Onkohan täysin normaalia, että urospentu 4kk pissii pelkästään aamun aikana klo 8-12 jopa kymmenen kertaa? Välillä tulee kunnon lätäköitä, ja välillä pieniä pisuja. Yhdenkin tunnin aikana voi pissiä 3-4krt.. Mistä tietää jos on joku virtsistulehdus kyseessä?
pissaaminen
TiinaKj
254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
välttämättä ole mistään ihmeellisestä kyse. Koiranpentu saattaa todella pissata 15 minuutin välein.
Onko kyseessä pienikokoinen seurakoirarotu (bichon, chihu, kääkkä..?)? Koiralla voi olla joku ongelmakin, mutta ensimmäisenä tulee mieleen seuraava: kasvattajat eivät ole välittäneet, millaisia koiria risteyttelevät keskenään ja tuloksena on tullut kuseksijavanhempien kuseksijajälkeläinen :P
Ota yhteyttä kasvattajaan ja kysy, onko heidän koirallaan runsasta virtsaamisen tarvetta. Jos vanhemmilla on ollut samaa taipumusta, niin vaiva on perinnöllinen eikä koiraa voi välttämättä kouluttaa siitä eroon. Jossain tapauksissa koiran käytöstä on saatu korjattua pitkäjänteisellä koulutuksella ja kastraatiolla.
Koiranpentu ei osaa oikein pidätellä, mutta tuo menee jo yli.