Olen kovasti tykästynyt ja perehtynyt kyseiseen rotuun. Kysymys kuuluu sopiiko koira opiskelijalle, joka liikkuu hyvin ja paljon mielellään, käy miellellääm koirapuistoissa, metsä lähellä, suht tilava opiskelija-asunto. Koira saisi päivittäistä liikuntaa joka päivä niin paljon kuin koira jaksaa, lähellä on myös järvi, jossa saa uittaa kesäisin koiria. Vepeen on myös mahdollista osallistua. Koira kulkisi mukanani lähes kaikkialle, minne nyt niin suuren koiran kanssa voikaan mennä. Esimerkiksi matkustelen paljon maaseudulle viikonloppuisin, sillä isäni ja äitini asuvat siellä, ja heiltä on lyhyt matka mummolleni ja papalleni, heillä on oma maatila, ja koira saisi olla siellä menossa mukana, kulkea hevostalleissa ja olla pihamaalla vapaana.
Vanhempien luona on saksanpaimen, joten siellä on tukeva ja iso koira-aitaus jonne mahtuu monta koiraa, sinne on siis mahdollista viedä hoitoon.
Sopisiko minulle lansu?
Opiskelijalle landseer?
10
363
Vastaukset
- keskikokoinen
Isot koirat sopivat mielestäni parhaiten maalle tai ok-taloon vähintään,mahdollistaa vapaana liikkumisen.Opiskelija asuntoon,en suosittelisi lansua.
Kaikki lansut eivät ymmärtääkseni sovellu edes koirapuistoihin,mutta on tietysti yksilökohtaista.Aika vähän noita kaupungissa näkee,eli taitavat olla ok-taloissa tai maaseudulla. - pannunenkakku
Kuulostaa ikävä kyllä toivekuvalta, joka käytännössä muokkautuisi toisenlaiseksi. Olen itse nähnyt läheltä vastaavanlaisen tapauksen, enkä suosittele lansua opiskelija-asuntoon/kerrostaloasuntoon.
- haluan lansun
Eikö mikään tälläinen suuri koira käy opiskelija asuntoon? Ihailen suuria koiria suuresti ja haaveeni on jo pienestä pitäen ollut hankkia suuri koira..
Kai sitä täytyy vain odottaa.. :( snif- lansupoika
Hei! Mikä sinulla on tällä hetkellä tilanne? Tiedän 5v leikatun terveen lansupojan, joka tarvitsee omistautuvan aikuisen seurakseen eli lenkkeilyä ja yhdessäoloa. Asustaa ok-talossa, mutta lkulkee omistajan perässä ja nukkuu päivät emännän ollessa töissä. Kiltti, ihmisystävällinnen, kulkee hyvin hihnassa sekä irrallaan, peruskäyttäytymistavat, mutta koirapuistossa ei viihdy kovin hyvin. Tykkää kovssti uimisesta ja leikkimisestä palloilla ja naruilla.
- MolosserDog
Jos oikeasti jaksaa liikkua sen koiran kanssa, niin mikä jottei. Tästä nyt käydään keskustelua vähän väliä että mikä koira kellekin, mutta oma mielipiteeni on että antaa palaa vaan, jos rahkeet oikeasti riittää. Isompana syntinä näkisin jonkun terrierin/palveluskoiran laiskalla ihmisellä tai metsästyskoiran kerrostalossa, tai ylipäänsä minkä tahansa koiran kellä tahansa sellaisella, jolla ei ole mitään tatsia koiranpitoon, mutta mielipiteitä on monia.
Itse omistan kaksi jättirotuista koiraa ja asumme kaksiossa hyvien ulkoilumaastojen läheisyydessä. Koiran omistaminen tälläisissä olosuhteissa tarkoittaa todellakin sitä että liikuntaa pitää tarjota riittävästi, ja myös sitä että oma sosiaalinen elämä tullee kärsimään. Nimittäin koiraa ei voi jättää enää koulu- tai työpäivän jälkeen yksin kotiin käyden vain pissattamassa sen, vaan sille täytyy olla seuraksi. Koiran omistaminen velvoittaa oikeasti todella paljon! Nimim. Hyvästi baarista jatkoille lähteminen, yökyläily kavereilla, ex tempore-reissut... Tervetuloa yllättävät, kalliit eläinlääkärikäynnit, aina karvaiset/kuolaiset vaatteet...- haluan lansun
mitä jättikoiria omistat? :)
- Molosserdog
Mulla on kaks bernhardinkoiraa :)
- Landseer :)7
Itselläni kokemusta landseereista ja tunnen yhden entisen kasvattajankin joka lopetti toimintansa koska koiria palautettiin ja hyviä koteja oli vaikea löytää. Mietippäs jotain toista jättikoira rotua jos koirapuistoilla haluut, Landseerit ei ole mitään helpoimpia koiria ja eivät yleensä tule toimeen samansukupuolen kanssa (välttämättä edes nuorena). Joten mietippäs jotain toista jättikoira rotua tai muuta rotua.
- lansu kaikki kaikessa
Lansu on ihana ja monipuolinen rotu.Itselläni on useampi lansu ja sanoisin että on helppo rotu,kunhan muistaa että yleensä ovat herkkiä luonteeltaan,ei sovi ankaraan koulutukseen.Suosittelen rotua.
- jousimieskö
Hei! Lansupoika (5v. landseeri uros) jos etsit koiralle vielä kotia niin otathan minuun yhteyttä sähköpostitse [email protected] . Koira saisi meiltä hyvän kodin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697