ja auringonpilkahdus
niin monga sataa kilometrejä
tämän talven aikana kävellyt
sinä olet sateenkaari
josta loppua ei näy
tule
riennä
tuulentietä
tuo taivas sininen
pumpulipilvet
kevään tuoksut
tuo kevään ensi kukka
tuo mukanasi itsesi
niin monga sataa kilometrejä
tämän talven aikana kävellyt
sinä olet sateenkaari
josta loppua ei näy
tule
riennä
tuulentietä
tuo taivas sininen
pumpulipilvet
kevään tuoksut
tuo kevään ensi kukka
tuo mukanasi itsesi
Vastaukset 2
Vanhimmat
Liona, pidän runoistasi, silti harvoin kommentoin, vaikka ne sen ansaitsisivatkin. Mutta nyt vaivaa uteliaisuus; joskus kielessäsi häivähtää toinen kieli, olenko oikeassa, ettei suomi ole äidinkielesi tai jotain vastaavaa?
Olet oikeassa, kotonani puhuttiin kolmea kieltä ja suomenkieli jäi
vähemmälle isäni vuoksi (äitini kyllä puhui suomea) mutta vasta kotoa muuttaneena aloin tosissani opiskella suomenkieltä ja myönnän että se vieläkin ttuottaa vaikeuksia etenkin gramatiikki.
Olen tavannut ihmisiä jotka puhuvat kotonaan "omaa kieltään" eivätkä poikkeuksia lukuunottamatta opi virheettömästi puhua suomea.
Olen joskus lukenut juttujani (kun aloin tänne kirjoittamaan) ja oikein hävettää se ontuva kieli jota käytin silloin. halu kirjoittaa voitti kielivaikeudet vaikka niitä tulee vieläkin mutta jonkiverran olen omasta ja muiden mielestä opppinut.
Mukavaa saadaa vastauksesi tee. Ihminen ei ole ikinä täysinopppinut tapasi äitini sanoa joka oli taidemaalari.
Kiitos vielä kerran vastauksestasi tee. jota arvostan suuresti.