Raamatun mukaan Jumala syöksi Saatanan helvettiin, eli tekikö hän itse ensin helvetin valmiiksi Saatanaa varten vai tekikö Saatana sen itselleen jouduttuaan pois taivaasta?
Jos Jumala teki helvetin niin eikö tämä sodi pahasti sitä käsitystä vastaan, että Jumala olisi hyvä. Se että kristillisen mytologian mukaan valtaosa ihmiskunnasa tulee kärvistelemään ikuisuuden hlvetin liekeissä ei kuulosta kovin armolliselta.
Kuka teki Helvetin?
poiuytrew
3
64
Vastaukset
- mnåou
No ei sodi totisesti p..erkelelle on aivan oma spesiaali ällö kuolettava säilytysselli.
Ja Jumala teki sen.- - EL:ak:IM
poiuytrew
Toi on kiistanalainen juttu. Että saako Per-ke-le sisustaa itse oman bunkkerinsa. Olishan se ihan siistiä, että se sais ainakin tapetit valita omaan majaansa. Siis jos vuokrasuhde on pysyvä. Tuota, kyse on sadusta.. siihen saa jokainen halukas keksiä mieleisensä ratkaisun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1486339- 322252
- 1872079
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101273Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701201- 731057
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241037Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24972Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44941Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12815