Täällä on usein kysytty, millainen on hintataso Italiassa, tai jopa millainen on hintataso Italian paikkakunnalla X. Kysymys on hyvä, mutta vaikea.
Eurostatin hintavertailun mukaan Italian hintataso on parikymmentä prosenttia alhaisempi kuin Suomen. Isoimmat hintaerot Italian hyväksi ovat mm. alkoholin, ravintola- ja hotellipalveluiden ja liikennepalvelujen hinnoissa. Huonekalujen, viihde-elektroniikan sekä posti- ja tietoliikennepalvelujen hinnoissa Suomi taas on halvempi.
Tähän asti melko selvää. Mutta miten matkailija hintaerot näkee ja kokee? Kun turisti syö ja juo paljon ulkona, käyttää alkoholia ehkä arkielämää enemmän, kokonaisvaikutelma on halvahko. Baarihinnoista monella on omakohtaista kokemusta, ne saattavat olla yli kolmanneksen tai puolet alemmat kuin Suomessa. Vertailua vaikeuttaa sekin, että tarjoilun laatu on Italiassa yleensä aivan toinen: kahvi erinomaista ja leivonnaiset tuoreita ja makoisia.
Oman kylämme kantabaarissa Toscanassa espresso maksoi viimeksi 0,80e, cappuccino 0,90e, pasta 1,00e. Suomessa tällaisten ostosten hinnat ovat helposti kolminkertaiset. Hotellin löytää Toscanassakin helposti 60-70 eurolla. Bussi- ja junaliput ovat selvästi suomalaisia halvempia. Bensiini on Italiassa nyt kalliimpaa kuin Suomessa.
Tein kerran pienen hintavertailun toscanalaisessa COOP:issa. Banaani, hillo, kissanruoka ja olut olivat halvempia kuin kotimaassa – olut maksoi vain runsaan neljänneksen suomalaishinnasta.. Yllättäen esimerkiksi tomaatti ja peruna olivat kalliimpia kuin Suomessa – kyseessä oli varhainen kevät. Pizzakin oli kalliimpi kuin S-Marketin pakastealtaassa. Vertailu oli alun perin tehty suomalaiskauppojen valikoimille, joten mukana olleet maito ja edam-juusto eivät suosineet italialaiskauppoja, kun eivät sikäläiseen perusruokavalioon kuulu.
Entä sitten hintataso jollain tietyllä paikkakunnalla? Mietimmekö myös, mikä on hintataso Kuopiossa tai Sotkamossa? Jos mietitään, tiedetään, että kauempana keskustoista ja varsinkin turistikohteista hinnat ovat yleensä halvempia. Niin se lienee Italiassakin. Rooman keskustassa, Colosseumin ja Vatikaanin lähellä, Firenzen Piazza della Signorian ympärillä ja muissa vastaavissa paikoissa hinnat ovat ilman muuta korkeita, laatukin voi olla niin ja näin. Toisaalta voi olla melkoinen elämys nauttia kahvit tai viinilasit Piazza Navonalla, maksoi mitä maksoi. Olen useamman kerran Venetsiassa juonut kahvit kahvit Caffe Florianissa, vaikka tiedän niiden maksavan siellä enemmän kuin ehkä missään muualla Italiassa.
Hinnoista
5
1464
Vastaukset
- nulju
Joo en tiedä, miksi noista hinnoista aina höyrytään.meneekö matkabudjetti siitä persiilleen jos kahvikuppi maksaa yhden vai 2 euroa.enempi se on siitä kiinni mitä ostaa ja paljonko kuiin niistä hinnoista.
- Italia2013
Näkyypä Italiassa nyt olevan EU:n kallein bensa. Ysivitosen hinta oli 18.3. päivätyn tilaston mukaan Italiassa 1,788e/l, kun se Suomessa oli 1,674e/l. Diesel oli Italiassa nyt kolmanneksi kalleinta EU:ssa, 1,686e/l. Kalliimpaa se oli Ruotsissa ja Englannissa. Suomessa keskihinta oli 1,577e/l.
- La Colomba
Muovikassillinen tavallista ruokaa maksoi maaliskuussa noin 10e sisältäen sämpylöitä, juustoja, leikkeleita eli makkaraa ja kinkkua, banaaneita, tomattia, pastaa, vettä ja mehua. Suomessa sama määrä ruokaa on noin 20-30e.
Chiqita-banaanit oli alle euron kilo, tuoreet appelsiinit 1e/kg, rasia pikkutomaatteja 0,78e, kaikenlaiset leivät olivat halpoja, pastat halpaa, lihan ja leikkeleet pystyy suomalainen ostamaan hymy huulilla... esim. voileipäkinkkupaketti 1.78e. (sama Suomessa reilusti yli 3e) Limpparitölkki 0,35e, kalja suunnilleen samat kuin Suomessa. Vessapaperit, pesuaineet ja hammastahnat suunnilleen samat kuin meillä. Vihannekset tuoreita ja maukkaita, hinta huomattavasti halvempaa kuin meillä. Iso rasia maukkaita mansikoita 1.89e.
Olin hämmästynyt siitä, miten halvalla siellä voi ruokaostoksensa tehdä. Em. hinnat eivät olleet mitään tarjoushintoja, vaan tavallisen ruokakaupan tavallisia hintoja. Bensa tosiaan on paikoitellen pikkuisen kalliimpaa kuin meillä, yleisin 95 hinta oli 1.70e/l. Huonekalut ja matot olivat saman hintaisia kuin meillä. Ravintolahinnat huomattavasti halvemmat kuin meillä, samoin tavalliset vaatteet ja kengät. Pizzat oli suunnilleen samaa hintaa kuin täällä mutta toki maku on taivaallista meikäläisiin pahvilta maistuviin verrattuna.
Täällä meillä ostetaan hampurilaisateria. Italiassa saa erittäin maukkaan ja ison piadinan alle viiden euron. Täytteenä oli savukinkkua, salaattia, tomattia, majoneesia ja juustoa. Kaikki raaka-aineet tuoreita ja maku suorastaan taivaallinen. - Italia2013
La Colomba kirjoitti:
Muovikassillinen tavallista ruokaa maksoi maaliskuussa noin 10e sisältäen sämpylöitä, juustoja, leikkeleita eli makkaraa ja kinkkua, banaaneita, tomattia, pastaa, vettä ja mehua. Suomessa sama määrä ruokaa on noin 20-30e.
Chiqita-banaanit oli alle euron kilo, tuoreet appelsiinit 1e/kg, rasia pikkutomaatteja 0,78e, kaikenlaiset leivät olivat halpoja, pastat halpaa, lihan ja leikkeleet pystyy suomalainen ostamaan hymy huulilla... esim. voileipäkinkkupaketti 1.78e. (sama Suomessa reilusti yli 3e) Limpparitölkki 0,35e, kalja suunnilleen samat kuin Suomessa. Vessapaperit, pesuaineet ja hammastahnat suunnilleen samat kuin meillä. Vihannekset tuoreita ja maukkaita, hinta huomattavasti halvempaa kuin meillä. Iso rasia maukkaita mansikoita 1.89e.
Olin hämmästynyt siitä, miten halvalla siellä voi ruokaostoksensa tehdä. Em. hinnat eivät olleet mitään tarjoushintoja, vaan tavallisen ruokakaupan tavallisia hintoja. Bensa tosiaan on paikoitellen pikkuisen kalliimpaa kuin meillä, yleisin 95 hinta oli 1.70e/l. Huonekalut ja matot olivat saman hintaisia kuin meillä. Ravintolahinnat huomattavasti halvemmat kuin meillä, samoin tavalliset vaatteet ja kengät. Pizzat oli suunnilleen samaa hintaa kuin täällä mutta toki maku on taivaallista meikäläisiin pahvilta maistuviin verrattuna.
Täällä meillä ostetaan hampurilaisateria. Italiassa saa erittäin maukkaan ja ison piadinan alle viiden euron. Täytteenä oli savukinkkua, salaattia, tomattia, majoneesia ja juustoa. Kaikki raaka-aineet tuoreita ja maku suorastaan taivaallinen.Tuollaiset ovat minunkin havaintoni vuosikymmenten kokemuksella. Hieman ihmettelin vain La Colomban mainintaa, että kalja, siis olut olisi samoissa hinnoissa kuin Suomessa. Baarihinnat ovat aika lähellä, mutta ruokakaupassa Italiassa selvästi halvemmat.
Saattaa olla, että jos Italian hintataso on viidenneksen halvempi kuin Suomen, turistin näkökulmasta ero voi olla selvästikin suurempi, mm. halpojen baari- ja majoituspalvelujen takia.
- Anonyymi
Miksi Wurth on niin kallis ?
Anonyymi-ap
2024-03-06 20:31:26
Ilmoita
Otinpa esimerkin Wurthin hinnoista ja Amazonin hinnoista.
Kyseessä pölynimurin ISS35 suodatin ja pölypussit. Siis täysin samanlaiset materiaaleineen kummatkin! HINTAERO ON PÖYRISTYTTÄVÄ
Huomatkaa että hinnat ovat ilman ALV.tä,kummassakin kaupassa.
Wurth suodatin 1kpl 30.27 Amazonin myymä suodatin 1kpl 6.44
Wurth Fleece Pölypussi 5kpl 31.15
Amazonin myymä Fleece pölypussi 5kpl 8.36 Elikä kun ostan nämä Saksan Amazonista ilman toimitusmaksuja jotka tulevat tosiaan ilman maksuja niin hinta yht.42.88e ja kun ostan Suomesta Wurthilta saman satsin niin hinta on 153.11e ????????? Missä siis vika????? Huomatkaa vielä että yrittäjä joutuu Suomessa maksamaan alv.n tuosta suomesta wurthilta ostetusta satsista eli 189.90 alveineen.Toki hän tuon erotuksen saa vähentää seuraavassa alvin maksussa. Mutta kun yrittäjä sen Amazonilta ostaa niin hinta on vain 42.88e. Täysin samat tuotteet kyseessä.USKOMATONTA VAI MITÄ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662368Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822048Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452007Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301718Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1151682Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1671381Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1911312Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251186En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9992- 80991