Onko tiedossa, kuka on Pekka Aalto ja toimiiko vielä hänen perustamansa ”Pelastakaa edes Heinola” Facebook-ryhmä?
Pelastakaa edes Heinola -ryhmän perustanut kehuu kotikaupunkiaan
http://www.itahame.fi/?article=276274
Heinolalainen Pekka Aalto ei arvannut ennakkoon, miten suosituksi hänen perustamansa Facebook-ryhmä voi tulla. Heinolaan parempaa tulevaisuutta visioivaan ryhmään oli liittynyt perjantai-iltapäivään mennessä 541 jäsentä.
Facebook-ehdotukset voivat päätyä valtuustoon
http://www.itahame.fi/?article=278169
Pelastakaa edes Heinola -ryhmän perustanut kehuu kotikaupunkiaan
http://www.itahame.fi/?article=276274
Heinolalainen Pekka Aalto ei arvannut ennakkoon, miten suosituksi hänen perustamansa Facebook-ryhmä voi tulla. Heinolaan parempaa tulevaisuutta visioivaan ryhmään oli liittynyt perjantai-iltapäivään mennessä 541 jäsentä.
Facebook-ehdotukset voivat päätyä valtuustoon
http://www.itahame.fi/?article=278169
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itä-Häme 1.3.
Heinolan kaupunginhallitus on viimein saanut käsiteltyä lausunnon kuntarakennelaista.
Tänään perjantaina kokoontunut kaupunginhallitus toteaa, että Heinola kykenee pysymään itsenäisenä. Kaupunki täyttää kuntarakennelain tärkeimmät kriteerit, esimerkiksi vaatimuksen 20 000 asukkaasta ja yli 80 prosentin työpaikkaomavaraisuudesta.
Lausunnon mukaan Heinola on silti valmis liitosneuvotteluihin muiden Itä-Hämeen kuntien kanssa, jos kunnat näin haluavat.
Kaupunginhallitus moitti viranhaltijoita valtuusto- ja kuntalaisaloitteiden hitaasta käsittelystä. Keskeneräisiä valtuustoaloitteita on käsiteltävänä peräti 28 kappaletta, vanhimmat vuodelta 2010. Lain mukaan aloitteet pitäisi saada käsiteltyä puolessa vuodessa.
Kesken ovat esimerkiksi aloitteet esteettömän asumisen edistämisestä, Heinola-Kouvola-vesiväylähankkeen rahoittamisesta ja Lintulammen saattamisesta kaupunkilaisten liikuntakäyttöön.
ooooooooooo
Niinpä. Rauno Maaninka teki kuntarakenneuudistukseen liittyvän lausunnon asiantuntevasti (Saarijärven talous- ja hankintajhtaja, oikeustieteen maisteri).
Eipä tiennyt Maaninka lausuntoa esitellessään, että hänet oli erottu viiden päivän pestin jälkeen työstään Heinolan kansliapäällikkönä.
Vastaavan kuntarakennelausunnon teki kaupunginjohtaja Tita RInnevaara Pyhäjärven kaupunginjohtajana:
"Yksi, mutta ei vähäisin, on laaja kuntarakennelausunto, jonka kaupunginjohtajan (Rinnevaaran) perustyön jälkeen kaupunginhallitus ja kaupunginvaltuusto hyväksyivät. Tämä valtionhallinnolle annettu selostus siitä, että Pyhäjärvi säilyttäisi itsenäisyytensä on tietoineen sitä luokkaa, että tiedot kaupungistamme antaa todellisen kuvan kyvyistämme säilyä alueellamme, ainoana, vahvana itsenäisenä kuntana", pyhäjärveläiset totesivat.
Kuntarakennelausunto pyydetään toimittamaan valtiovarainministeriöön viimeistään 7.3. mennessä. Pyhäjärvellä lausunto annettiin Rinnevaaran toimesta hyvissä ajoin (viime vuoden alussa?).
Heinolassa lausuntoa ei olisi tehty ilman Rinnevaaraa.
Heinolassa harjoitetaan seurustelukulttuuria todellisen työn tekemisen sijaan. Lasuntojen antaminen valtiovarainministeriölle ei kuulu heinolalaiseen seurustelukulttuuriin eikä ohi-johtamiseen.
Miten kauan Heinola pysyy itsenäisenä kuntana, jos entinen meno jatkuu?
Työttömyysaste on 15 % ja kasvuoa vuoden aikana 1,5 %.
Tilastokeskuksen mukaan väestörakenne muuttuu.
Muutaman vuoden päästä Heinolassa on eläkeläisiä (yli 60-vuotiaita) ja lapsia (alle 14-vuotiaita) enemmän kuin työikäisiä (15-65 -vuotiaita).
Työttömyysasteen ja siis työttömien määrä nopea kasvu ja väestörakenteen muutos eivät edistä Heinolan pysymistä itsenäisenä kuntana.
Jotain tarttis tehdä, jos Lahteen liittymistä ei hyväksytä.
Jos jotain ei ole pätevän elinkeino- ja talousosaaja, kaupunginjohtaja Rinnevaaran erottaminen.