lopetin lukion kolme kertaa ja vasta neljännellä kerralla valmistuin...paperit a,a,c, ja c,
Aloitin ammattitutkinnon suorituksen,laajuss 40 ov suoritusaika n.vuosi.Mulla meni puolitoista vuotta,ja sekin valehtelemalla,lintsailulla ja kiertelyllä..arvosanat keskinkertaiset.
Nyt aloitin lähihoitajan opinnot viikko sitten ja tänään lintsasin ekan kerran.
Piti tehdä juttuja nukke potilaalle,kaikkien luokkatovereiden katsoessa ympärillä,,,,juuri ennen minun vuoroani keksein syyn että pitää lähteä!En kestä muiden edessä näyttämistä tai mokaamisen pelko on SUURI.
Pelkään että valehtelun ja epäonnistumisen pelon vuoksi jää tämäkin koulu kesken...ja petän taas kaikki läheiseni.
Haluaisin opiskella vielä sosionomiksi,mutta mitenköhän siinäkin käy...
Vaikka kuinak päätän että menen luokkan ja teen samat asiat kuin muutkin,mutta aina iltapäivällä viimeistään löydän itseni harhailemasta pitkin kaupunkia..pettyneenä itseeni.
ikuinen
3
513
Vastaukset
- Beebi
Kuulostipas tutulta, osaksi...
Olen kanssa lukion käynyt (4vuotta meni) nyt ammattikorkeassa "opiskeleva"... Olen lopettanut tätä kouluan ennen, lukion jälkeen kolme koulua kesken. Nyt tuntuu taas siltä etten jaksa tätä loppuun. Pelkoni on varmaan sama kuin sinulla, pelkään että minusta ei ikinä tule mitään.
Olen kanssa pinnari ja valehtelen vielä läheisilleni kun he ihmettelevät koulupäivieni lyhyyttä . Olen aikuinen nainen, mutta teot on kuin lapsen... En tiedä muutunko koskaan, se tässä pelottaakin...
kinnostaisko sua keskeyttäjä sellainen psyykkaus-juttu mun kanssa... kirjotettas meilejä ja kerrottas huolet ja yritettäs pitää toisemme koulussa? - Maanmittari
Ehkä sitten nyt kannattaa ottaa itseään niskasta kiinni ja miettiä mistä lintsaaminen ja muu johtuu.
Jos päädyt siihen että se todella johtuu tuosta esiintymisen ja epäonnistumisen pelosta kannattaa miettiä ratkaisua siihen ennenkuin enempää hakkaa päätä seinään.
Löytyisiköhän jostain läheisestä työväen tai kansalaisopistosta joku esiintymistä ja esiintymispelkoa käsittelevä kurssi josta voisit saada eväitä voittamaan esiintymispelkosi. Voisit ehkä myös puhua koulusi opinto-ohjaajan kanssa asiasta josko hän keksi ratkaisun. Kannattaa muistaa että et varmasti ole ainoa joka täällä kärsii esiintymispelosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2485672Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353231Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1332549"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2102013Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542- 641007
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77937Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123813Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8781- 39728