Suvun kastemekko

Kumpi?

Hei,
Mietiskelin tässä vauvaa odottaessa, että miten selvittäisin tämän pukuasian. Meidän kummankin (mieheni ja minä)suvuissa on kastepuku, jota "kaikki" ovat käyttäneet. Kuinka ratkaisisitte asian mahdollisimman hienotunteisesti??

11

3364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isä itsekin

      Moi!

      Meillä oli samanlainen tilanne... oli kastemekko jossa minutkin (isä siis) oli kastettu ja sitten kastemekko jossa lapsen äitikin oli kastettu.

      Me annoimme kohtalon päättää... eli sovittiin että tyttö kastettaisiin äidin suvun mekossa ja poika isän suvun mekossa. Päätös tehtiin sillain että emme tienneet vielä lapsen sukupuolta.'

      Meille tuli tyttö, joten hänet kastettiin äidin suvun mekossa, mutta olipahan kuitenkin reilu peli... seuraava lapsi kastetaan minun suvun mekossa, sukupuolesta riippumatta.

      • juuri näin

        meillä ei onneksi tuota ongelmaa ollut, mutta juuri edellä esitetyllä tavalla olisin minäkin ongelman ratkaissut. tosin yhdellä erolla, haluasin ehkä kaikki lapseni kastettavaksi samassa mekossa, tai sitten kaikki tytöt äidin mekossa ja pojat isän mekossa. mutta makuaisoitahan nämä.

        sukulaistytön samainen ongelma ratkesi lahjalla. joku "ameriikan sukulainen" tms. lahjoitti heille käyttämättömän kastemekon ja he alottivat kokonaan uuden perinteen.


      • katsuli

        Me ratkaisimme asian täsmälleen samoin. Poika tuli, joten parin viikon päästä käytössä on mieheni kastemekko.


    • kaisa

      Meillä oli ihan sama juttu. Emme halunneet suosia ketään, tai pahoittaa kenenkään mieltä, joten pyysimme lapsen kummitätiä, joka on aivan loistava käsityö-ihminen, tekemään uuden puvun. Molemmat suvut saivat sitten kuulla; "ettemme mitenkään voi pahoittaa kummin mieltä" ja tämä myös ymmärrettiin aika hyvin. (unohdimme kyllä kertoa, että nimemomaan pyysimme pukua ;))Ja kyllä tulikin upea puku!!!

    • Uniikkikastemekko

      koska nimen omaan EMME halua "kaikkien" käyttämää. Satsatkaa hienoon uniikkipukuun (ostimme ateljeetyön), saatte omalle jälkikasvullenne siitä upean perinneasun (jos haluatte preferoida tällaisia äidiltä tyttärelle -juttuja).

    • Odottelija

      Hei! Meillä vasta vaavia odotellaan, mutta lapsi aiotaan kastaa isän ja hänen veljensä ja serkkunsa puvulla, koska sillä kastettu niin vähän lapsia, meidän suvun puvulla taas on kastettu pitkästi toistakymmentä lasta... vähän tasoitusta. Isän suvussa ei myöskään näillä näkymin ainakaan ole tulossa vauvoja, joten tulee tuollekin puvulle käyttöä.

    • 3:n äiti

      Meidän suvussa oli tarjolla isäni suvun kastepuku, joka on jo aika heikossa kunnossa. Olen sen verran laiska ihminen, etten halunnut tuota sukukalleutta vastuulleni tilanteeseen, jossa voimani eivät ole edes parhaimmillaan. Vaihtoehtona oli myös ihan käyttämätön (ja edelleenkin käyttämätön) kastepuku, jonka olin tehnyt ysiluokalla käsityötunnilla.

      Olin löytänyt aivan ihanan neuvotun kastemakon ohjeen vähän ennen ekaa positiivista raskaustestiä. Sen tein puuvillalangasta, ja olen siihen erittäin tyytyväinen. Se on helppo hoitaa eikä rypisty kesken juhlan vaikka miehetkin pitävät vauvaa sylissä.

    • Miuku

      Me ostimme oman puvun. Se on todella upea, en ole nähnyt kenelläkään niin kaunista kastemekkoa. Sukulaiset tykkäsivät paskaa kun emme ottaneet isän puolen kastepukua. Sillä on kuulemma paljon tunnearvoa kun sillä on moni kastettu. Ei minkään kummosen näkönen edes!

      • ...

        miehen puolen suvun mekko oli aivan karsea kun pojua siinä kastettiin. Miunulla olisi kyllä ollut mekko jossa tyttäreni oli jo kastettu mutta anopit ja muut niin kehuivat omaa mekoansa. Nyt kun kolmas syntyi sovimme miehen kanssa että tämä kastetaan ensimmäisen lapseni puvussa. Seuraus: anoppi ei tullut ristiäisiin!!"!


      • ***
        ... kirjoitti:

        miehen puolen suvun mekko oli aivan karsea kun pojua siinä kastettiin. Miunulla olisi kyllä ollut mekko jossa tyttäreni oli jo kastettu mutta anopit ja muut niin kehuivat omaa mekoansa. Nyt kun kolmas syntyi sovimme miehen kanssa että tämä kastetaan ensimmäisen lapseni puvussa. Seuraus: anoppi ei tullut ristiäisiin!!"!

        Voi hurja, tätäkö on odotettavissa!

        Miehen suvussa on pyörinyt kastemekko, jota automaattisesti tuputetaan meille. En kuitenkaan haluaisi sitä, siitä on kierrätetty jo niin paljon... Ahdistaa tällaiset "pakkokiinnitykset" sukuun, olisikin, että se olisi vain miehen vanha puku, mutta että kaikki muut sisarukset kakaroineen...äh!


      • 3:n äiti
        *** kirjoitti:

        Voi hurja, tätäkö on odotettavissa!

        Miehen suvussa on pyörinyt kastemekko, jota automaattisesti tuputetaan meille. En kuitenkaan haluaisi sitä, siitä on kierrätetty jo niin paljon... Ahdistaa tällaiset "pakkokiinnitykset" sukuun, olisikin, että se olisi vain miehen vanha puku, mutta että kaikki muut sisarukset kakaroineen...äh!

        Niin sellaista voi olla mahdollisesti odotettavissa. Itse en tahdo ymmärtää miksi sukulaisten täytyy puuttua toisten asioihin ja puuttua siihen missä puvussa lapsi kastetaan. Mielestäni heillä ei pitäisi olla siihen mitään sanottavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2126
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1537
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1263
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1232
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1207
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      997
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      986
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      912
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      804
    Aihe