Hämmästyttävää retusointia
: 0
3218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hitlerihän oli hyvä mies, iloinen ja reipas.
juutalaiset ne vaan aina jaksaa tilittää et kuin kauheeta se oli, vaik aikaa kulunu jo enemmän ku ehtii ajanlaskuun laskea.
Tuon väritystekniikan vanhoihin filmeihin muuten kehitti jo 1980-luvulla suomalainen insinööri Heikki Riutta. Se ei koskaan saanut siitä penniäkään, vaan tekniikka vietiin USA:han ja nyt vasta tietsikoilla se sujuu kunnolla.
Riutan tekniikassa filmipositiivin tietyt alueet määriteltiin joksikin väriksi ja se siirrettiin sähköisesti videonauhalle. Kohteen mennessä pois tilalle tuli jokin toinen perusväri tai 50% harmaa. Siksi esineet tuppasivat hyppiä niissä uusioissa.
Ajoneuvoista ja rakennuksista voisi tehdä 3D-malleja, jotka näkyisivät läpikuultavasti alkuperäisen alla.
En tiedä onnistuisiko sellainen, jossa algoritmeille annettaisiin tämän päivän malleja esimerkiksi kankaista, niin se muokkaisi annettua kohtaa uudelleen itsenäisesti, realistisen näköiseksi.