Päivähoitajan palkka/vastuu

Mies-74

Täytyypä kirjoittaa tänne oma mielipiteeni päivähoidosta. Mielestäni on täysin väärin palkkaus kyseisellä alalla, koska huomioon täytyy ottaa kuinka kova vastuu on päivähoitajalla. Kyllä palkan pitäisi ainakin olla 2000€/kk. Vertaappa vaikka siihen että joku assistentti saa n. 2000€/kk ja kumminkin työn vastuu on aivan toista luokkaa. Mistäköhän johtuu, että päivähoidossa työskentelevät saavat pientä palkkaa? Itselläni on kaksi lasta päivähoidossa ja molemmat viihtyvät todella hyvin.

8

3733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOs

      joku muukin on miettinyt samaa....alla vertailu viime viikon tilinauhoista:

      mies 39 v., yo-merkonomi, tietotekniikan tukitehtävät, työkokemus alalta 8 v., palkka 2490 e/kk

      nainen 42 v., lastentarhanopettaja , työkokemusta alalta 20 v., palkka 1915 e/kk

      Miehen työvastuulla ei ole kuin rahaa ja laitteita, naisella ihmishenkiä.....jotain mätää siis jossain on, todella.

    • lastenhoitaja

      Lastenhoitajan peruspalkka on 1505,72 € ja lastentarhanopettajan 1648,10 €, siihen sitten päälle kokemuslisät... Vastuu on kova, mutta palkka on pieni. Mutta eipä monikaan tunnu edes arvostavan lastenhoitotyötä, saati lapsia kun ne eivät vielä mitään tuota. Ovat kuitenkin maamme tulevaisuus!!

    • hillevi

      samasta syystähän se palkka on pieni kuin muillakin naisvaltaisilla aloilla, eli kun suurin osa tekijöistä on naisia ja jostain kumman syystä ei oo kanttia mennä lakkoon. Jos ajattelee viel sitä sijaiskieltoakin; jos joku hoitotädeistä on sairas niin voi olla niin ettei sijaista saa ottaa tilalle kun on pakko säästää siinäkin asiasta. Mut naiset vaan raataa ja on aina raataneet, eikä näihin asioihin varmaan tuu ikinä muutosta..

      • Naisen palkka

        Niin, perhepäivähoitajan ( työsuhteessa kuntaan v. -78 )peruspalkka on vuororyhmäperhepäiväkodissa 1660 euroa. Jonkin verran palkanlisää tulee ilta-yö ja vk-lvuoroista, mutta nehän ovat ns. haittavuoroja ja niitä ei ole joka kuukausi. Yksinhuoltajana ahdistun, kun palkkapäivänä maksan laskut ja tilille ei jää paljon mitään.
        En mitenkään kykene säästämään pahan päivän varalle. Esim. kodinkoneen särkyminen tai muu rahanmeno on katasfrori taloudelleni. Minulla on päivähoitajan 2,5-v ammattikoulutus, mutta palkassa se ei näy mitenkään,koska ammattinimike on perhepäivähoitaja.
        Kaikilla ei ole mahdollisuutta vaihtaa paremmin palkattuun työhön vaikka kuinka haluaisi. Eikö kaikkien pitäisi tulla palkallaan toimeen, varsinkin jo tämän ikäisen ihmisen ja niin monien työvuosien jälkeen? Palkkakuoppa
        on todella syvä eikä siitä nousta minun työssäolo-aikanani.


    • päiväh.

      kiitos siulle kun otin asiaksesi päivähoitajan palkan kyllä on pieni vaikkka 4 lasta minulla hoidossa

    • Baskeriville

      Lastentarhanopettajien ja lastenhoitajien palkka on tosiaan liian alhainen. Sille on kuitenkin selityksensä ja se sama selitys koskee samalla myös ns. hoiva-alaa.

      Ensinnäkin, nämä ovat naisvaltaisia aloja, eli ne ovat perinteisesti olleen ns. perheen kakkospalkkoja. Parempipalkkaisen miehen lisäksi tienattuja "apurahoja", jos niin voidaan sanoa.

      Toiseksi, esim. paperikoneen hoitamisesta maksetaan enemmän kuin ihmisten hoitamisesta siitä syystä, että ihmisen hoitaminen ei tuota liikevoittoa sitä hoitotyötä harjoittavalle yksikölle, esim. päiväkoti tai sairaala. Teollisuudessa on ollut voittovaroja, mistä nostaa palkkoja. Julkisella alalla sen sijaan on vain koko ajan kiristyviä budjetteja, mistä yritetään saada rahat riittämään niin, että työtkin saadaan jotenkuten kitkuteltua.

      Tämä ei ole oikein, mutta näistä asioista se johtuu. Minusta hoito- ja kasvatustyötä tekevien pitäisi vain rohkeammin mennä lakkoon, kun se aika taas tulee. Kyllä alkaa älämölö, kun ei ole insinööreillä ja ekonomeilla minne kersansa aamulla veisivät töihin lähtiessään.

    • Anonyymi

      Lastenhoitajat Saavat palkkaa aivan tarpeeksi työhön nähden. Lähihoitajat ja sairaanhoitajat ovat palkkansa ja korotukset ansainneet. Päiväkodin säätäjille ei tarvi lisätä ollenkaan.

    • Anonyymi

      Se onkin nyt, ja yli🥳
      Tosin vuosia jo kulunut aloituksesta😅

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      101
      9189
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8846
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      16
      7840
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6223
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5328
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4335
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4250
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4193
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4043
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      85
      3844
    Aihe