suksien pituus

10 vuotta sitten hiihtän

tää nyt voi joistakin tuntua tyhmältå kysymykseltä mutta kuinka pitkät sukset mun pitäis hankkia? Olen siis 172cm pitkä.

6

1512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha H

      Sanotaan että 170cm ... 250cm. Riippuu mihin sitä on hiihtään menossa ja minkälaiseen maastoon.

      Täällä on yksi laskuri suksien pituuteen:
      http://www.viastar.fi/laskurit/Suksilaskuri/

      Vaikeampi kysymys sitten on kuinka jäykät sukset on sopivat... ei se pelkkä pituus ratkaise.

      • ???===???

        Johan on ihmeellisiä tulokaia tuolla laskurilla. Jos sen mukaan mentäisiin, niin en löytäsi mistään luistelusuksia, sillä niiden pitäisi olla tuon mukaan minulle 202 senttiä pitkät. Nyt minulla on suksilla mittaa 192 ja hyvin toimivat. Eikä siinä merkissä olekkaan tuon pidempiä edes saatavana.


    • Harrastehiihtäjä

      Perinteisen suksia hankkimassa? Sopiva perinteisen suken pituus sinulle on haarukassa 190-204cm, hieman valmistajasta riippuen. Tärkeintä sukessa on oikea jäykkyys jossa ammattilaiset osaavat jokaisessa ammattiliikkeessä auttaa.

      • Pätkämies

        172 senttiselle aloittelijalla on 190 ihan yläraja. Oletettavasti on kysymys hiihtelystä valmiilla koneladuilla ja silloin se on helpompaa kun suksi ei ole turhan pitkä. Myös haarakaäyntinousuissa helpottaa lyhyempi suksi.
        Itse olen jo aika paljon hiihtänyt ja joka kerta kun hankin sukset, ne ovat olleet hitusen edellisiä lyhemmät. Nyt on pertsan sukseni 185 ja olen 171 pitkä tai paremminkin lyhyt.
        Sauvan pituutta olen vuosien varrella voiman karttuessa lisännyt ja käytän pertsalla 155-160 senttistä sauvaa olosuhteista riippuen. Ihan aloittelijan ehkä kannattaa pitäytyä suosituksissa.


    • Anonyymi

      Jos nuori kaveri on 175 cm pitkä, onko 2 metriset sukset liian pitkät?

    • Anonyymi

      Nuori kaveri löytänee Googlelle tähän vastauksen. Luistelusuksen ja perinteisten suksien pituudelle on omat taulukot.

      Oletan, että 200 cm on Pertsa ja silloin pituus on ihan Ok, mutta Pertsat valitaan myös hiihtäjän painon mukaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2771
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1539
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      987
    5. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      984
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      934
    7. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    8. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      81
      898
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      888
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      829
    Aihe