaverisi olisi soittaa rimpauttanut sillä jonnekin...?
Tero@SoneraPartio- ***Jari L.****
Mulla tuli myös melkein 200 € kulut tietämättäni. Liittyi jotenkin facebook- peleihin. Olin huomaamattani hyväksynyt kännykästä jonkin kestotilauksen. Kännyyn tuli monta tekstari peräkkäin ajoittain. Vaikka en niitä avannut tai niihin vastannut, niin ne kaikki velotettiin laskulla, 4 - 7 € kpl. Meni monta kuukautta ennekuin tajusin tämän. Saunalhti pisti viihdenumeroeston liittymääni, mikään muu ei auttanut!
Voi ensin yrittää vastata maksulliseen tekstariin sanalla "STOP" mutta se ei aina lopeta palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-719695Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1388828Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056749Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1965148- 1734899
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1203684- 1702551
- 732493
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642383- 582212