Miten imettää helpommin?

apilankukka2

Minulla on 4 kk vanha vauva. Olen alkanut kiinnittämään huomiota imetysasentooni, joka ei ole hyvä... mietin aina vain että vauvalla on siinä hyvä olla eikä minulla. Neuvolassa olen saanut semmoiset ohjeet että etukenossa ei kannata olla eikä istua varpasillaan mutta toimin lähes automaattisesti aina näin. Sitten selkä on jälkeenpäin jumissa ja vähän kipeä. Minun on hankala nojata taakse koska silloin vauvan nenä menee kiinni tissiin eikä saa ilmaa? Ja vauvalla on aina tapana työntää nenä kiinni rintaan eikä pitää päätä takanapäin. Olen kokeillut myös erilaisia imetysasentoja, mutta asento on yleensä se että vauva on imetystyynyllä kyljellään kasvot rintaa päin... mutta ergonomisesti tämä ei ole hyvä itselleni ja minun täytyy aina painaa rintaa että vauvalle jää hengitysrako. Olenkohan ylivarovainen tämän suhteen? Pelkään että vauva tukehtuu kun ei saa ilmaa!

Ilman tyynyä imettäminen on hankalaa ja oikean asennon löytäminen on työlästä kun vauva on melko painava ja suuriruokainen(melkein 8 kiloinen) enkä jaksa pitää käden varassa kovin kauaa. Ihmettelen tuttavaani joka pystyy imettämään melkein samanikäistä vauvaa seisoma-asennossa ilman vaikeuksia... ja imetyskin kestää kaikenkaikkiaan n. 10 min. Itselläni kestää n. 20-30 min.

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko kokeillut?

      Siis oletko kokeillut kainaloimetystä? Vauva kainaloon imetystyynylle, siinä ei pitäisi rinnan mennä nenään kiinni. Tyynyä voi vielä muotoilla siten, että vauvan päälle on siinä "kuoppa", jolloin vauvan pää on valmiiksi aavistuksen verran takakenossa. Sitten rintaa voi aavistuksen litistää, kun sen ohjaa vauvan suuhun. Ylipäätään jäin miettimään, että onko vauvan imuote aivan ihanteellinen, jos rinta menee nenään kiinni. Rintaahan pitäisi olla enemmän vauvan suussa nännin alapuolelta, kuin yläpuolelta. Tällöin nenä ei mene kiinni rintaan.

      Vauva ei kylläkään tukehduta itseään, eeli sikäli ei tarvitse panikoida, mutta meneehän imetyksessä entistä kauemmin, jos vauva joutuu välillä päästämään irti vetääkseen henkeä.

    • apilankukka2

      Kainaloimetystä olen kokeillut, mutta siinäkin on hankala kun vauvan jalat ikäänkuin repsottaa ulos (kun on vielä pitkä vauva) ja sitten alkaa mahdoton vääntö ja itku kun asento ei olekaan hyvä. Voisin kyllä harjoitella vielä tätä asentoa jos se alkaisi sujumaankin. Ihmettelen miksi vauva vain työntää höpsösti nenänsä rintaan eikä ylöspäin, helpottaisi sitä itseänsäkin... imetysasentoni ei ehkä ole ihanteellinen mutta ainakin ruokaa näyttää saavan riittävästi.

      • oletko kokeillut?

        Tunnistan tuon "pitkä vauva" -ongelman, koska meidänkin poika oli nelikuisena jo pitkä. Ratkaisin ongelman niin, että kasasin selkäni taakse isoja tyynyjä, jolloin pystyin itse istumaan sohvan reunalla ja olemaan silti rennosti nojaamalla tyynyihin. Näin vauva mahtui imetystyynylle kainalooni koko pituudeltaan ja oli hyvässä asennossa. Kannattaa ainakin kokeilla. :)


      • eiksjuu2
        oletko kokeillut? kirjoitti:

        Tunnistan tuon "pitkä vauva" -ongelman, koska meidänkin poika oli nelikuisena jo pitkä. Ratkaisin ongelman niin, että kasasin selkäni taakse isoja tyynyjä, jolloin pystyin itse istumaan sohvan reunalla ja olemaan silti rennosti nojaamalla tyynyihin. Näin vauva mahtui imetystyynylle kainalooni koko pituudeltaan ja oli hyvässä asennossa. Kannattaa ainakin kokeilla. :)

        Entäs pitkällään imetys? Jos maitoa erittyy runsaasti kannattaa kokeilla imetystä niin että vauva on sinun päälläsi. Eri asennoissa imettäminen estää myös rintojen tulehtumista, koska tulehdus harvemmin muodostuu sinne missä vauvan alaleuka on. Esim jos rinnan yläosaan tulee kivulias patti, kannattaa pyytää kumppania pitelemään vauvaa niin että itse olet kylkimakuulla ja vauvan pää sinun jalkojasi kohti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1779
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1111
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1086
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      972
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      829
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      150
      799
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      53
      745
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      684
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe