Olen tässä harkinnut 99-01 Laguna farmaria...Kertokaapa näistä hieman yleisimpiä vikoja, risuja, ruusuja. Ja myös mitä eroa on RT, RXE jne... Mielellään perusteltuja vastauksia eikä "ne vaan on paskoja" tai "kaverin työkaveri sanoi että se on paras"
Kiitos
Lagunasta kysymyksiä
5
1699
Vastaukset
- vääntö rulaa
Kerran Laguna-farkkua koeajaneena en ole varsinainen asiantuntija kysymykseesi liittyen. Toteanpa vain, että unohda ainakin se 1,6-16v jos edellinen autosi ei ole ollut esim. rätti-sitikka. Sen verran oli koeajon perusteella väännötön kone ja ajaminen vinguttamista pienillä vaihteilla että mielenkiintoni ko. malliin lopahti kuin kanan lento.
- ostaako vai...
Hyvä tietää, sillä nykyinen menopelini on Saab 900 2,3. Muuten taisi olla ainakin ihan hyvä ajaa? Kuulemani perusteella ainakin sisämelu pitäisi olla aika pieni (tietenkin renkaista riippuen)...
- Paajanen
Vikoja:
Pyöränlaakerit kuluu ja on kalliita.
Pakoputki hajoaa nopeasti.
Muut ilmenneet "tyyppiviat" on kokolailla poissa faceliftin jälkeisissä (98-)
Ruusuja:
Tilava
Mukava
Hiljainen (renkaat vaikuttaa, itsellä 215/45R17 ja meluaa enemmän kuin vakio)
Hyvät varusteet (ainakin confortplus)
Risuja:
Aika painava joten tosiaan 1.6 on aika laiska, 1.8-16V menee jo paremmin.
Myynnissä olevista 98-01 bensafarmareista 80% on 1.6 confort malleja, 1.8 on jo harvinaisempi ja 2.0-16V:tä ei ole pahemmin näkynyt myynnissä.
RT ja RXE on virallisesti vanhoja varustetasoja, siis 94-97 käytetty. 98- on käytössä confort ja confortplus. Ja jälleen 90% on confort:eja. Confortissa ainakin ABS, manuaali-ilmastointi, sähkölasit edessä, s-peilit ym. plussassa lisäksi autom. ilmastointi s-lasit myös takana,puhesyntetisaattori ym pientä.
Itsellä -99 2.0-16V confortplus farmari. - jarkko
laguna 1,8 RXE break ajettu 130000 -99 huollettu tummasin 14500ekee kuva: www.nettiauto.fi vesipumppu kilahtaa 100tkm tienoilla muuten ei ole tullu mitää vastaan
- Lagunan myynyt
Itse myin yksityisesti -00 mallin 1.6l breakin.
Sain 14'000eskoo.Niin tyytyväinen olin, että pysyin merkissä ostin -02 2.0l breakin.
Pyörän laakerit muuten sai vaihtaa siinä 100tkm!
Ja ai niin kyllä sillä 1.6l koneellakin pääse...kahdet sakot vuosi sitten kuitannut!!!!!v...tti!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648