Suunnitteilla vuosi ulkomailla perheen kanssa. Matkakohteena toinen eu maa. Vanhemmat vuorotteluvapaalla. Äiti luokanopettaja, joten tarkoitus opettaa lapsia (kaikki kouluikäisiä) vuoden aikana osittain, mutta tarkoitus myös että käyvät paikallista koulua, oppivat vierasta kulttuuria ja saavat kavereita sieltä. Matikkaa, äidinkieltä ja reaaliaineita tarkoitus äidin opettaa, että pysyvät kärryillä kun paluu kuitenkin suomessa oman ikäsiten joukkoon ja ulkomailla opetus varmasti hieman erilaista ja eri tahtiin. Onko kellään kokemuksia tällaisesta? Olisi kiva kuulla, miten vuosi ulkomailla on lasten kanssa sujunut. Onko paluu takaisin sujunut kivuttomasti?
Muutto ulkomaille vuodeksi lasten kanssa
Ope 13
3725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika paljon riippuu lasten iästä ja kielitaidosta, pienet lapset sopeutuvat helpommin kuin kouluikäiset. Onko lapsilla jo nyt hyvä ja sujuva kohdemaan kielitaito? Alkeet ja halu oppia?
Paikallinen koulu ei normaalisti ole valmis huomioimaan varsinkin lyhyeksi aikaa tulevien kielenopetusta eikä sitä kautta muiden aineiden opetusta mitenkään erityisesti.
Kannattaa myös muistaa, että kohdemaassa ei tod. näk. ole tukiopetusta tarjolla samalla tavalla kuin Suomessa.
Vuosi on aika lyhyt aika, juuri kun kieli alkaa sujua ja kaverit tulleet tutuiksi, täytyy palata.
Ollaan ulkomailla ja muuttamassa lasten kanssa takaisin Suomeen. Lapset ovat alle 10 v. Lapset eivät ole käyneet koskaan suomalaista koulua, mutta luotamme suomalaiseen koulujärjestelmään ja siihen että lapsemme saavat tarvittaessa tukiopetusta. Normaaliälyisinä saava kiinni muut lapset toivottavasti suht. nopeasti, joten emme ole huolissamme. Jos olisin sinä, laittaisin lapset paikalliseen kouluun ja en antaisi edes lisäopetusta mainitsemissasi aineissa, sillä uuden kielen oppimisessa ym. on jo työtä riittävästi. Näissä aineissa ainakin pienemmät lapset saavat muut kiinni, vaikka jotain sisältöjä jäisi ulkomailla puuttumaan opetuksesta vuoden aikana.
Kiitos vastauksista. Vanhin on jo 8lk:lla, joten hänen kanssaan varmasti pakko käydä jo oppisisältöjä läpi, ainakin äidinkielessä, matematiikassa ja ruotsissa. Pienempien kanssa sit sen mukaan miltä tuntuu.