Real cap RK-95

Onko olemassa RK-95 Real cap lippaita?
Pienel googlauksel ei löytyny...

8

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • airsoftkettu

      Siis haetko tohon GK99 alias rk-95:een?? Ak:n realcapit.

    • abdullahi6666

      Niin siis kyllähän siihen melkein kaikki AK -lippaat menee, mutta juuri niitä vohvelikuvioituja real-cappeja en ole kyllä nähnyt.

    • Marked One

      En kyllä ole itsekään koskaan nähnyt tuohon valmistettavan realcappeja. Tuohon on kuitenkin melko helppoa tehdä itse realcappeja, jos tarve on suuri.

      Tähän tarvitaan AK vohvelilippaita, hikut eivät käy. Vaatimuksena lippaalle on, että sisukset saa poies lukitinkynnen tapin poistamalla. Tähän käy mm. G&P:n laatumidit, sekä Cyman kopiot.

      Linkkii:

      http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-waffle-musta-p-2387.html

      http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-waffle-cyma-p-2372.html

      Perusideana siis se, että ruuvataan tappi oikeaan kohtaan lippaan sisuksia, jotta lippaaseen mahtuisi tasan se 30 kuulaa. Tapin poistamalla lippaasta myös saisi sen midin takaisin, jos tarvetta sille tulisi.

      Lippaasta poistetaan sisukset nakuttelemalla tappi irti ja nostamalla sisukset veks. Tämän jälkeen pitäisi hahmottaa, mihin asti yltää 30 kuulaa. Onnistuu vaikkapa tekemällä tikku (joustava), jonka mitaksi pistetään 30 x 6(mm) = 180mm = 18cm. Tikku työnnetään (jousettomaan) lippaaseen ja merkataan kohta, mihin 30 kuulaa jää. Jos on ovela, niin huomioi sen, että hoppikammioon jää aina se 3 kuulaa, joita ase ei ammu, sekä sen, että jousen puristuessa kasaan, kuulille jää vähemmän tilaa. Eli kannattaa kyös mitata jousen pituus puristuneena sen muoviosan, joka kuulat ulos työntää, näin saa lippaan, joka ampuu tasan sen 30 kuulaa.

      Elikkäs noin saa tehtyä itse tasan 30 kuulaa syöttävän realcapin.

      Jos haluaa olla astetta realistisempi, ja rahaa riittää, niin voi tuon tehdä oikean lippaan sisään:

      http://swat.fi/varusteet/lippaat/762-rk-62-30ptr-muovilipas

      Tuon sisälle saa myös tungettua airsotasisukset, tosin lippaasta (Aito Asia) pitää sahata syöttöhuulet veks, koska airsoft AK:t eivät niitä hyväksy.

      Tässä ohje tuollekkin:

      http://www.izhmash.at/howto/akmagconversion

    • Ei oikeen viittis ruveta ite kyhäilee...

      • Marked One

        Hmm, no siinä tapauksessa G&P:n midejä hommaamaan ja täyttää ne vain 30bb:llä. Tai jos itse realistisuus ei ole tärkeää, vaan pelikokemus ja tunnelma, niin ainakin Star valmistaa (valmisti?) 30 palluran realkäppejä, tosin muovisina "peltilippaina".

        ...Ja kyllähän niitä näyttäisi löytyvän:

        http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-star-p-211.html

        Itse en tiedä tuosta, käyttävätkö sitten intissä noita peltilippaita tuossa uudemmassa rynkyssä, mutta ei kai sitä kukaan huomaa, jos käärii strategiset paikat (lippaasta, aseesta) camoformiin, jolloin kukaan ei huomaa, minkämallisesta lippaasta on kyse :)


      • herra jokukersantti
        Marked One kirjoitti:

        Hmm, no siinä tapauksessa G&P:n midejä hommaamaan ja täyttää ne vain 30bb:llä. Tai jos itse realistisuus ei ole tärkeää, vaan pelikokemus ja tunnelma, niin ainakin Star valmistaa (valmisti?) 30 palluran realkäppejä, tosin muovisina "peltilippaina".

        ...Ja kyllähän niitä näyttäisi löytyvän:

        http://www.milgear.fi/kauppa/lipas-star-p-211.html

        Itse en tiedä tuosta, käyttävätkö sitten intissä noita peltilippaita tuossa uudemmassa rynkyssä, mutta ei kai sitä kukaan huomaa, jos käärii strategiset paikat (lippaasta, aseesta) camoformiin, jolloin kukaan ei huomaa, minkämallisesta lippaasta on kyse :)

        Intissä ei käytetä enään peltilippaita ollenkaan (ei edes kertaajilla ole peltilippaita). Ne on nykyään varastoitu kaikki sotatilaa varten.


    • II 09

      Peltilippaat laitettiin total banniin kunnes sota koska mosat availee pullonkorkkeja niillä, ja ne on lommoilla ja naarmuilla ja sitärataa.

      Vehrein muisto noista on kun en halunnut tukkiin piilottaa kuoppavartiossa tupakantumppeja, koska tumpit haisee lievästi pahemmalta kun savu siinä tukissa ihan nenän alla. Päädyttiin sitten kaivamaan tyhjän lippaan "korvalla" pieni monttu kovaan kangasmetsään ja kaivettiin ne sinne. Armottomat syöttöhäiriöt tiedossa, kun korvat väänty ja panokset ei oikein suostunu tuleen ulos.

      • justjust111

        ööö, missä vakiovaruste eli kenttis??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1393
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe