Äitiyteen kadonnut

mude2013

En kyllä tunnusta, jos joku kysyy, mutta näin anonyymisti voin tunnustaa, että olen tainnut hukata oman itseni jonnekin äitiyteen.
Olen yhä sama ihminen kuin ennen lastakin, mutta olen muuttunut.
Olen äiti, mutta olenko enää mitään muuta? Missä on se persoonallisuus kaiken siivoamisen, hoivaamisen, kokkaamisen ym. alla? Identiteettikriisiä pukkaa näköjään... Ai niin: ja miten se persoonallisuus kaivetaan sieltä kaiken alta?

Muita?

Ps. huomaa kyllä, että pikkuvauva-aika on ohi ja on aikaa jopa hetken hengähtää ja näköjään jo ajatella muitakin asioita :D.

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauskaa etsiä itseä

      Samoja fiiliksiä. Lapsi kohta 3v.. Ja äkkiä se vaan on kasvanut vauvasta isoksi tytöksi... :D Ja se äidiksi tuleminen oli minullekin kauhea mullistus. Tuntui, että kaikki muuttui. Minä ajattelin vaan yksinkertaisesti nyt ruveta ikäänkuin tutstumaan itseeni, kuuntelemaan itseäni enemmän. Ja mietin, että mikä MINUSTA tuntuu hyvältä. Aion opetella jopa hieman itsekkäämmäksi. Ehkä lähden opiskelemaan uutta alaa, ehkä kokeilen uusia harrastuksia. Eiköhän se sieltä ajan kanssa löydy.

    • 787655

      Onkohan tämä joku n. 3 vuotiaiden äitien tila, kun meillä samoja mietteitä ja lapset 1,5v/3v :D Nyt alkaa olla aikaa miettiä myös itseäni!

      • 787655

        Ja ihan osaan taas kirjottaa, mutta olkoot sitten ne äitit 3v.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3857
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2722
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2441
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      44
      1971
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1225
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1191
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe