Blokkarin työ,mitä tekee

Tiedosta kiitollinen

ravintolassa blokkari. kerää astioita pöydistä?Eli pääseekö blokkariksi jos ei ole aikaisempaa kokomusta.

9

28908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä jottei

      Tulee myöhään tämä vastaus, mutta. Joo, blokkari kerää tyhjät astiat ja lasit, pitää yllä yleistä siisteyttä eli pyyhkii pöytiä sun muuta. Blokkari myös tiskaa, tai no heittää astiat koneeseen, ja laittaa ne sen jälkeen omille paikoilleen. Monesti blokki myös tarttuu harjaan tai luutaan jos lattiat kaipaa siistimistä.
      Yökerhoissa blokkari hakee jäitä baareihin, leikkaa hedelmiä jos tarvetta ilmenee, keittelee kahvit, siivoaa yrjöt... Blokkari on siis periaatteessa apumies joka tekee kaikki "paskahommat" joita baarimesut/ tarjoilijat ei asiakaspalvelulta ja kokit ruoanlaittamiselta ehdi. Blokkarit/ tiskarit on ravintoloille elintärkeitä.
      Blokkariksi pääsee ilman mitään alan työkokemusta, mutta pitää olla valmis tekemään kunnolla duunia. Hienoa hommaahan se ei todellakaan ole, mutta kuten sanottu, blokkarit ovat äärimmäisen tärkeä osa baarin toimivuutta silmälläpitäen.
      Blokkareita usein haetaan nimellä "saliapulainen" tai "baariapulainen", nyt kesää kohti mentäessä blokkeja haetaan paljon

      • vinskuti

        no vastaappas tähän kysymyksyyn että minkä takia en pääse?
        Olen ollut ennen tuon tapaisissa hommissa ja osaa kyllä tuon homman.


      • buk1
        vinskuti kirjoitti:

        no vastaappas tähän kysymyksyyn että minkä takia en pääse?
        Olen ollut ennen tuon tapaisissa hommissa ja osaa kyllä tuon homman.

        Niin! Tähän kyllä vaaditaan nyt vastausta!!!!


      • vierailija10

        Ja on eräs joka on eriävä mielipide tuosta sanonnasta, on tosin urbaanista sanoa että on paskasempaa duunia niinkuin ei keittiötyö olisi muutenkin jos sille tielle mennään ,jos haluaa tehdä keittiössä niin ei se ole mitään kivaakaan mutta ei se ole paskastakaan duunii ,olen ollut ravintola työssä ja on kokemuksia tuosta duunista jos pitää hauskana duunii nii senkun tai jos pitää paskana duunii niin minkä sille mahtaa mutta kaikissa on varjopuolensa ei oo niin kivaa duunia et ei ois mitään mitä voisi olla tai tehdä toisin mutta meist ihmisistä se on kiinni mitä haluaa tehdä,muista tämä järjen viisaus ja rohkeutta se vaatii.


    • vierailija10

      Ainahan voit yrittää hakea ja sanoa että en ole ammattilainen mutta olisi mielenkiintoista päästä työhön sellaiselle alalle koska,,,, voit lisätä miksi? Esim:näin että haluaisin opiskella ja siksi yritän blokkariksi.

    • 16+1

      Blocka = estää
      Plocka = poimia, noukkia, kerätä

      Olisikohan siis kyse plokkarista, ei estelijästä?

    • Minäh

      Kyse on kuule vain puhetavasta, kyllä niitä murresanoja löytyy, kun hakemalla hakee ja, jotka järkiperäsesti on tyhmiä. Että oli taas nokkela vastaus toi sun. Esim. täällä lounaassa (tiiä, mikä murre on kysees. Ehkä turun?) on ennen puhuttu patjoista polstareina ja kappaskeppanaa tyyny onki ruotsiks ett bolster. Vähän kusi sun logiikka...

    • MaRaVaajovuodesta1993

      No kyllä se on plokkari kaikkialla - Hangosta Saariselälle. Plocka - poimia, noukkia, tonkia jne. Peräkylillä tykkäävät sanoa sen beellä ja väärinhän se silloin on.

      • MaRaVaajovuodesta1993

        Mutta ilman plokkaria ei toimi juomalaitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1461
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe