Onko teistä Lumia 920 samaa kastia kuin HTC 8X, iPhone 5 tai Samsung Galaxy 3? Minusta ei sillä se on painava limppu. Kuinka moni aktiivisesti käy hypistelemässä luureja? Kaikki noista kilpailijoista on selvästi kevyempiä ja Galaxy on isompikin, kaksi muuta ovat selvästi taskupuhelimia myös kesällä. 920 alkaa olla minusta aika limppu jos miettii tulevaa kesää...
Sarja jossa Lumia 920 painii?
Kupsekka
30133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Minun mielestäni Lumia 920 on ihan hyvä luuri, mutta ei päihitä SGS3 ja esimerkiksi tulevaa SGS4 mallia. Itseasiassa WP8 ei tue Full HD resoluutiota eli viimeistään keväällä ne jää hieman jälkeen tulevista Android malleista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Windows_Phone
Kyllä Lumia 920 päihittää SGS3:n ainakin omassa käytössä..Itselläni molemmat luurit käytössä ja peruskäytössä netti,sähköposti,puhelut, kamera Lumia on paljon parempi..Lisäksi tuntuu kädessä laadukkaalta, Samsung taas lasten lelulta muovisuudellaan..
niin vain molempia käyttänyt voi sanoa mielipiteen,vapusen sgs3 joutui jo toisen kerran huoltoon
IPhone edelleen tuntumiltaan paras. Fööni on fantastisen kevyt ja kooltaan sopiva eli ei aiheuta ongelmia taskussa. Sen näyttökin on priimaa. Apple on myös ollut viisas. Se ei ole muutanut markkinoiden parasta käyttöjärjestelmää vain muuttamisen vuoksi. Miksi muuttaa erinomaista. Tulos voisi olla todellisuudessa heikennys ja sitä virhettä Apple ei ole tehnyt monien muiden tavoin. Tosin 920: llakin puolensa. Sen näyttö käytännössä hyvä. Ei tarvtse valittaa. Mutta Nokian käyttöjärjestelmä on väärä. Sitä moni vihaa.
"Lisäksi tuntuu kädessä laadukkaalta, Samsung taas lasten lelulta muovisuudellaan.."
Kummassakin puhelimessa on täsmälleen samat materiaalit (Gorilla Glass 2 ja polykarbonaatti). Miten käsituntumassa voisi olla yhtään mitään eroa?
Niin, miten autoissakaan voisi olla mitään eroa kun kaikissa peltikori ja lasinen tuulilasi?
Elopin miehiä olet ja kieli ruskeana puhut paskaa.
Missähän autossa on pellit ovat varsinaisesti peltiä, paitsi 30-luvun fordissa?
Autojen korit ovat yleensä terästä, alumiinia, lasikuitua, hiilikuitua tai abs-muovia.
Niin, kaikissa autoissa joissa on käytetty samoja materiaaleja, ei voi olla mitään laatueroja?
En minä ainakaan huomaa mitään eroa kahden teräskorisen auton pellin kovuudessa tai liukkaudessa tms. Samalta ne tuntuvat, varsinkin jos tekee käsituntumatestin side silmillä.
Itselleni riittää se että kunhan puhelin pysyy kasassa niin hyvä. SGS3 takakansi on hieman halvemman muovin oloinen mutta muuten se on hyvä.
Se on pelkkä psykologinen efekti. Laitetaan vierekkäin vaikka Cadillac ja Lada, joissa kummassakin on täsmälleen samanlaiset Hakkapeliitta 7 renkaat. Niin silti se Cadillacin rengas tuntuu jotenkin laadukkaammaan oloiselta kuin Ladan rengas.
Samsunghan assosioituu korealaiseen halpatuotantoon ja Nokia suomalaiseen laatuun, joten Nokia myös tuntuu laadukkaammalta vaikka takakannen materiaaleissakaan ei ole yhtään mitään eroa.
Ja samalta tuntuu 0,7mm ja 1,0 mm paksuudeltaan olevat polykarbonaattikuoret/-puhelimet? Ymmärrät varmaan kun mietit tarkemmin. Tuntumassa VOI olla kymmeniä kohtia eroja vaikka materiaali olisi sama.
Taisit omasta päästä keksiä nuo lukemat.
Tosiasiassa sgs3:n ja 920:n ulkokuoren paksuudessa ei ole mitään eroa, kuten kuvat osoittavat:
http://farm9.staticflickr.com/8181/7980169210_e3b9fc78d3.jpg
http://www.vizbox.tv/wp-content/uploads/2012/09/IMG_0021.jpg
No niin keksinkin, väitinkö että nuo lukemat liittyy jotenkin todellisuuteen?
Väitätkö sä tosiaan, että samasta materiaalista tehdyt kapistukset TUNTUVAT AINA SAMANLAISILTA JA YHTÄ LAADUKKAILTA?
Et vissiin ymmärrä, että sanonta "muovinen" tarkoittaa muutakin kuin materiaalia?
Musta 920 on kyllä mattapintainen ja voi olla jonkun mielestä laadukkaamman tuntuinen. Loput 920:t on pintakäsitelty täsmälleen samalla tavoin kuin sgs3:t.
Mutta vain minun SGS3. Tuttavani SGS3 toimii erittäin hyvin ja siinä ei ole ollut vielä yhtään vikaa. Ja itseasiassa olen pudottanut puhelimeni vahingossa muutaman kerran lattialle joten tuo vika ei välttämättä ole tehtaalta tullut.
http://mobiili.fi/2013/02/26/iphonesta-loytyi-uusi-paasykoodin-ohitusongelma/
WP8:iin ei edelleenkään löydy ensimmäistäkään malwarea. Siihen on kehitetty vasta prototyyppi-malware, jonka asentaminen puhelimeen edellyttäisi hyväksyntää Microsoft Storeen. Ei kuitenkaan Storesta löydy yhtään virusta koska MS:n laadunvalvonta on niin korkea, vastoin kuin google play ja applen kauppa ovat viruksia täynnä ja niitä on ollut mm. Angry Birdsissäkin ja muissa ns. luotettavissakin ohjelmissa.
Voi niitä pelejä ja ohjelmia hommata samsungin kännykkään,sen omasta myymälästä samsung apps kaupasta.
Samsung kehittänyt uuden tietoturvan.
http://m.taloussanomat.fi/?page=showSingleNews&newsID=20133083
Windows-puhelimet ovat ihan kivoja, mutta ne eivät erotu markkinoilla, arvioi France Telecom-Orangen johtaja AllThingsD:n mukaan.
http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/02/26/telepomo-nokialta-puuttuu-vau-efekti/20133076/7
onko sitten idän ihmeiden muovi lelut joku wau juttu?,kyllä noi nokian wp8 puh. kiinnostaa ihan eri tavalla kuin idän lelut
Nokia värikkäät lego palikat ei kelpaa,eikä tuollaista windows laatikkoleikkiä tahdota.
http://mobiili.fi/2013/02/26/gsma-samsung-galaxy-s-iii-paras-alypuhelin-peittosi-lumian-ja-iphonen/
Eli ei mikään huono luuri. Samoin Nexus7.
No minun Lumiani ainakin painii - eipä ole toista samanlaista näkynyt :) http://designskins.fi/fi/resources/articlePreview/default/M04798/04873-M04798.jpg
Homoluuri
Ootko homo?
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/miksi microsoft vaikenee windows phonesta quotleikitaan kuolluttaquot/a883151?mobileRedirect=false
Tuleeko sampan ja noksun gorilla-lasi samasta tehtaasta ? Sampassa lasi on huomattavasti laadukkaampi eikä "kulu" käytössä. Noksuun alkaa tulla uria ja naarmuja heti uudesta pitäen. Ei voi olla kyseessä sama materiaali.
Painii sarjassa 75 kg. MM-kisoissa menestyi hyvin: Oli 12.
Ei ole ollut tapana hypistellä luureja vaan ostaa ja käyttää niitä. Tähän Lumia 920 käy vallan mainiosti. Jos tahtoisin pöytäpuhelimen joka ei kestä kuljetusta/käyttöä, ostaisin iPhonen tai Galaxy S3:n.