Ositusta ei ole tehty avioerossa. Saako expuoliso lahjoittaa kaiken itse perintönä saamansa omaisuuden tässä vaiheessa lapsilleen, kun muuta merkittävää omaisuutta ei kummallakaan ole? Ei ole avioehtoa, perintöä ei ole saatu testamentilla eikä muita rajoitteita ole.
Saako lahjoittaa
Aimäävaix
2173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos ositusta ei ole tehty, exä ei voi tietää, mitä omaisuutta kuuluu hänelle ja mitä toiselle exälle. Vaikea on lahjoittaa, kun ei voi lahjoittaa muuta kuin omaa omaisuuttaan, eikä siitä ole osituksen puuttuessa selvyyttä.
Kyllähän se oma omaisuus on todellakin selvillä. Myös avioliiton aikana kummallakin on oma omaisuutensa jne. Ositus tehdään, jotta voidaan katsoa kumpi joutuu maksamaan tasinkoa. Esim. perinnöistä on hyvin helppo sanoa kummalle ne kuuluvat.
Jos olet saanut perinnön ennen avioeroa, niin silloin se lasketaan mukaan osituksessa vaikka olisit sen eron jälkeen pois lahjoittanutkin.
Joka tapauksessa Suomessa saa omaa omaisuttaan lahjoittaa pois mielin määrin, mutta tapauksessasi voit silti joutua maksamaan tasinkoa puolisollesi. Jos olet jo rahat tuhlannut, niin sitten jäät velkaa.