Miten imettää helpommin?

apilankukka2

Minulla on 4 kk vanha vauva. Olen alkanut kiinnittämään huomiota imetysasentooni, joka ei ole hyvä... mietin aina vain että vauvalla on siinä hyvä olla eikä minulla. Neuvolassa olen saanut semmoiset ohjeet että etukenossa ei kannata olla eikä istua varpasillaan mutta toimin lähes automaattisesti aina näin. Sitten selkä on jälkeenpäin jumissa ja vähän kipeä. Minun on hankala nojata taakse koska silloin vauvan nenä menee kiinni tissiin eikä saa ilmaa? Ja vauvalla on aina tapana työntää nenä kiinni rintaan eikä pitää päätä takanapäin. Olen kokeillut myös erilaisia imetysasentoja, mutta asento on yleensä se että vauva on imetystyynyllä kyljellään kasvot rintaa päin... mutta ergonomisesti tämä ei ole hyvä itselleni ja minun täytyy aina painaa rintaa että vauvalle jää hengitysrako. Olenkohan ylivarovainen tämän suhteen? Pelkään että vauva tukehtuu kun ei saa ilmaa!

Ilman tyynyä imettäminen on hankalaa ja oikean asennon löytäminen on työlästä kun vauva on melko painava ja suuriruokainen(melkein 8 kiloinen) enkä jaksa pitää käden varassa kovin kauaa. Ihmettelen tuttavaani joka pystyy imettämään melkein samanikäistä vauvaa seisoma-asennossa ilman vaikeuksia... ja imetyskin kestää kaikenkaikkiaan n. 10 min. Itselläni kestää n. 20-30 min.

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko kokeillut?

      Siis oletko kokeillut kainaloimetystä? Vauva kainaloon imetystyynylle, siinä ei pitäisi rinnan mennä nenään kiinni. Tyynyä voi vielä muotoilla siten, että vauvan päälle on siinä "kuoppa", jolloin vauvan pää on valmiiksi aavistuksen verran takakenossa. Sitten rintaa voi aavistuksen litistää, kun sen ohjaa vauvan suuhun. Ylipäätään jäin miettimään, että onko vauvan imuote aivan ihanteellinen, jos rinta menee nenään kiinni. Rintaahan pitäisi olla enemmän vauvan suussa nännin alapuolelta, kuin yläpuolelta. Tällöin nenä ei mene kiinni rintaan.

      Vauva ei kylläkään tukehduta itseään, eeli sikäli ei tarvitse panikoida, mutta meneehän imetyksessä entistä kauemmin, jos vauva joutuu välillä päästämään irti vetääkseen henkeä.

    • apilankukka2

      Kainaloimetystä olen kokeillut, mutta siinäkin on hankala kun vauvan jalat ikäänkuin repsottaa ulos (kun on vielä pitkä vauva) ja sitten alkaa mahdoton vääntö ja itku kun asento ei olekaan hyvä. Voisin kyllä harjoitella vielä tätä asentoa jos se alkaisi sujumaankin. Ihmettelen miksi vauva vain työntää höpsösti nenänsä rintaan eikä ylöspäin, helpottaisi sitä itseänsäkin... imetysasentoni ei ehkä ole ihanteellinen mutta ainakin ruokaa näyttää saavan riittävästi.

      • oletko kokeillut?

        Tunnistan tuon "pitkä vauva" -ongelman, koska meidänkin poika oli nelikuisena jo pitkä. Ratkaisin ongelman niin, että kasasin selkäni taakse isoja tyynyjä, jolloin pystyin itse istumaan sohvan reunalla ja olemaan silti rennosti nojaamalla tyynyihin. Näin vauva mahtui imetystyynylle kainalooni koko pituudeltaan ja oli hyvässä asennossa. Kannattaa ainakin kokeilla. :)


      • eiksjuu2
        oletko kokeillut? kirjoitti:

        Tunnistan tuon "pitkä vauva" -ongelman, koska meidänkin poika oli nelikuisena jo pitkä. Ratkaisin ongelman niin, että kasasin selkäni taakse isoja tyynyjä, jolloin pystyin itse istumaan sohvan reunalla ja olemaan silti rennosti nojaamalla tyynyihin. Näin vauva mahtui imetystyynylle kainalooni koko pituudeltaan ja oli hyvässä asennossa. Kannattaa ainakin kokeilla. :)

        Entäs pitkällään imetys? Jos maitoa erittyy runsaasti kannattaa kokeilla imetystä niin että vauva on sinun päälläsi. Eri asennoissa imettäminen estää myös rintojen tulehtumista, koska tulehdus harvemmin muodostuu sinne missä vauvan alaleuka on. Esim jos rinnan yläosaan tulee kivulias patti, kannattaa pyytää kumppania pitelemään vauvaa niin että itse olet kylkimakuulla ja vauvan pää sinun jalkojasi kohti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe