Päivähoitajan palkka/vastuu

Mies-74

Täytyypä kirjoittaa tänne oma mielipiteeni päivähoidosta. Mielestäni on täysin väärin palkkaus kyseisellä alalla, koska huomioon täytyy ottaa kuinka kova vastuu on päivähoitajalla. Kyllä palkan pitäisi ainakin olla 2000€/kk. Vertaappa vaikka siihen että joku assistentti saa n. 2000€/kk ja kumminkin työn vastuu on aivan toista luokkaa. Mistäköhän johtuu, että päivähoidossa työskentelevät saavat pientä palkkaa? Itselläni on kaksi lasta päivähoidossa ja molemmat viihtyvät todella hyvin.

8

3668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOs

      joku muukin on miettinyt samaa....alla vertailu viime viikon tilinauhoista:

      mies 39 v., yo-merkonomi, tietotekniikan tukitehtävät, työkokemus alalta 8 v., palkka 2490 e/kk

      nainen 42 v., lastentarhanopettaja , työkokemusta alalta 20 v., palkka 1915 e/kk

      Miehen työvastuulla ei ole kuin rahaa ja laitteita, naisella ihmishenkiä.....jotain mätää siis jossain on, todella.

    • lastenhoitaja

      Lastenhoitajan peruspalkka on 1505,72 € ja lastentarhanopettajan 1648,10 €, siihen sitten päälle kokemuslisät... Vastuu on kova, mutta palkka on pieni. Mutta eipä monikaan tunnu edes arvostavan lastenhoitotyötä, saati lapsia kun ne eivät vielä mitään tuota. Ovat kuitenkin maamme tulevaisuus!!

    • hillevi

      samasta syystähän se palkka on pieni kuin muillakin naisvaltaisilla aloilla, eli kun suurin osa tekijöistä on naisia ja jostain kumman syystä ei oo kanttia mennä lakkoon. Jos ajattelee viel sitä sijaiskieltoakin; jos joku hoitotädeistä on sairas niin voi olla niin ettei sijaista saa ottaa tilalle kun on pakko säästää siinäkin asiasta. Mut naiset vaan raataa ja on aina raataneet, eikä näihin asioihin varmaan tuu ikinä muutosta..

      • Naisen palkka

        Niin, perhepäivähoitajan ( työsuhteessa kuntaan v. -78 )peruspalkka on vuororyhmäperhepäiväkodissa 1660 euroa. Jonkin verran palkanlisää tulee ilta-yö ja vk-lvuoroista, mutta nehän ovat ns. haittavuoroja ja niitä ei ole joka kuukausi. Yksinhuoltajana ahdistun, kun palkkapäivänä maksan laskut ja tilille ei jää paljon mitään.
        En mitenkään kykene säästämään pahan päivän varalle. Esim. kodinkoneen särkyminen tai muu rahanmeno on katasfrori taloudelleni. Minulla on päivähoitajan 2,5-v ammattikoulutus, mutta palkassa se ei näy mitenkään,koska ammattinimike on perhepäivähoitaja.
        Kaikilla ei ole mahdollisuutta vaihtaa paremmin palkattuun työhön vaikka kuinka haluaisi. Eikö kaikkien pitäisi tulla palkallaan toimeen, varsinkin jo tämän ikäisen ihmisen ja niin monien työvuosien jälkeen? Palkkakuoppa
        on todella syvä eikä siitä nousta minun työssäolo-aikanani.


    • päiväh.

      kiitos siulle kun otin asiaksesi päivähoitajan palkan kyllä on pieni vaikkka 4 lasta minulla hoidossa

    • Baskeriville

      Lastentarhanopettajien ja lastenhoitajien palkka on tosiaan liian alhainen. Sille on kuitenkin selityksensä ja se sama selitys koskee samalla myös ns. hoiva-alaa.

      Ensinnäkin, nämä ovat naisvaltaisia aloja, eli ne ovat perinteisesti olleen ns. perheen kakkospalkkoja. Parempipalkkaisen miehen lisäksi tienattuja "apurahoja", jos niin voidaan sanoa.

      Toiseksi, esim. paperikoneen hoitamisesta maksetaan enemmän kuin ihmisten hoitamisesta siitä syystä, että ihmisen hoitaminen ei tuota liikevoittoa sitä hoitotyötä harjoittavalle yksikölle, esim. päiväkoti tai sairaala. Teollisuudessa on ollut voittovaroja, mistä nostaa palkkoja. Julkisella alalla sen sijaan on vain koko ajan kiristyviä budjetteja, mistä yritetään saada rahat riittämään niin, että työtkin saadaan jotenkuten kitkuteltua.

      Tämä ei ole oikein, mutta näistä asioista se johtuu. Minusta hoito- ja kasvatustyötä tekevien pitäisi vain rohkeammin mennä lakkoon, kun se aika taas tulee. Kyllä alkaa älämölö, kun ei ole insinööreillä ja ekonomeilla minne kersansa aamulla veisivät töihin lähtiessään.

    • Anonyymi

      Lastenhoitajat Saavat palkkaa aivan tarpeeksi työhön nähden. Lähihoitajat ja sairaanhoitajat ovat palkkansa ja korotukset ansainneet. Päiväkodin säätäjille ei tarvi lisätä ollenkaan.

    • Anonyymi

      Se onkin nyt, ja yli🥳
      Tosin vuosia jo kulunut aloituksesta😅

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe