Luettu sanamäärä minuutissa

popi4

Olisiko jollakin tietoe,että mikä on sanamäärä,jonka 9-vuotiaan pitäisi lukea minuutissa?Lapseni oli nyt lukenut 84 sanaa.Lukunopeutta on koko ajan koulussa sanottu hitaaksi,mutta ei se ihan normaalia voi olla,koska hän näkee vain yhdellä silmällä.
Vuosi sitten hän luki 60 sanaa minuutissa,että on se siitä aika hyvin kehittynyt.

2

2788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aixx

      Miksipä et kysyisi asiaa lapsesi opettajalta. Hän varmaan osaa kertoa, mikä on tavoite ja kuinka nopeasti muut ikätoverit keskimäärin lukevat.

      Rivien välitse luen tuosta viestistäsi, että mieluummin haluat nyt nähdä ongelmana opettajan "kohtuuttomat" vaatimukset, etkä sitä, että lapsesi on hidas lukija. Hitaus varmasti johtuu osittain näkövammasta, mutta se ei tarkoita sitä, etteikö lukunopeuden kehittämiseen kannattaisi kiinnittää huomiota, vaan päinvastoin.

      Parhaat kymmenenvuotiaat lukevat jo yhtä nopeasti kuin aikuiset. Sen ikäiset lukemista harrastavat lapset saattavat esimerkiksi lukea monta lastenromaania viikossa. Tuota ikää nimitetäänkin (kirjojen) ahmimisiäksi.

      Sadankin sanan lukunopeus on kovin hidas, jos on tarkoitus lukea monen kymmenen sivun koealue (tämä on edessä parin vuoden päästä viimeistään) tai kokonainen kirja.

    • käytä kumia

      Huonot geenit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe