mitä mieltä kissani ruokinnasta?

...

almo nature-täysravinto kuivaruokaa 1dl naposteltavana päivän aikana(aamulla ei ole neidillä nälkä), lihaa tai kanaa illalla n. 80-100g. (kalaa/sisäelimiä 1-2krt viikossa). raikasta vettä tietysti tarjolla kokoajan, jota juokin ihan hyvin. lisäksi saa herkkunappeja aktivointipallosta ja kerran viikossa kermaviiliä/laktoositonta kermaa herkkuna. pitäisikö ruokavalioon lisätä vitamiineja ja rasvaa? vai onko tuossa tarpeeksi kaikkea? ja pitäisikö teollista märkäruokaa syöttää lisäksi? kuivaruoka vaihtoehdoksi olen miettinyt applawsia, mutta onko siinä sitten tauriinia ja vitamiinit mukana niinkuin tuossa almo naturessa? kissani on 1v 8kk tyttökissa, 3kg melko hoikassa kunnossa siis ja ei haittaa vaikka painoa tulisi lisääkin. sisäkissa, mutta käy päivittäin valjaissa ulkoilemassa mutta energiantarve ei ole sisäkissana kovin suuri.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viiru kissa

      vaihda se kuivamuona applawsiin. almo naturessa on vehnää ja muita viljoja.

    • 19+6

      Juu, Applaws-kuivaruoka sisältää myös mm. omega-3 ja omega-6 rasvahappoja ja on täysin viljaton.
      Almo Nature on myös hyvä merkki, vaikka siinä sitä viljaa onkin (enimmäkseen riisiä), mutta yleensähän kuivaruoassa on jotakin viljaa, joka pitää raksut koossa.

      Olisihan se varmasti kivaa vaihtelua antaa myös märkäruokaa, mutta tietysti laadukasta semmoista. Ei ole kuitenkaan pakollista.

      Itse annan kissalleni kuiva- ja märkäruokaa sekä satunnaisesti saa lihatiskiltä kalaa ja lihaa. Myös vitamiinia annan, mutta sen kanssa kannattaa olla tarkkana, ettei kissa saa yliannostusta.

      Mielestäni ruokit kissaasi oikein hyvin :) Hyvä, että annat laadukasta ruokaa kissallesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2448
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      106
      1225
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      33
      1091
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1036
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      9
      944
    Aihe