Opiskelu ja asuminen

tulevaopiskelija

Terve kaikki.
Pitäisi tässä ruveta pikkuhiljaa muuttamaan pois kotoa ja uudelleenaloittamaan opiskelut. Mutta, tuleeko opiskelijat nykyään toimeen omassa kämpässä rahallisesti? Vanhemmiltani en tulisi saamaan rahaa yhtään, säästöjäkin vain vähän. Mutta riittävätkö opiskeluun saatavat tuet? Ihan kaupungin vuokrakämppää ajattelin etsiä, mahdollisimman pientä ja halpaa.

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 202

      Opiskelija-asunnossa (usein ainakin alkuun soluasunto; yksiöihin ei varmaan missään pääse suoraan) riittää kyllä tuet. Esim. Helsingin seudulla soluasunnot suunnilleen n. 200-250€/kk, mikä sisältää usein veden, netin ja sähkön. Kelalta saat tukia käteen max. n. 450€/kk, mistä sitten on laitettava riittämään. Opiskelijaravintoloissa lounas n. 2,60€, bussikorttiin tms. mahd. tarvittavaan liikennöintiin saa aika mukavat opiskelija-alennukset. Eihän sillä herroiksi elä, mutta tuilla on mahdollista kitkutella. Jos pystyt opiskelun ohessa käymään esim. iltatöissä, niin sitten ei ainakaan ole rahaongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      964
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      762
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe