-> egotfred
http://www.moroccan-arganoil.com/moroccan-oil/
http://www.truthinaging.com/ingredients/argania-spinosa
http://moroccanfood.about.com/od/maindishes/r/Tag_Lamb_Argan.htm
http://moroccanfood.about.com/od/dessertsandcookies/r/amlou_recipe.htm
argania öljy
2
997
Vastaukset
- hesekieli30
Arganic - öljyä saa Marokon Tetouanin lähellä olevasta marketista. Hinta 7€ 125 ml pullo. Espanjasta 30€ samainen pullollinen.
- argankokeilija
Juuri tulin Marokosta ja siellä kävin Essaouran alueella yhdessä naisten omistamassa arganöljyn tuotantokorporatiivissa. Siellä 100 % öljy maksoi 20 ekua 100 ml ja Marrakeshin lentoasemalla 10 ekua 50 ml ja 17 ekua 100 ml. Minusta ei hajua ja tuntui tosi hyvältä vähän liian kaun auringossa olleelle iholle. Imeytyi esi, Ceridal-ölyyn verrattuna tosi nopsaan ja vielä seuraavana päivänäkin iho tuntui mukavan pehmeältä ja sileältä. Jossakin kirjoituksessa kerrottiin vuohivaiheesta. Todella joskus vuohien ulosteista berberinaiset ovat öljyä keränneet. Nyt vuohien laskeminen puihin on rangaistuksen uhalla kielletty-- vaikka kuulemma arganpähkinöillä herkutelleen vuohen liha olisi herkkua...Vain näytösluontoisesti oli vuohia parissa puussa. Tavaratalo Kärkkäisellä on nettisivujen mukaan arganöljyä myynnissä hintaan 17 ekua 50 ml-- liekö sama koostumus?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127184
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364222törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383698Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3991962- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621377Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020