Neuvoja haluava

Tiedustelen neuvoja mitä teen kun tuloni ovat n.1251euroa kk:ssa, siitä maksan ulosottoon 400euroa, vuokra 362euroa kk:ssa, Perintätoimisto 300euroa, lisäksi sähkölasku n. 170euroa kk:ssa. eli minulle ei jää elämiseen yhtään rahaa, minulla on apteekissa lääkärin määräämät lääkkeet joita en ole pystynyt hakemaan, en saanut edes toimeentulotukea. Otetaanko avopuoliso mukaan laskettaessa suojaosuutta huomioon, hänellä tulot n.700euroa kk:ssa. Pyydän antakaa asiallisia neuvoja pikaisesti.

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdgdgdgfdgdgdfg

      Helppo juttu. Miksi maksaa perintätoimistoon 300 jos on jo ulosotossa? Jätä se maksamatta...

      • özlxföoxzkf

        Avopuoliso, tulot 700,-/kk: ei oteta mukaan suojaosuuteen, tulo on enemmän kuin 669,-/kk


    • ..finlex

      Jep, samaa mieltä #2:n kanssa. Perintätoimistolle oikeastaan pakko jättää maksamatta tuolla matematiikalla.

      Lisäksi kannattaa olla omaan ulosottomieheen yhteydessä, sillä tavanomaista suuremmilla lääkekuluilla voi olla mahdollista saada pienennystä ulosmitattavasta summasta (ulosottokaari 4 luku 51 § 1. momentti):

      "Jos velallisen maksukyky on sairauden, työttömyyden, velallisen maksaman elatusavun tai muun erityisen syyn vuoksi olennaisesti heikentynyt, palkasta ulosmitataan toistaiseksi tai määrättynä aikana säännönmukaista pienempi määrä."
      (http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705?search[type]=pika&search[pika]=ulosottokaari#L4P51)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10083
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      116
      5775
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      63
      4488
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3087
    5. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      265
      2907
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      145
      2777
    7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      47
      2682
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2051
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1747
    10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1619
    Aihe