Real cap RK-95

Onko olemassa RK-95 Real cap lippaita?
Pienel googlauksel ei löytyny...
8423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siis haetko tohon GK99 alias rk-95:een?? Ak:n realcapit.

Äänestä

Niin siis kyllähän siihen melkein kaikki AK -lippaat menee, mutta juuri niitä vohvelikuvioituja real-cappeja en ole kyllä nähnyt.

Äänestä

En kyllä ole itsekään koskaan nähnyt tuohon valmistettavan realcappeja. Tuohon on kuitenkin melko helppoa tehdä itse realcappeja, jos tarve on suuri.

Tähän tarvitaan AK vohvelilippaita, hikut eivät käy. Vaatimuksena lippaalle on, että sisukset saa poies lukitinkynnen tapin poistamalla. Tähän käy mm. G&P:n laatumidit, sekä Cyman kopiot.

Linkkii:

http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-waffle-musta-p-2387.html

http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-waffle-cyma-p-2372.html

Perusideana siis se, että ruuvataan tappi oikeaan kohtaan lippaan sisuksia, jotta lippaaseen mahtuisi tasan se 30 kuulaa. Tapin poistamalla lippaasta myös saisi sen midin takaisin, jos tarvetta sille tulisi.

Lippaasta poistetaan sisukset nakuttelemalla tappi irti ja nostamalla sisukset veks. Tämän jälkeen pitäisi hahmottaa, mihin asti yltää 30 kuulaa. Onnistuu vaikkapa tekemällä tikku (joustava), jonka mitaksi pistetään 30 x 6(mm) = 180mm = 18cm. Tikku työnnetään (jousettomaan) lippaaseen ja merkataan kohta, mihin 30 kuulaa jää. Jos on ovela, niin huomioi sen, että hoppikammioon jää aina se 3 kuulaa, joita ase ei ammu, sekä sen, että jousen puristuessa kasaan, kuulille jää vähemmän tilaa. Eli kannattaa kyös mitata jousen pituus puristuneena sen muoviosan, joka kuulat ulos työntää, näin saa lippaan, joka ampuu tasan sen 30 kuulaa.

Elikkäs noin saa tehtyä itse tasan 30 kuulaa syöttävän realcapin.

Jos haluaa olla astetta realistisempi, ja rahaa riittää, niin voi tuon tehdä oikean lippaan sisään:

http://swat.fi/varusteet/lippaat/762-rk-62-30ptr-muovilipas

Tuon sisälle saa myös tungettua airsotasisukset, tosin lippaasta (Aito Asia) pitää sahata syöttöhuulet veks, koska airsoft AK:t eivät niitä hyväksy.

Tässä ohje tuollekkin:

http://www.izhmash.at/howto/akmagconversion

Äänestä
Aloittaja

Ei oikeen viittis ruveta ite kyhäilee...

Äänestä
  • Hmm, no siinä tapauksessa G&P:n midejä hommaamaan ja täyttää ne vain 30bb:llä. Tai jos itse realistisuus ei ole tärkeää, vaan pelikokemus ja tunnelma, niin ainakin Star valmistaa (valmisti?) 30 palluran realkäppejä, tosin muovisina "peltilippaina".

    ...Ja kyllähän niitä näyttäisi löytyvän:

    http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-star-p-211.html

    Itse en tiedä tuosta, käyttävätkö sitten intissä noita peltilippaita tuossa uudemmassa rynkyssä, mutta ei kai sitä kukaan huomaa, jos käärii strategiset paikat (lippaasta, aseesta) camoformiin, jolloin kukaan ei huomaa, minkämallisesta lippaasta on kyse :)

    Äänestä

  • Marked One kirjoitti:

    Hmm, no siinä tapauksessa G&P:n midejä hommaamaan ja täyttää ne vain 30bb:llä. Tai jos itse realistisuus ei ole tärkeää, vaan pelikokemus ja tunnelma, niin ainakin Star valmistaa (valmisti?) 30 palluran realkäppejä, tosin muovisina "peltilippaina".

    ...Ja kyllähän niitä näyttäisi löytyvän:

    http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-star-p-211.html

    Itse en tiedä tuosta, käyttävätkö sitten intissä noita peltilippaita tuossa uudemmassa rynkyssä, mutta ei kai sitä kukaan huomaa, jos käärii strategiset paikat (lippaasta, aseesta) camoformiin, jolloin kukaan ei huomaa, minkämallisesta lippaasta on kyse :)

    Intissä ei käytetä enään peltilippaita ollenkaan (ei edes kertaajilla ole peltilippaita). Ne on nykyään varastoitu kaikki sotatilaa varten.

    Äänestä

Peltilippaat laitettiin total banniin kunnes sota koska mosat availee pullonkorkkeja niillä, ja ne on lommoilla ja naarmuilla ja sitärataa.

Vehrein muisto noista on kun en halunnut tukkiin piilottaa kuoppavartiossa tupakantumppeja, koska tumpit haisee lievästi pahemmalta kun savu siinä tukissa ihan nenän alla. Päädyttiin sitten kaivamaan tyhjän lippaan "korvalla" pieni monttu kovaan kangasmetsään ja kaivettiin ne sinne. Armottomat syöttöhäiriöt tiedossa, kun korvat väänty ja panokset ei oikein suostunu tuleen ulos.

Äänestä
  • ööö, missä vakiovaruste eli kenttis??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


soviet.sniper kirjoitti:

Onko olemassa RK-95 Real cap lippaita?
Pienel googlauksel ei löytyny...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu