tää nyt voi joistakin tuntua tyhmältå kysymykseltä mutta kuinka pitkät sukset mun pitäis hankkia? Olen siis 172cm pitkä.
suksien pituus
6
1570
Vastaukset
- Juha H
Sanotaan että 170cm ... 250cm. Riippuu mihin sitä on hiihtään menossa ja minkälaiseen maastoon.
Täällä on yksi laskuri suksien pituuteen:
http://www.viastar.fi/laskurit/Suksilaskuri/
Vaikeampi kysymys sitten on kuinka jäykät sukset on sopivat... ei se pelkkä pituus ratkaise.- ???===???
Johan on ihmeellisiä tulokaia tuolla laskurilla. Jos sen mukaan mentäisiin, niin en löytäsi mistään luistelusuksia, sillä niiden pitäisi olla tuon mukaan minulle 202 senttiä pitkät. Nyt minulla on suksilla mittaa 192 ja hyvin toimivat. Eikä siinä merkissä olekkaan tuon pidempiä edes saatavana.
- Harrastehiihtäjä
Perinteisen suksia hankkimassa? Sopiva perinteisen suken pituus sinulle on haarukassa 190-204cm, hieman valmistajasta riippuen. Tärkeintä sukessa on oikea jäykkyys jossa ammattilaiset osaavat jokaisessa ammattiliikkeessä auttaa.
- Pätkämies
172 senttiselle aloittelijalla on 190 ihan yläraja. Oletettavasti on kysymys hiihtelystä valmiilla koneladuilla ja silloin se on helpompaa kun suksi ei ole turhan pitkä. Myös haarakaäyntinousuissa helpottaa lyhyempi suksi.
Itse olen jo aika paljon hiihtänyt ja joka kerta kun hankin sukset, ne ovat olleet hitusen edellisiä lyhemmät. Nyt on pertsan sukseni 185 ja olen 171 pitkä tai paremminkin lyhyt.
Sauvan pituutta olen vuosien varrella voiman karttuessa lisännyt ja käytän pertsalla 155-160 senttistä sauvaa olosuhteista riippuen. Ihan aloittelijan ehkä kannattaa pitäytyä suosituksissa.
- Anonyymi
Jos nuori kaveri on 175 cm pitkä, onko 2 metriset sukset liian pitkät?
- Anonyymi
Nuori kaveri löytänee Googlelle tähän vastauksen. Luistelusuksen ja perinteisten suksien pituudelle on omat taulukot.
Oletan, että 200 cm on Pertsa ja silloin pituus on ihan Ok, mutta Pertsat valitaan myös hiihtäjän painon mukaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628