Onko hoitoalan opinnäytetyö pakko tehdä pareittain?

kaikkialla näin?

Onko tämä näin kaikissa amk:eissa? Ainakin omassani näyttää siltä, että lähes kaikki (amk) opinnäytetyöt ovat pareittain tai jopa kolmen ryhmissä tehtyjä, yksin tehdyt ovat suorastaan poikkeuksia. Miksi?

Monet omasta ryhmästäni ovat opiskelemassa sillä asenteella, että riittää kun juuri ja juuri pääsee läpi kaikesta. Itse haluan (ja olen saanutkin) hyvät arvosanat enkä siksi halua "raahata" mukanani opinnäytetyön tekemisessä sellaista, jolle riittää rimaa hipoen läpipääsy. Kyse ei ole siis siitä ettenkö haluaisi työskennellä jonkun toisen kanssa.

4

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+7

      No omata kirjoituksestasihan selviää että ei ole pakko tehdä pareittain.
      Tee yksin ja älä välitä siitä että olet mahdollisesti poikkeus

    • kukin tyylillään

      Aivan, on kaikille parasta, jos sellainen, joka haluaa opinnäytetyönsä tehdä yksin, se tehköön.
      Ihan pahin ajatus on se, että mulla olisi pari, joka ei oikeasti haluaisi tehdä opinnäytetyötä mun kanssa, vaan vastentahtoisesti sitä väkertäisi kanssani. Ehkä yhdessätekeminen sopii parhaiten niille, ketkä ovat jo aiemmin puurtaneet seminaaritöitä ja muita yhdessä, ja näin ovat jo hioutuneet tekemään, tietämään toistensa motivoitumisen ja tavoitteet.

      Itse arvostan kovin oppari- pariani. Me keskustelemme asioista, pohdimme, tuotamme ja työstämme. En osaa kuvitellakaan, mikä tilanne olisi, jos kaikki se puhuminen olisi jäänyt pois. Olisiko pohtinut yksin omassa päässäni, vertaillut ja hionut vain ajatuksissani.

    • Anonyymi

      Hei,
      Sorry ei ole sama aihe mutta jos joku pysty vastata. Miten etsitään yhteistyökumpanit? Kiitos jos saan idean tai vinkin. Kiitos paljon

      • Anonyymi

        Kysy opettajaltasi, sen täytyy tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      156
      6022
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      75
      5349
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4355
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3740
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3398
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      44
      3000
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2347
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2099
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      46
      2015
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1773
    Aihe