hihnassa kävely

Mietin tuota hihnassa kävelyä, kun minulle tulee muutaman päivän päästä semmonen 15vkoa vanha tanskandogin pentu ja tietysti aletaan kävelyillä käymään niin miten opetan että koira ei vedä hihnassa???
5276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos se lähtee vetämään hihnassa, ni sit sun kannattaa pysähtyä. sit se ihmettelee miks pysähdyttiin ja lopulta tajuaa, et jos se haluaa päästä eteenpäin, ni sen kannattaa pitää hihna löysällä ja olla vetämättä.

Äänestä

jos koira lähtee vetämään hihnassa ni ihmisen kannattaa pysähtyä. joka kerta ku se lähtee vetämään ni pysähdy. sit se oppii, et se pääsee parhaiten eteenpäin pitämällä hihna löysällä ja olemalla vetämättä.

Äänestä

jos koira lähtee vetämään hihnassa ni ihmisen kannattaa pysähtyä. joka kerta ku se lähtee vetämään ni pysähdy. sit se oppii, et se pääsee parhaiten eteenpäin pitämällä hihna löysällä ja olemalla vetämättä.

Äänestä

Meillä 5kk doggi osaa kävellä jo vetämättä JOS vastaan ei tule mitään mielenkiintoista eli koiria, rullaluistimia (joita pentu ei kerta kaikkiaan voi ymmärtää). Eikä meillä ole tarvinnut suurempia koulutuksia tuohon, tosin tiedän kyllä että jossain vaiheessa vetäminen tulee luultavasti vielä eteen. Muutama päivä tehtiin sitä että aina pysähdyttiin jos hihna oli liian kireällä ja tuntui menevän heti perille että hihna ei saa olla liian tiukalla.
Vaikka eipä me paljon kyllä hihnassa vielä lenkkeillä kun on tanskandoggista kyse ni ei saa lenkkeillä paljon kasvukautena mutta kaupungissa kun asutaan niin pieniä hihnassa kuljettavia pissalenkkejä on paljon muuten mennään yleensä vapaana juoksentelemaan johonkin.

En tiedä vastasinko ihan kysymykseesi mutta meillä tosiaan toimi tuo pysähdys ja kun pentu tulee luokse ihmettelemään miksi pysähdyttiin kyhuttiin ja jatkettiin matkaa.

Äänestä
  • Mikähän on se sopiva määrä lenkkeilyä kasvuiässä olevalle tanskandogille?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hilkka kirjoitti:

Mietin tuota hihnassa kävelyä, kun minulle tulee muutaman päivän päästä semmonen 15vkoa vanha tanskandogin pentu ja tietysti aletaan kävelyillä käymään niin miten opetan että koira ei vedä hihnassa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu