Kotityöpalvelun ammattitutkintoa kehitetään
(Ilta-Sanomat 18.8. 12:14)
Opetushallitus suunnittelee aloittavansa kotityöpalvelun ammatillisen koulutuksen ensi vuoden alussa. Koulutus on tarkoitus aloittaa valtakunnallisesti.
Kolmivuotisen tutkinnon voisi suorittaa ammattioppilaitoksissa, aikuiskoulutuskeskuksissa sekä kotitalous- ja sosiaalialan oppilaitoksissa.
Koulutuksen käynnistäminen johtuu alan työvoimapulasta. Koulutuksen suunnittelussa mukana olevan Työtehoseuran ELIAS-kotityöpalvelumallin kehitysprojektin tutkijan Taija Härkin mukaan koulutuksen on tarkoitus lisätä kotityön arvostusta ja luoda mahdollisuus ammattitaidon mittauttamiseen.
Koulussa istumisen sijasta tutkinnon voisi suorittaa myös näyttökokeena, jos tutkinnon suorittajalla on aiempaa kokemusta vastaavasta koulutuksesta ja työstä. (STT)
---
Onko missään enää mitään järkeä? _Kolmevuotinen_ koulutus kotipalvelun työntekijöille?
Ei ihme, jos on työvoimapulaa, jos tällaiseenkin (sinänsä toki vaativaan mutta enemmänkin maalaisjärkeä vaativaan) ammattiin päästäkseen pitäisi opiskella kolme vuotta. Opiskella mitä asioita??
Ja toisaalta ei ihme että on työttömyyttä, kun kohta kotipalvelutöihinkään eivät vailla kyseistä koulutusta olevat ihmiset kelpaa.
Koulutuskenttä kehittyy
Tiskauksen tohtori
1
97
Vastaukset
- marty
Ei varmaan ole likaista tuossa oppilaitoksessa :)
Mitenköhän tollasta kotityöpalvelua opiskellaan? Opettajat heittelevät aamuisin sontaa seinille ja ikkunoihin, ja oppilaat sitten puunaavat 120 opintoviikkoa niitä törkyjä, tai jotain. Tällä tavoin saadaan taas muutama sata ihmistä pois työttömyyskortistoista, ja näin hallitus pääsee yhä lähemmäs "työllisyystavoitteitaan".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243