Rap ownaa hevin koska se on rentoa musaa..hevistä puuttuu kokonaan ilo.
rap ownaa hevin
adgdgadg
61480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Sinulla ei taida olla mitään käsitystä mitä termi 'hevi' edes tarkoittaa. Kaikki nykyjonnet menevät vain massan mukana ja eivät uskalla kuunnella mitään muuta kuin Räp-musiikkia, ja oma mielipiteeni on että suurin osa tästä kyseisestä muusiikkityylistä on suolesta.
jep, vähän huono verrata massa- ja alakulttuuria toisiinsa
Anteeksi vain, mutta massamusiikkia nykyään on pop-musiikki, eikä räppiä edes soiteta millään radiokanavalla, ei, nrj ei soita räppiä...
räp on massakulttuuria jos et ole huomannut
En ole, perustele kiitos.
avaappa joskus radio tai televisio. kyllä sieltä räppiä tulee eli se on populäärikulttuuria eli massakulttuuria
tai käyppä baareissa/diskoissa niin kyllä siellä joku hiphop jumputus soi - musiikkia massoille
miksi räppäreillä on kultaa niin paljon kaulassa ja videoissa kalliita autoja? aivan, koska se on kaupallista eli massoille suunnattu
katsoppa sitten noita ameriikan gaala-iltoja, onko näissä massakulttuurin palvontamenoissa montakin hevaria mukana? eipä taida olla... räppityyppejä puolestaan on tuvat täynnä
1. Radiossa EI soiteta räppiä.
2. TV??
3. Baarit/diskot, ei räppiä
4. Nykypäivän mainstream-räppärit vai? No jos niitä nyt edes pitää räppäreinä..
radiossa ja baareissa SOITETAAN räppiä. valitettavasti.
onhan niitä ug-räppäreitäkin, mutta sille nyt vaan ei voida mitään että räppi on kaupallista ja mainstreamia ja muotia ja populäärikulttuuria
Flo Rida, Pittbull jne radioissa soitettavat henkilöt eivät kuulu räppäreiden kategoriaan, vaan poppiin.
Baareissa sun muissa taas soitetaan epämääräistä bassojumputusta...
eli räppi on nykyisin poppia.
nojoo oikeastaan olet tässä aivan oikeassa! mainstreamia radio/tv kamaa molemmat!
Kiitän ja kumarran.
Kuules saatanan lifemocker, mitä ensinnäkin teet nuortenpalstoilla... jos käsityksesi on että esim. Elastinen, Cheek, JVG, Aste, Uniikki, Iso H, Mikael Gabriel jne. on ns. "räppärejä" olet aivan väärässä. Ne eivät ole räppiä.
Uniikki on RAP. Uniikki rulez. Kuka vitun vajakki kehtaa väittää et uniikki ei muka oo rap :DDDDDDDD
http://www.youtube.com/watch?v=ozztE4osRA4
Paras RAP biisi ikinä.
Se ei ole poppia, vaan nykyrappia .. Musiikkityylit muuttuvat vuosikymmenten aikana. 30 vuotta sitten Rock- ja metallimusiikki yleensä olivat myös aivan erilaista ja erityyppistä. Deal with it
Kaikilla on kuule oma mielipide. Ite en pysty molempaakaan kuuntelemaan, hevistä paha olo jo ja räp on myöskin omasta mielestä aivan kamalaa. Silti en tuomitse niitä, jotkut pitävät oikeasti ja nauttivatkin.
Kuunnelkaa mitä HALUATTE, älkää tuputtako niitä vain muille!
jos rap kerta on niin rentoa niin miksi hopparit ovat hevareitten kimpussa kokoajan?
eli se siitä rentoudesta....
Älä nyt yleistä. ite pidän räpistä (erityisesti oldschoolista) ja hevistä saman verran.
ei nykyajan jonnet tiedä old school räpistä yhtään mitään.
tuskin ovat kuulleetkaan esim 2pacista, warren g:stä taikka cypress hillistä (tosin IV levyn jälkeen tämäkin pändi myi sielunsa markkinavoimille ja alkoi tekemään aika kehnoa kamaa)
Eihän se tupaccikaan ole sitä niin oldschoolia...
mitä tuli sanottua?! ai 2pac ei ole old schoolia? Ooksää ikinä ees kuullu kunnon old school räppii?
Haha jonnet. Tässä teille on kunnon musiikkia: http://www.youtube.com/watch?v=xCFEk6Y8TmM
Eiks eminemiki oo raperi
Tuu juvalle ni kuunnellaa hevii
onks juvalla edelleenkään muita pändejä kuin tunrida (jo hajonnut kylläkin) ja ruoska (no samat tyypithän noissa melkein soitti)? :P
Juvalla on hyvä ABC :DD
siellä on aikoinaan juotu kiljua. tosin ei se abc sillon vielä ollut :P
Itse en tiedä rapistä juuri yhtää mittää, mutta mun mielestä on kamalan hankala lähtee vääntää tälläsestä asiasta koska metallia ainakin löytyy niin monellaista.
Käyppäs kuuntelemassa vaikka tuo Helloweenin Future World niin huomaat että metallista ei puutu kokonaan ilo.
hevi ei ole aitoa heviä jos se on iloista, mulle on hevarit sanonu et aito hevi on 100%anger & evil
Aitoa heviä on Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin yms... Nää nykyajan hevarit ei oo niistä kuullukkaan, ja hevi voi olla ihan yhtä hyvin myös iloista, esim kattokaa jotain Deep Purplen vanhoja videoota, kyllä ne tyypit hymyilee siellä, koska ne nauttii musiikista ja sen soittamisesta... Ja 2pac on toki vanhempaa materiaalia kun nää uudet, mut kyllä oikeeta old school-räppiä on MC Hammer ja muut tämmöset.
Eminem uhh, Dre uhh
Eminem on massaa. Riippuu mitä tarkotat suomiräpillä,joku "Cheek" tai joku on kyllä massaa,mutta kuinka monta massateiniä olet kuullut tai nähnyt kuuntelevan vaikkapa jotai Asaa tai muuta vastaavaa?
Huom:en todellakaan tiiä suomiräpistä mitään,enkä sitä kuuntele,ellen välillä jonkun kipaleen.
haistappa lifemocker v*ttu sa*tanan rasvaletti et sinä ole mikään kaikentietävä ainoan totuuden omaava jumala!!
örinähevi on paskaa mut esim iron maiden tai metallica on iha jees. ainoat räp-artistit mitä kuuntelen paljon ovat 2pac, notorious B.I.G, eazy e ja eminem
kiitos minua ei ole ennen kehuttukkaan jumalaksi! :) :)
Hahaa, imekää paskaa
Ostakaa brutal legends... Dat biisivalinnat :D
Kyllä! Black Sabbath, Judas Priest, Diamond Head... Ja ääninäyttelijöinä Lemmy, Ozzy Osbourne, Rob Halford, Jack Black... Pakko ostaa se tällä viikolla.
Tulkaa nyt oikeesti juvalle nii hakkaan teidät
lifemockkeril on pointti. Ainoo räppi mitä mä kuuntlen on hollywood undead. Mulle käy kaikki poprockista metalliin mut rauhalliset ja hyvin sanoitetut rock kappaleet o hyvii. Kaikki rap o ny vaa mite ne tappaa ihmisii juo ja panee. Semmoneha o iha persiist
Ja mitä vittua?!?! Mite tää liittyy kehoon?¿?
KISS
Hevi on saatananpalvonta itsemurha musaa.
kai sinä kuitenkin tiedät että saatananpalvonta ja satanismi ovat 2 ERI asiaa? ;)
Saatananpalvonta = palvoo saatanaa. Satanismi = On saatana.
Vitun hevilettipelle.
kannattaisi mestarikiusaajan hieman lukea ja opiskella asioita niin tulisi tuosta vittuilustakin jotain sitten, eikä jengi vaan naurais sulle ;)
Ei rapkaan kokonaan ole rentoa ja iloista. En paljoo asiasta tiedä mutta eikös esim. rapin alagenre Memphis rap ole juurikin synkkää ja vakavaa?
Vaikka tässä räpin puolella ollaan niin pakko sanoo ettei se aina niin rentoo oo... Kuunteleppa joku Vinnie Pazin tai Jedi Mind Tricksin biisi. Tai Army Of The Pharaos...
1990-luvun rap on ainakin mun mielestä semmoista mitä jaksaa kuunnella. Vaikka itse tykkään metallimusiikista, niin 2pac, snoop dogg ja cypress hill on ainoat joiden kappaleita oikeasti jaksaa kuunnella. Nykyään rap on mennyt ihan liian kaupalliseksi, musiikki ei ole nykyään enää se pääasia, vaan raha. Kuulemma nykyään Nicki Minaj on maailman tunnetuin nais RAP artisti :D Voi hyvä luoja, sekin ämmä myy levyjään vaan muovisten implantti rintojen ja perseen avulla. Naamakin näyttää ihan tikkurilan värikartalta. Ja joku vielä kehtaa väittää sitä perseen heilutusta rap musiikiksi? Nicki Minaj - Rap Genius :D:D:D
Huoh.. Ei teille ihmisille tullut mieleen että heviä on monenlaista esim:doom metal,heavy,speed jne mutta se mitä toi yks tyyppi sano itsemurhamusiikiks on black metal ja norjalaiset että erotelkaa ne metallicat ja mayhemit kiitos ja itse olen hevimies ja kuuntelen Children of Bodom
Joo, bodom ja was it worth it, siinä sulle kunnon musaa(huomaa sarkasmi) Bodom ei oo tehny alen lähdön jälkeen hyvää musaa. Meinaa mennä koko homma sukkahuosuheviks ku pitää käyttää kynsilakkaa ja olla nii vitu prettyface. Mä kuuntelen nykyään vaan kevin tandua vitu kids. Se on sentää parempi ku kaikki spiral architectit ja mayhemit sekä muut norski murhamuusikot.
Eikös Norjalainen Black Metal oo tunnettu kirkonpoltoista ja murhista satanismista jne, (Varg.Vikernes FTW) ei niinkään itsemurhista (tai no, niitäkin on muutama esim Dead) Ja sana hevihän tulee sanoista Heavy Metal, joka usein sotketaan muihin metallin alagenreihin. Heavy Metalhan on metallin ensimmäinen muoto ja jotkut kutsuvat kaikkea metallia heviksi eli Heavy Metalliksi, omasta mielestä heavy metal on erillinen metallin alagenre niin kuin thrash ja glam yms. Ja vältän käyttämästä sanaa "hevi" muiden kuin heavy metal bändien kanssa, ja luulisi muidenkin jotka laajemmalti raskaampaa kuuntelevat tekevän samoin. Sanasta hevi on tullut normaalin kansan keskuudessa nimitys kaikelle metallimusiikille ja joidenkin tietämättömien olen kuullut kutsuvan jotain vähänkin raskaampaa kuin massapaskapoppia heviksi. (yks tuttu koulusta sanoi Linkin Parkkia ja nickelbackia heviksi, olin siinä vieressä sillee et ei vitty ny :D) Ja onhan se surullista että metallimusiikista on niin paljon ennakkoluuloja ja jotkut ihmiset ajattelevat sen olevan paskaa edes kuuntelematta sitä. Itsekkin kylläkin olen senverran elitistipaska että en pidä nu metallia ja corea (glämmiäki vähä) kunnon metallina ja usein ajattelen että ovat paskoja. Ja en voi sietää useimpia "nykyhittejä" yms "massa" musiikkia. Nykymusiikistakin löytyy kyllä joitain hyviä artisteja ja bändejä välillä, aika harvoin kumminkin.
Tuo oli aika hyvä kommentti,vaikkakin itse tykkään myös nu-metalliakin kuunnella :p
suomiräppi
Tai sit ei.
todiste siitä että aloittaja on oikeassa http://www.youtube.com/watch?v=xHRkHFxD-xY ja tässä sitä teidän ylistämää "hyvää" (hevi) musiikkia http://www.youtube.com/watch?v=4xSwcje3T1k (hevi on anuksesta)
kummatkin kai iha ok, mut suomirap on perseestä. sanoissa ei ole mitään järkeä/merkitystä/syvällistä sanomaa esim. verrtattuna eminemin biiseihin.
Wähä jäissä pienissä häissä !!! Aamuu asti sexii ja lehtipihfin sijasta VIIIIIIIIIIIIINAAAAAAAAAAAAAAAAA
Rap rulettaa! Young money ca$h money:P
hevi on anuksest
Hevi on kunnon musaa johon tarvitaan asennetta ja taitoa. Räp on sen sijaan paskaa, joka on yleensä naurettavaa!
Hevi Homot voi painuu vittuu tää on räppäreitten mesta !!
Onko kenellekkään tässä keskustelussa mielipide tuttu käsite? :D