Treenaako suomalaishiihtäjät?

Miten on mahdollista että ammattihiihtäjät
sippaa muutaman kilsan jälkeen?
Sarasoja-Lilja oli valmis 3km jälkeen ja Nousiainen 6km jälkeen.
Ihmiset jotka hiihtävät ammatikseen eivät pysty tuota parempaan
mistä ihmeestä näille oikein maksetaan?
Pitäskö suomalaisten hiihtää vain sprinttiä se 1,5km voisi olla paras matka.
Siitä luulis selviävän sammumatta!

11

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cccc

      Tarkkaan ottaen Sarasoja oli valmis 1,5km jälkeen vaikkei Kallan matkaan lähtenytkään. Nousianen eka kiekan 3,3 jälkeen. Kyse on stressi- väsähtämisestä joka johtuu paineista itsensä tai ympäristöö on luomista.
      Molemmilla on vastaavia aiemminkin eikä viestiin pitäisi ainakaan olla asiaa muiden kilpailuja pilaamaan

    • vanhaerkki

      Joo," Norjalaiset harjoittelee erittäin kovaa, se on niiden kunnon salaisuus eikä kaikki pysy siinä rääkissä mukana", uskokoon ken tahtoo, minä en!!

      Pistin myös merkille miesten viestissä että makaronin pojat olivat kotikisoihin tumpanneet jotain turboa kun kaikki painoivat kärkiporukassa kokoajan, mutta hehän lusmuaa niin urheilussa kuten eu:ssakin täysillä kuten ent, rikollinen pääministeri!!

    • Kiitos cccc! En osannut ajatella asiaa tuolta kannalta
      itse asiassa en edes älynnyt tuota pointtia!
      Mutta eikö valmennusjohdon pitäs olla kartalla että tämä tai tämä
      urheilija ei pysty tähän suoritukseen?
      Entä mikä on urheilijan vastuu?
      Voisko ajatella niin että urheilija itse sanoo ettei musta ole tuohon?
      Koska onhan se aivan varma että ihmiset kestävät painetta ja stressiä eri tavoin.
      Toisella vatsa sekaisin toinen ei ole millään.

    • Suomalainen suksi NO

      No ei Sarasoja-Lilja ainakaan voinut sanoa EI, kun silmissä paistoi jo kaikkialla luvattu varma mitalli. Toisin kuitenkin kävi ja rouvan viestihiihdot maajoukkueessa jäi nyt tähän näytökseen. Nousiainenhan jäi jo suksilla alamäkiosuuksillakin eli ei pystynyt peesistäkään laskemaan kannoille.... ei toiminut Peltonen sitten näissäkään kisoissa. Oma vika, kun antaa tasoitusta kalustollakin noi paljon!?!??!?

    • Tervetuloa mukaan

      http://www.kisakallio.fi/ajankohtaista/valmentajaseminaari.html

      Tervetuloa osallistumaan suomalaisen hiihdon tulevaisuuden kehitykseen.

      Alustukseksi luette vaikka oheisen dokumentin:

      http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2004/liitteet/opm_206_tr21.pdf?lang=fi

      Suomessa toimii muutama urheilija-akatemia, joissa menestyvä toivo voi suorittaa lukion tai vastaavan tutkinnon. Ruotsissa ja Norjassa urheilijan tulevaisuus taataan tuottamalla myös ylempää ammatillista koulutusta tulevaisuuden urheilijamenestyjän tueksi. Tämän koulutuksen lomassa urheilija voi keskittyä täysillä omaan lajiinsa.

    • ööpö

      Treenaavat varmasti. Saarinenkin liikaa, kun on ylikunnossa. Kovaan treenaamiseen, ja sen kestämiseen, tarvitaan parempia "aineita".

    • 1713

      Tyypillisiä veritankkauksen merkkejä suomen hiihtäjissä. Ei kannettu veri kauan tankissa säily hyvänä. Suomalaisten kunnon ajoitushan on aina veritankkausta.

      Heikkinen on hyvä esimerkki, kilpailee harvakseltaan, tulokset heittää, sitten kunto osuu sopivasti kohdilleen, ei jaksa TdS:ssä kuin muutaman kisan ja kaikkea muuta epäilyttävää. Samat jutut hänestä ulkomaiden foorumeilla kuin täällä norskeista.

      Aikulla kulkee 30:llä lujaa. Pari pussia punaista nestettä tankattu kehoon kaukana kisapaikan silmäätekevistä jossain pienessä alppikylässä.

      • xchtyio

        Laitappa linkkiä noista ulkomaan foorumeista, ku alako niin kiinostaa.


      • 92000

    • läskiä

      Suomalaiset reenaavat hitautta. Päälle vielä oikein tuhdisti hiilihydraatteja, niin kylläpä ollaan tukossa.

    • huh huh

      kyllä harmittaa eihän täälä kukaan tajua harjoittelusta ja varsinkaan hiihdosta hevon
      pimppiä. sanavapaus on huono asia tollaset tietämättömät pääsee yhessä tuumin keksimään satuja. menkää jo nukkuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe