Näyttö pihalla

kypsä

Näyttö kone alkoi sekoilemaan.
3D Prophet DDR-DVI näytönohjain ei suostu toimimaan www.guillemot.com:sta ladatuilla ajureilla ei millään vaikka saan ne asennettua ja käynnistän uudestaan ja taas pyytää niitä samoja aina vaan. Resoluutio vain 640 x 480. (Mikä on järjestelmäpalautus, mistä löytyy)
Saako PIII koneelle enään uusia näytönohjaimia jos tämä on rikki?

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jtr

      Mikä emolevy ja piirisarja? Jos levy tukee AGP 8x väylää niin m,ikä tahansa näyttis pitäisi toimia. kokeilepa ensin hakea nykyiseen näyttikseesi ajurit kortin valmistajan sivuilta. ja kokeile niillä. Jos ihan uudet ajurit ei toimi niin kokeile hiukan vanhemmilla.

      Järjestelmäpalautus on XP:n ominaisuus, jonka avulla viot palauttaa järjestelmän viimeiseen toimivaan kokoonpanoon. Jos et ole reinstannut käyttistäsi niin saat palautettua sen siihen päivään, jossa käyttis on asennettu.

      Palautus löytyy ihan search komennolla. Tai aina voit kokeilla käyttiksen korjausasennusta se toimii useimmissa tapauksissa, joissa virus on tehnyt tuhojaan kuten nyt kuulostaisi.

      Onnea!

      • kypsä

        Emolevy muistaakseni Asus ja AGP 8x tuella. Käyttis on Win98se joten järjestelmäpalautusta ei kai ole. Ehdin jo asentaa käyttiksenkin uudestaan vanhan päälle. Kun ongelmat alkoi niin Norton ei löytänyt mitään vikaa ja käänsin sitten sen ja saman valmistajan palomuurin pois ja asensin AntiVirin joka löysi 8 jotain matotiedostoa ja poistin sitten ne ja AntiVirin ja käynnitin taas Nortonit.
        Nämä www.guillemot.com:in ajurit ovat valmistajan tälle näytönohjaimelle tarkoitetut ajurit. Nyt kone käynnistyi niillä ja 800 x 600 resoluutiolla ainakin tämän kerran.
        Valikosta puuttuu kokonaan Tiedosto -valikosta Uusi -komento jolla saisi luotua uusia kansioita ja tiedostoja. Puuttuukohan jokin tiedosto kun ei sille löydy mitään asetustakaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      92
      2205
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      154
      1820
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1343
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      826
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      749
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      741
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      597
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe