eli mistä aineista voi ottaa pitkät vaihtoehdot?
tiedän vain: matikan ja englannin
Onko muita?
Miten ne eroaa toisistaan?
Matikassa olen huono, englannissa 10 ollu yläasteen ajan. Lyhyt vai pitkä, kumpi kannattaa, miten tehtävät eroaa?
yleisestiki siis pitkät aineet -> miten ne eroaa lyhyistä ja kuinka vaikeita ne on yms
kiitos
Lukion pitkät aineet
7
5753
Vastaukset
- abbii
Ruotsi, saksa, ranska, espanja, kaikista voi suorittaa A-oppimäärän.
- joku tyyppi
Matikka ja ylipäänsä vieraat kielet ovat sellaisia mistä voi suorittaa pitkän oppimäärän. Myös kemia ja fysiikka, jos käyt muutakin kuin pakolliset kurssit...
Kuten nimityskin antaa ymmärtää, niin toki pitkät ja lyhyet aineet eroaa toisistaan. Kielissä pitkä (esim. englanti) on sellainen, joka on yleensä aloitettu ala-asteen 3. luokalla, toki voi ottaa pitkänä myös sellaisen kielen, jota osaa muutoin - jos siihen on mahdollisuus koulussasi. Kaikissa kouluissa kuin ei voi ottaa kaikkia kieliä pitkänä, mutta jos olet esim. ruotsinkielinen tai venäjänkielinen, mutta suomenkielisessä koulussa (opisk.), niin tietysti (koulun mahd. huomioiden) voit ottaa sen ns. äidinkielesi pitkänä kielenä ja suomen äidinkielenä; eli ei ole pakko ottaa sitä 3. luokalla aloitettua kieltä pitkänä kielenä.
Pitkässä matikassa taasen on aika paljon enemmän kursseja (sekä pakollisia että syventäviä) kuin lyhyessä. Lisäksi pitkä matikka eroaa aika paljon lyhyestä, varsinkin syventävien kurssien osalta, mutta osa asioita on lähes samanlaisia. Lyhyessä matikassa on kuitenkin yleensä enemmän käytännönläheisiä ja / tai mekaanisia tehtäviä kuin pitkässä matikassa, jossa on aika paljon sanallisia yms. tehtäviä. Jos aiot insinööriksi / lääkäriksi / apteekkariksi tms., niin silloin on valittava pitkä matikka.
Yo-kirjoituksissa (aihe kyllä menee jo vähän ohi kysymyksesi) on kirjoitettava vähintään 1 aine - eli matikka tai joku vieras kieli - pitkänä; sen lisäksi äidinkilei (suomi tai ruotsi) on pakollinen - ja kaikkiaan kirjoitettavia aineita tulee olla vähintään 4.- joku tyyppi
Lyhyestä vieraasta kielestä (kun unohtui äsken): se on sellainen, joka aloitetaan lukiossa ns. nollasta (entinen D-kieli, nyk. B3-kieli). Eli lyhyessä kielessä luetaan lähinnä alkeita, mutta sen voi kyllä toki kirjoittaa yo-kirjoituksissa - ja ottaa (ja / tai) kirjoittaa vaikka useammankin lyhyen kielen, jos on innostusta vieraisiin kieliin.
- tämä tyyppi
"Matikka ja ylipäänsä vieraat kielet ovat sellaisia mistä voi suorittaa pitkän oppimäärän. Myös kemia ja fysiikka, jos käyt muutakin kuin pakolliset kurssit..."
mutta eihän kemia, biologia ja fysiikka kuitenkaa mitäään pitkiä ole. vaatimuksena kun oovat vain ne muutamat kurssit jotta voi kirjoittaa. eikä ole mikään A-taso. toki kaikki sanoo että lukee pitkää fysiikkaaa yms vaikka ovat ihan tavallisia reaaleja.. - joku tyyppi
tämä tyyppi kirjoitti:
"Matikka ja ylipäänsä vieraat kielet ovat sellaisia mistä voi suorittaa pitkän oppimäärän. Myös kemia ja fysiikka, jos käyt muutakin kuin pakolliset kurssit..."
mutta eihän kemia, biologia ja fysiikka kuitenkaa mitäään pitkiä ole. vaatimuksena kun oovat vain ne muutamat kurssit jotta voi kirjoittaa. eikä ole mikään A-taso. toki kaikki sanoo että lukee pitkää fysiikkaaa yms vaikka ovat ihan tavallisia reaaleja..Ymmärrän poitsisi "tämä tyyppi"; se on totta että kemia, biologia ja fysiikka ovat reaaliaineita - mutta niistä tosiaan käytetään nimikettä "lukea pitkänä", jos suorittaa muitakin kuin pakolliset kurssit. Mutta tosiaan varsinaisesti pitkänä voi lukea vain matikkaa ja vieraita kieliä ;)
- tämä tyyppi
joku tyyppi kirjoitti:
Ymmärrän poitsisi "tämä tyyppi"; se on totta että kemia, biologia ja fysiikka ovat reaaliaineita - mutta niistä tosiaan käytetään nimikettä "lukea pitkänä", jos suorittaa muitakin kuin pakolliset kurssit. Mutta tosiaan varsinaisesti pitkänä voi lukea vain matikkaa ja vieraita kieliä ;)
jep jep, kunhan huomatin ettei ap tai kukaan uusi lukiolainen ymmärrä asiaa väärin.
- pisterajalainen
Jos siis ajatellaan yo-kokeita (jossa yhtenä pakollisena on kirjoitettava pitkä aine), niin siinä on vaihtoehtoina pitkä matikka tai pitkä kieli (englanti, ruotsi, saksa, venäjä, ranska, espanja). Reaalia ei lasketa pitkäksi aineeksi yo-kokeissa, vaikka lukisit kuinka monta kurssia.
Yleisesti ottaen pitkien aineiden yo-kokeissa otetaan huomioon laajempi oppimäärä, eli myös kysymykset ovat selkeästi vaikeampia (esim. kielten kokeissa laajempi sanasto ja haastavammat kuuntelut/kielioppitehtävät, ainekirjoitukset lyhyissä tyyliä "mitä tein kesälomalla", pitkissä "pitäisikö verotus poistaa"). Pisterajat ovat usein myös korkeammat pitkissä aineissa.
Voit vertailla eri yo-kokeita esim. http://abitreenit.yle.fi/yo-kokeet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821279Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021068Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611040Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12979Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ159963Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103953Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68856Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119771- 77715
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121704