http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288543190816.html
Mitä tekeekään sossutantat jos tuo edes niiden korviin kantautuu?
Aivan, voivotellaan yhäriruikun "kovaa" kohtaloa ja silitellään päätä!
Varmaan bonuksena saa vielä muutaman huntin harkinnanvaraista tukea jotta ryyppyreissut voi jatkua taksikyydeillä..
Mitä tekeekään sossutantat jos tuo edes niiden korviin kantautuu?
Aivan, voivotellaan yhäriruikun "kovaa" kohtaloa ja silitellään päätä!
Varmaan bonuksena saa vielä muutaman huntin harkinnanvaraista tukea jotta ryyppyreissut voi jatkua taksikyydeillä..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Poliisit tekevät kyllä lastensuojeluilmoituksen, joten kyllä se heidän tietoonsa tulee. Mutta mistä päättelet äidin olevan yksinhuoltaja? Ei uutisessa kerrota naisen perhesuhteista.
Mutta kiva kun uskot äidin saavan apua (tosin tuskin ryyppyreissuihin), yleensähän täällä uskotaan sossun huostaanottavan lapset heti kun lapsia näkevät:)
Kyllä se on yhäriruikku. Eikä huostaanottoja tehdä noinvain muutaman kännikaahailun perusteella, yhäriltä vaaditaan vuosien mittainen ryypiskely ja kymmeniä kertoja jolloin viranomaiset on mukana setvimässä kännitoilailuja.
Vasta tollasen jälkeen sossujenki on pakko lopettaa päänsilittely..
Ei ne isätkään tollaisesta mitään rangaistusta saa. Viina virtaa edelleen.
Tostahan lähtee ilmoitus sossuun, joka tapauksessa. Siellä sitten otetaan yhteyttä kotiin ja mennään kyselemään asioita perin pohjin. Sitten todennäköisesti perhetyöntekijä tulee istumaan ja tarkkaileen ainakin puoleksi vuodeksi äidin käytöstä alkoholinkäyttöä ja perheen välisiä suhteita. Ja kirjoittaa oman version näistä sossulle. Sen perusteella päätetään jatko.
Niin ja en hyväksy tuota äidin toimintaa, vaikka lastensuojelusta löydän paljon kritisoitavaa.