Tarvitaanko rakennuslupa

saunamuori

Tarvitaanko jalaksien päälle tehdylle minikokoiselle saunalle rakennuslupa. Tontti sijaitsee haja-asutusalueella mustasaaressa.

8

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä tarvitset

      Yksiselitteisesti: kyllä.

      Täällä palstalla on kyllä sellaisiakin asiantuntijoita, jotka uskovat että hirsihuvilan alle kun laittaa jalakset niin sitä voi sanoa potkukelkaksi eikä lupaa tarvita.

      • 15+10

        Niin tai naapurin pena kuuli vuonna -67 että rakennus ei tarvitse lupaa jos sitä sanoo kevytrakenteiseksi tai siirrettäväksi, kuulemma jalasmökki on varmin tapa ettei tarvitse lupaa.

        Näinhän se menee että AINA kun on tulisija niin rakennuslupa vaaditaan.


    • Omalla luvalla

      Siekö oot se Veikko, joka haki kylpytynnyrille rakennuslupaa?

    • Näkökanta se tämäkin

      Rakennus varustettuna kiinteätä polttoainetta (tai kaasu) käyttävällä tulisijalla vaatii AINA rakennusluvan (Maankäyttö- ja rakennuslaki ja -asetus).

      Mutta teeppä siihen "jalassaunaan" sähkölämmitteinen kiuas ja kokeile oman kuntasi rakennusjärjestyksen limiittejä ja rakennustarkastajan ammattitaitoa....

      Saattaapi mennä toimenpideluvalla tai jopa (riippuen kerrosneliöistä) toimenpideilmoituksella,...

    • se on pihassa

      Entäs tiilistä ja betonista tehty ulkogrilli, jossa 2,5 metrinen savupiippu, ja lisäksi 3 puusta tehtyä sivuseinää ja kattona läpinäkyvää muovia ? Yksi seinä siis kokonaan auki. Tarviiko lupia?

    • Se, missä kulkee eri lupaluokkien rajat, vaihtelee kuntakohtaisesti. Kunnan nettisivuilta voi käydä etsiskelemässä "rakennusjärjestys" -nimistä asiakirjaa tai soittaa suoraan kunnan rakennusvalvontaan. Teillä päin oli viimeeksi hirmu hyvä palvelu valvonnassa, joten itse soittaisin ensinnä sinne.

      • pirrauttelee

        Itse toiminut mökkiasioissa kohta 20 vuotta ja silti soitan usein kuntien rakennusvalvontaan ja kysyn asiaa, ei kestä kauaa, ei maksa mitään ja eikä siinä vielä kaikki vaan lisäksi saa heti oikean vastauksen.

        Koskaan ei ole kettuiltu eikä pidetty tyhmänä.


    • Remppaa

      Tulisija ei ole kriteeri saunan rakennusluvalle.

      MRA 61 § mukaan saunarakennukseen tarvitaan lupa aina oli vaikka sähkökiuas tmv.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe