War Thunder ongelma

M27tku

Olen tota peliä pelannut nyt pari päivää ja minun näytönohjain kaatuu melkein heti kun lähtee taistelua latamaan. Testilennot toimii joten epäilenkin oman näytönohjaimen riittämättömyyttä. Koitin myös etsiä pelin sivuilta mitä koneelta vaaditaan mutta en vaan löydä.

Tässä oman kortin tiedot:

Intel® HD Graphics (Core i3)
Report Date: 2/26/2013
Report Time[hr:mm:ss]: 20:55:21
Driver Version: 8.15.10.2189
Operating System: Windows 7 Service Pack 1(6.1.7601)
Default Language: Finnish (Finland)
DirectX* Version: 10.0
Physical Memory: 3890 MB
Minimum Graphics Memory: 32 MB
Maximum Graphics Memory: 1696 MB
Graphics Memory in Use: 364 MB
Processor: Intel64 Family 6 Model 37 Stepping 5
Processor Speed: 2527 MHz
Vendor ID: 8086
Device ID: 0046
Device Revision: 02

Koitin myös etsiä mistä tuota muistin tilaa voisi säätää, mutta tä Windows 7 on vielä sen verran uus että sekin on hukassa. Tarvii huomenna etsiä, mutta jos tietää ettei kannata etsiä eli ohjain on liian tehoton niin saa kertoa.

4

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen kone niin johan alko pelittää. Onks muita jotka pelaa tuota peliä...olisi kiva pelata vähän tiimissä. Kaveriksi saa lisätä Zippo14 nimi siellä. Aika rookie pelaaja vielä ollaan mutta kokemusta kerätään.

    • ekito

      minä pelaan

    • suohkka

      Tuo Intel® HD Graphics (Core i3) grafiikka ei riitä mihinkään. En varmistanut, mutta luulen että se käyttää koneen keskusmuistia grafiikkamuistina, ja tämä syös sekä väylää että muistinkäyttöaikaa muulta pelisoftan osalta. Prosessori kyllä riittää. Jos koneessa on PCI-e väylä, niin laittamalla keskitason parinsadan euron näytönohjaimen pelin pitäisi toimia. Esim Geforce GTX 1050 Ti, kannattaa ottaa miel. 4 GB tai isommalla muistilla, niin sillä pärjää pitkään, mutta kait 2 giganenkin toimii.

    • suohkka

      ..jatkan ... niin ja pelin graphics-asetuksista kannattaa laittaa ensin matalin mahdollinen, testata pelissä (ei testilennolla) ja samalla katsoa näytön alareunasta missä lukemissa FPS pyörii. Sitten valita asetuksista pala kerrallaan parempaa grafiikkaa kunnes FPS jossain vaihessa laskee tai tulee muita ongelmia. FPS on hyvä pitää ainakin päälle 30:n, sen alle haittaa jo pelaamista ja rasittaa silmiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      71
      4831
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      38
      3326
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      49
      2813
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2728
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2169
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      23
      2061
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1970
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1581
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe