Miksi yritykset eivät auta nuoria?

Kyrpiintynyt.

En ymmärrä miksi yritykset eivät voi työllistää opiskelevia nuoria, jotta he saisivat tarvittavat työharjoittelut suoritettua ja saisivat muutenkin työkokemusta alalta. Lähes poikkeuksetta työpaikkaan vaaditaan aiempaa työkokemusta vastaavista työtehtävistä, vaikka työ ei ole sellaista, että sen opetteluun menisi mitenkään erityisen paljon aikaa. Usein nuoret kuitenkin ovat valmiita työskelentelmään matalammalla palkalla, koska he myös oppivat työskentelystä toisin kuin alalla jo työtä tehneet.

Nykytilanteessa todella turhauttavaa yrittää päästä harjoitteluun kun mistään ei paikkaa tipu, vaikka kyseessä olisi työt, joihin ei edes mitään koulutusta välttämättä vaadita. Työkokemus on tärkeämpää ja sitä ei saa ilman aiempaa työkokemusta, joten noidankehä on valmis.

Ilmeisesti pitää lopettaa turha hakeminen ja alkaa opiskelemaan lääketieteellisen pääsykokeita varten, koska sillä alalla sentään vielä työllistyy.

5

423

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä vastaus

      Yritysten _ainut_ tehtävä on tuottaa maksimaalinen voitto jotta omistajille on osinkoa mitä jakaa. Nuori palkataan vain, jos katsotaan että näin saadaan yritys tuottamaan enemmän voittoa. Käytännössä kuitenkin nuoren palkkaaminen on turhaa, koska tuottavan nuoren saa ilmaiseksikin. Poikkeusasemassa on tietysti johtajien ym. omat lapset.

    • Harjuri123456

      Monet yritykset eivät ota harjoittelijoita ilmaiseksikaan,mikä on minusta tosi kummallista,koska samat yritykset hakevat työvoimaa sitten tuolla mol:in sivuilla. Ymmärrän toki että harjoittelijan ohjaus vie aikaa, mutta palkkioksi siitä saa hyvin koulutetun työntekijän joka tulee mahdollisesti firmaan töihin vakinaiseksi. Kunpa yritykset alkaisivat tosissaan ymmärtää että hyviä työntekijöitä saa vain jos heitä opetetaan työhön, ja jonkun se on tehtävä.

      • Kouluta sä!

        Jokainen yrittäjä tietysti toivoo, että se olisi se toinen yrittäjä joka kouluttaisi työhön ja itse saisi aina sen koulutetun ilmaisen tekijän. Kun jokainen työnantaja ajattelee näin, on selvä miksei nuoria oteta harjoitteluun.


    • apprenti

      Työskentelen yrityksessä, johon vuosittain hakee useitä nuoria harjoitteluun.
      Otammekin harjoittelija, jos hän tuntuu sopivalta ja halukkaalta oppimaan. Ei siis ihan ketä tahansa, vaan meillä on tiettyjä vaatimuksia. Me emme siitä taloudellisesti hyödy mitenkään, teemme sitä vain auttaaksemme nuoria eteenpäin.

      Käytännössä harjoittelijalle täytyy neuvoa kaikki työtehtävät kädestä pitäen, koska aivan rutiini hommia meillä ei ole. Harvassa yrityksessä enää nykyään sellaisia onkaan, koska ihan "ojankaivuuta" ei ole tarjolla. Harjoittelija ei myöskään voi etukäteen tuntea firman käytäntöjä, vaan nekin on erikseen selittävä.

      Neuvominen, perehdyttäminen ja kysymyksiin vastaaminen vie yhden työntekijän ajan, lisäksi harjoittelijalle annettavat tehtävät täytyy vielä erikseen valmistella. Lopuksi usein on vielä varmistettava, että työ on oikein tehty.

      Nuorten on usein mahdoton ymmärtää, että enää ei ole työtehtäviä, joiden opetteluun häneltä ja toisaalta firman työntekijältä asian opettamiseen ei kuluisi aikaa. Se aika on pois tuottavasta työstä.
      Harjoittelija ei parhaassa tapauksessakaan vastaa ammattitaitoista osaajaa.

      Kaikille firmoille ei mahdollista palkata harjoitelijaa vakituiseksi eli tuo idea kouluttaa itselleen työntekijä ei sekään aina toimi.

      Palkan maksaminen harjoittelijalle (ammattitaidottomalle ) ei kannata. MOL sivustolla firmat etsivät ammattitaitoisia työntekijöitä.

      • olet hyväksikäyttäjä

        Suurin osa tehdastyöstä on pelkkää rutiinia jonka oppii hetkessä. Se, että laittaa nuoren harjoittelemaan tehdastyötä kuukausitolkulla kertoo vain siitä, miten ahne hyväksikäyttäjä firman pomo on. Monesti harjoittelija on motivoituneempi, osaavampi ja kekseliäisempi kuin kymmeniä vuosia samaa työtä tahkonnut dinosaurus jota ei kiinnosta oppia mitään uutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe