kysymys

purkki muonaa

Saako leikatulle kissalle antaa märkämuonaa,lihaa,juustoa,maitoa ??

Omistan kaksi maatiaiskissaa,
kissani ovat pärjänneet tähän päivään asti
tavallisella kuivamuonalla.

5

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meidän leikatulla 1,5-vuotiaalla on koko ajan saatavilla nappuloita, ja se saa kolme pussia päivässä märkäruokaa ja lisäksi päivittäin pari palaa raakaa lihaa (yleensä kanaa) ja joskus makupalana ruuan sekaan juustoa, katkarapuja tai mitä milloinkin.

      Tosin leikattu kissa alkaa helposti lihoa joten määrien kanssa saa olla aika tarkkana, mutta muuten ei noiden antamisessa pitäisi olla ongelmia. Maidosta en tiedä kun meillä sitä ei ole koskaan annettu kissalle.

      • eila-maitoa

        Kissoille voi antaa laktoositonta maitoa, mutta ei tavallista. Niillä on laktoosiintoleranssi.


    • lyllerö ja pyllerö

      No mikä ettei. Tuoretta lihaa voi antaa, mutta ei ainoana ruokana. Juustosta en niinkään tiedä, söisikö kissa. Tavallisesta maidosta voi tulla ripulia, mutta laktoositon maito ja kermaviili voi olla herkkua. Kalaa voi antaa, mutta raakana suomalaiset järvikalat sisältää riskin loisiin. Merikalaa ja seitiä voi antaa raakana. Nappulaa on hyvä olla tarjolla ja vettä.
      Nappula on tarjolla koko ajan, pehmeän ruoan aika on aamu ja ilta. Jos on ylipainoa, niin pehmeät syötävät pois ruokailun jälkeen ja ehkä kuivamuonatkin rajoitetusti.

    • 19+9

      Saa antaa märkäruokaa, lihaa, juusto ja maitoa. Mielellään tietysti laktoositonta maitoa tai kissanmaitoa, mutta periaatteessa kissahan ei tarvitse maitoa. Meidän kissa kyllä syö juustoa, mutta en tiedä syövätkö kaikki. Kokeile.

      Leikatuilla uroskissoilla on yleensä semmoinen ongelma, etteivät osaa säädellä syömistään, joten kannattaa tarkkailla, ettei ala lihoamaan.
      Meidän leikattu kissa saa 2 kertaa märkäruokaa päivässä (aamuin ja illoin) ja raksuja oli ennen koko ajan tarjolla. Mutta kissa aina märkäruokien ja ihan myös pitkin päivää vaan söi, söi, söi, söi ja söi niitä raksuja, että jouduin jatkuvasti täyttämään raksukipon. Nyt saa raksujakin rajoitetusti. En pidä kissaani kuitenkaan nälässä, jos joku niin ajattelee.

    • 17+15

      Tottakai saa lihaa antaa. Kissahan on lihansyöjä. Miksi ei saisi ainoana ruokana antaa lihaa? Kunhan pitää huolen että saa tarvittavat vitamiinit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      3060
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1626
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      129
      1484
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1345
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      90
      1247
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1119
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1028
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      231
      969
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      950
    Aihe