Treenaako suomalaishiihtäjät?

Miten on mahdollista että ammattihiihtäjät
sippaa muutaman kilsan jälkeen?
Sarasoja-Lilja oli valmis 3km jälkeen ja Nousiainen 6km jälkeen.
Ihmiset jotka hiihtävät ammatikseen eivät pysty tuota parempaan
mistä ihmeestä näille oikein maksetaan?
Pitäskö suomalaisten hiihtää vain sprinttiä se 1,5km voisi olla paras matka.
Siitä luulis selviävän sammumatta!

11

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cccc

      Tarkkaan ottaen Sarasoja oli valmis 1,5km jälkeen vaikkei Kallan matkaan lähtenytkään. Nousianen eka kiekan 3,3 jälkeen. Kyse on stressi- väsähtämisestä joka johtuu paineista itsensä tai ympäristöö on luomista.
      Molemmilla on vastaavia aiemminkin eikä viestiin pitäisi ainakaan olla asiaa muiden kilpailuja pilaamaan

    • vanhaerkki

      Joo," Norjalaiset harjoittelee erittäin kovaa, se on niiden kunnon salaisuus eikä kaikki pysy siinä rääkissä mukana", uskokoon ken tahtoo, minä en!!

      Pistin myös merkille miesten viestissä että makaronin pojat olivat kotikisoihin tumpanneet jotain turboa kun kaikki painoivat kärkiporukassa kokoajan, mutta hehän lusmuaa niin urheilussa kuten eu:ssakin täysillä kuten ent, rikollinen pääministeri!!

    • Kiitos cccc! En osannut ajatella asiaa tuolta kannalta
      itse asiassa en edes älynnyt tuota pointtia!
      Mutta eikö valmennusjohdon pitäs olla kartalla että tämä tai tämä
      urheilija ei pysty tähän suoritukseen?
      Entä mikä on urheilijan vastuu?
      Voisko ajatella niin että urheilija itse sanoo ettei musta ole tuohon?
      Koska onhan se aivan varma että ihmiset kestävät painetta ja stressiä eri tavoin.
      Toisella vatsa sekaisin toinen ei ole millään.

    • Suomalainen suksi NO

      No ei Sarasoja-Lilja ainakaan voinut sanoa EI, kun silmissä paistoi jo kaikkialla luvattu varma mitalli. Toisin kuitenkin kävi ja rouvan viestihiihdot maajoukkueessa jäi nyt tähän näytökseen. Nousiainenhan jäi jo suksilla alamäkiosuuksillakin eli ei pystynyt peesistäkään laskemaan kannoille.... ei toiminut Peltonen sitten näissäkään kisoissa. Oma vika, kun antaa tasoitusta kalustollakin noi paljon!?!??!?

    • Tervetuloa mukaan

      http://www.kisakallio.fi/ajankohtaista/valmentajaseminaari.html

      Tervetuloa osallistumaan suomalaisen hiihdon tulevaisuuden kehitykseen.

      Alustukseksi luette vaikka oheisen dokumentin:

      http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2004/liitteet/opm_206_tr21.pdf?lang=fi

      Suomessa toimii muutama urheilija-akatemia, joissa menestyvä toivo voi suorittaa lukion tai vastaavan tutkinnon. Ruotsissa ja Norjassa urheilijan tulevaisuus taataan tuottamalla myös ylempää ammatillista koulutusta tulevaisuuden urheilijamenestyjän tueksi. Tämän koulutuksen lomassa urheilija voi keskittyä täysillä omaan lajiinsa.

    • ööpö

      Treenaavat varmasti. Saarinenkin liikaa, kun on ylikunnossa. Kovaan treenaamiseen, ja sen kestämiseen, tarvitaan parempia "aineita".

    • 1713

      Tyypillisiä veritankkauksen merkkejä suomen hiihtäjissä. Ei kannettu veri kauan tankissa säily hyvänä. Suomalaisten kunnon ajoitushan on aina veritankkausta.

      Heikkinen on hyvä esimerkki, kilpailee harvakseltaan, tulokset heittää, sitten kunto osuu sopivasti kohdilleen, ei jaksa TdS:ssä kuin muutaman kisan ja kaikkea muuta epäilyttävää. Samat jutut hänestä ulkomaiden foorumeilla kuin täällä norskeista.

      Aikulla kulkee 30:llä lujaa. Pari pussia punaista nestettä tankattu kehoon kaukana kisapaikan silmäätekevistä jossain pienessä alppikylässä.

      • xchtyio

        Laitappa linkkiä noista ulkomaan foorumeista, ku alako niin kiinostaa.


      • 92000

    • läskiä

      Suomalaiset reenaavat hitautta. Päälle vielä oikein tuhdisti hiilihydraatteja, niin kylläpä ollaan tukossa.

    • huh huh

      kyllä harmittaa eihän täälä kukaan tajua harjoittelusta ja varsinkaan hiihdosta hevon
      pimppiä. sanavapaus on huono asia tollaset tietämättömät pääsee yhessä tuumin keksimään satuja. menkää jo nukkuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      401
      3312
    2. Veriteko Kajaanissa.

      Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
      Kajaani
      37
      3046
    3. Anna vihje jonka vain te tiedätte

      Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
      Ikävä
      173
      2195
    4. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      60
      1571
    5. Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat

      Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko
      Sinkut
      217
      1539
    6. Taitaa olla kaikki ohi

      Meidän väliltä.
      Ikävä
      95
      1173
    7. Olet kamalin ihminen mitä tiedän M

      Toivottavasti ei ikinä nähdä enää.
      Ikävä
      68
      1129
    8. Mikä sai sut

      Rakastumaan häneen ja miten pitkään siinä meni? Mikä nyt on tilanne?
      Ikävä
      88
      1125
    9. Mitä sanoisit jos uskaltaisin

      Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha
      Ikävä
      69
      1030
    10. Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!

      Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,
      Tv-sarjat
      16
      1015
    Aihe