Akaattikotiloista (:

.:Olipakerran:.

Oon huomannu, että täällä kysellään jonkun verran siitä että mitä ne syö, mikä on seepiansuomu yms. Aattelin nyt listata tähän tärkeimpiä asioita, korjailkaa jos virheitä, nimittäin olen 13v joten en voi ehkä muistaa kaikkia oikein c:

Akaattikotiloille saa antaa esim:

- Kurkkua
- Omenaa
- Salaatteja
- Keitettyä perunaa
- Tomaattia
- Vesimelonia
- Raakaa jauhelihaa (joskus)
- Kalanruokahiutaleita
- Porkkanaa
- Voikukanlehtiä
- Piharatamoa
- Kostutetut koiran- ja kissanruokanappulat (Turvotetaan vedessä väh. 1h
ennen ruokkimista)
- Mandariinia
- Kaurahiutaleita
- Herneitä
- Tuoreita, myrkyttömiä sieniä (Herkkusienet, tatit...)
- Myrkyttömiä marjoja (Mansikka, mustikka, vadelma...)
- Kissan tai koiran märkäruokaa
- Banaani
- Raejuusto
- Maustamaton jogurtti
- Piltit

Ei saa antaa:

- Sitruunaa
- Raparperia
- Suolaa
- Sipulia


Mitä seepiansuomu on?

Seepiansuomu on valkoinen, soikea kalkinlähde akaattikotiloille, joka on itseasiassa mustekalaa. Seepiansuomun löydät yleensä eläinkaupan lintuosastolta. Se asetetaan terraarioon vaakatasoon, ei pystyyn. Se näyttää tältä: http://www.petshop.fi/img/large/p-210718630049ea145aa18f9.jpg

Perustietoa:

Akaattikotilo ei ole laumaeläin, joten pärjää yksinkin. Yhdelle akaattikotilolle sopii n. 20 litran terraario, mutta toki se voi olla suurempikin. Jos on esim. kaksi akaattikotiloa, terraarion koko pitäisi taas olla vähintään 40 litraa. Terraariossa pitäisi olla myös jokin vesiastia; Se pitää kosteuden yllä, mutta se ei saa olla niin syvä että kotilot voivat hukkua. Turvetta laitetaan n. 5 cm terraarion pohjalle, tietty enemmänkin saa laittaa. Turve suihkutellaan päivittäin kosteaksi suihkepullolla. Turve vaihdetaan n. 2 kuukauden välein, tai hieman harvemmin. Yleensä silloin kun terraariossa alkaa haista. Ulosteet siivotaan myös päivittäin. Terraariossa pitäisi olla vähintään 20c° lämmintä.

19

2469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joka tapauksessa

      Voiko antaa greippiä, verigreippiä tai appelsiinia?

    • .:olipakerran:.

      Mielestäni greippiä ja verigreippiä ei saisi antaa, mut appelsiinia voi (:

    • aksu naksu

      Voisko bataattia antaa?

      • rektaskensio

        Bataattia saa antaa, mutta ei paljoa eikä mielellään raakana.


      • jartsinikkari
        rektaskensio kirjoitti:

        Bataattia saa antaa, mutta ei paljoa eikä mielellään raakana.

        Kyllä mä vaan bataatin annan raakana sekä perunankin.. Ei ne luonnossakaan kypsennä ruokiaan. ;)


      • giggy
        jartsinikkari kirjoitti:

        Kyllä mä vaan bataatin annan raakana sekä perunankin.. Ei ne luonnossakaan kypsennä ruokiaan. ;)

        jartsinikkari : luonnossa ne ei myöskään syö noita ruokia:D


      • Voiko pikku kotilo asua yksinään?


    • Emopeikko

      Ehdotan,että kaikki kiinnostuneet käyvät lukemassa akaattien ja muidenkin kotiloiden hoidosta ja ravinnosta esim. kultakotilo.fi foorumista tai ihan vaikak herppi.net foorumilta. niistä paikoista saa varmimmin oikeaa tietoa miten hoitaa kotiloita oikein. Suomi 24 ei välttämättä ole aina se ehdoton oikean tiedon lähde :)

    • erkkipostimerkki

      Maitotuotteita ei pidä antaa, esim. sallittujen listassa mainittuja raejuustoa ja jugurttia. Ei kotiloiden ruokavalooon kuulu tuommoiset luonnossa.
      Eikä mitään kaurahiutaleita. Ei mitään viljoja. Koiran ja kissanraksuissa ei saa olla riisiä tai muuta viljaa seassa. En suosittelisi myöskään märkäruokia (kissan tai koiran) kotiloille.

      Parasta kun kaikki tosiaan lompsii KK:hon lukemaan oikeat tiedot tai jättäkää kotilo/t hankkimatta. Eläimiä nekin ovat ja tarvivat oikeanlaisen ruokavalion ja muun hoidon.

      Ugh.

      • erkkipostimerkki

        No hups vastasin sitten väärin, piti klikata "vastaa" aloitusviestissä. No ymmärtänette kuitenkin tarkoitukseni vaikka möhlin pienesti.


    • miiru

      Voiko ruohosipulia tai valkosipulia antaa?

    • erkkipostimerkki
    • lumpparipallo

      Voiks noille kotiloille antaa pähkinöi?

      • .:Olipakerran:.

        Mun mielestä rouhittuna sais antaa, mut ite en varmaan antais omalle kotilolle. Mut ei siit mitää haittaakaa kyl oo ^^


    • jemelin kotilot

      Käykää jemeli kotilot sivulla siellä juttua kotiloista

      • ejhqafö

        Sinä voisit sen sivus vääntää loppuun ennenkun mainostat mokomaa rumaa sivustoa jossa wikipediasta kopioitu hoito-ohje..


    • hiiri1

      ööö..onko paha jos mun kotiloitten ruako koostuu näistä:

      omena
      kaupasta ostetut koiranmakkarat
      jauheliha raakana
      pakaste mansikat

      eikä juuri muuta.. ;/ ainakin voivat ihan hyvin?

    • Anonyymi

      Minun kuullen on sanottu että sitrus hedelmiä EI saisi antaa eikä myös ananasta mutta en nyt oikein tiedä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3288
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1728
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      127
      1418
    4. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1349
    5. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      124
      1349
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1204
    7. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      76
      1001
    8. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      999
    9. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      306
      975
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      803
    Aihe