Mietin puolvuotta väkevämmän ilkkarin hankintaa mökille hupirätkintään.
Eihän sillä muuta teekkään, ainakaan vielä, mutta ehkäpä jo -14 sillä saa tiputella pikkukanoja tms. ? Luvanvaraisiksi muuttuvat ja oletan, että jo hankitut saa pitää ilman raskasta lupamenettelyä.
Tarjontaa on paljon ja mun loppuviivalle jäi muiutama pyssy, kuten Diana magnum, Baikalin 5,5 ja Stoegerin X 50, jonka sitten hankinkin.
Yhdestäkään (lähi-) liikkeestä ei näitä löytynyt hypisteltäväksi, joten valinta piti tehdä ruuduitse.
Baikali vaikutti hyvältä, mutta siitä luin joitain negakokemuksia ja muuta käsitystä ei ollut, joten siitä jäi semmonen "venäläinen" fiilis.
Diana ois ollu makee, mutta kovin hintava hupipyssyx.
Stoegeri hyvän oloinen ja hyviä kommentteja netissä ja kun hintakin tuntui ominaisuuksiin ja mukana tulevaan kiikariin sopivaksi, päätin hankkia. 269,-
Kokemuksia n. 100 paukkua.
-painava ! ... ei metsään, joten siis vakaa...
-jäykkä ladata. kuulunee asiaan..
-ei NIIN tehokas kuin oletin, mutta lähes piekkarin sub-paukun luokkaa.
-kova paukaus. kai pitääkin olla
-liipasin liian edessä ja paljon... omalaatuinen kurkottava ote
-tarkka. oikein yllätyin
-hyvä laukaisu
-nätti
-edullinen
-kiikari mukana, joskaan ei kovin laadukas
Että tällanen purkaus.
Onko kokemuksia vastaavista ja jos on, niin esille tulevia ostajia varten.
Ostakaa nyt, sillä laki muuttuu, jolloin vaatii hankintaluvan.
Järeät ilmakot.
ean1
0
134
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353