Canonin runko putki otti vähän osumaa, kun kaaduin Rukan rinteessä hiihtolomalla. Putki vääntyi liitoksistaan ja jakautui kahteen yhäsuureen osaan, eli on nyt entinen 70-300mm telezoom. Kameran rungon kuivattamisen jälkeen on herännyt epäilys, että myös runko on vaurioitunut. Kuvista on hävinnyt terävyys. Voiko Runko vääntyä kun kamera osuu jäiseen rinteeseen? Kertokaa fiksummat miten pystyn testaamaan rungon toimintaa ja sitä onko myös runko entinen, vaikka siitä ei irronnut suurempia osia. Kyseessä on muutaman viikon ikäinen EOS 5D Mark III.
Rungon testaus
7
173
Vastaukset
- Suksimies minäkin
Ota yhteyttä JAS-Tekniikkaan. Siellä lienee kokemusta ja tietämystä vastaavista tapauksista enemmän kuin meillä palstalaisilla.
Harmillinen juttu kerta kaikkiaan! EOS 5D Mk III on aivan turhan arvokas kapine kärsimään tuollaisia vahinkoja. Ehkäpä kamera ei kuulu laskettelurinteeseen. Itse olen hiihtänyt tänä talvena tasamaata Nikon D7000 kaulassa vajaat 10 km, eikä sekään niin järkevältä tuntunut. Vahinko ei tule kello kaulassa, mutta kamera kaulassa todennäköisyys on suurempi.
Käväisin minäkin Rukan rinteillä vuodenvaihteessa 1989–90. Yritin vanhalta muistilta vähän liikoja sillä seurauksella, että olin hyvin vähällä saada aivan uudenmallisen jalan – sellaisen, jossa jalkaterä sojottaa taaksepäin. Selvisin onnekseni parin viikon ontumisella. Laskettelusuksia en kuitenkaan ole tullut ottaneeksi alleni sen koommin ja murtsikkasivakoillekin nousin tapauksen jälkeen ensi kertaa vasta viime talvena. Tänä talvena satakunta kilometriä takana ja tänään tulossa lisää.
Toivotaan parasta tuon 5D Mk III -rungon osalta! - kaatunut MK II
Bajonetti hiukan vääntynyt, puoli milliä tms? JASsiin näyttöön, onko sulla kotivakuutus?
- jakfjhja
Toisella, paremmalla objektiivilla.
Meneekö objektiivi kiinni ja jääkö rakoa johonkin kohtaan.
Sitten kokeilet kuvata, tarkentaako oikein.
Jos rungon sisään ei päässyt lunta, eikä bajonetti vääntynyt on se luultavasti kunnossa. - Pajalle vaan
Olisikohan joku ihan oikea "action kamera " sinulle parempi väline rinteessä?
Semmoisiakin nykyään on jotka kestää pikku ukemeita.
Meinaan vaan ettei kalliit säänsietävät ammattilaismallitkaan ole aivan kaiken kestäviä vaikka monen lehtikuvaajan kamera on jäänyt rintamalla panssarivaununtelakettingin alle ja säilynyt ehjänä upottavassa hiekassa.
Kai nyt omistat jonkun toisen objektiivin sen särkyneen lisäksi jolla kokeilla Markkua?
Jospa joku peili tärähti tahi näyttö vaan jollei joku valinta mennyt vikaan,,
Vie JASSILLE..mutta kokeile nollata kaikki ensin joskus tärähtäneet digilaitteet
siten lähes entiselleen.- Canonisti minäkin
Markku kolmosen kuvanlaatu on ihan jotain toista kuin actionkameroilla. Ei kameroita ole tarkoitettu säilytettäväksi kaapissa.
- Rinteiden Teukka
Mutkamäessä mukana olleessa objektiivistä lähti osia irti, joten sen kiinnittäminen runkoon ei onnistu. Taitaa olla entinen putki... Markku kolmosen runko täyttyi lumella, tyhjensin rungon ensin mekaanisesti ja sitten kuivattelin runkoa päivän verran, ennen kuin laitoin toisen opiskan kiinni ja käynnistin kameran. Markku kolmonen oli ensin sekaisin kuin seinäkello, resetin jälkeen sain sillä sentään otettua kuvia. Nyt on herännyt epäilys, josko rungossa on jotain vikaa, kun täräys oli kuitenkin melkoinen. En vaan ole keksinyt sitä, millä tavalla testaan sitä, onko kuvien terävyys tallella. Valotus ja tarkennus tuntuu toimivan ok. Niin ja kotivakuutusta ei ole, tämän turman jälkeen täytyy laittaa myös vakuutusasiat kuntoon. Suosittelen myös muille, vahinko voi tulla vaikka sukset jalassa.
- Sattuu sitä?
Minulta joskus aikoinaan Sony tipahti ja huollossa hoksattiin jotta LCD näyttö oli saanut sellaisen täräyksen jotta näytti pikkasen kuinka ja mitä sattuu vaikkei
siitä kuvia kunnolla ehjänäkään nähnyt uusiminen ei ollut kallis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633772Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091393- 941257
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651044Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58857- 38840
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60829Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11827- 65821