Neuvoja haluava

Tiedustelen neuvoja mitä teen kun tuloni ovat n.1251euroa kk:ssa, siitä maksan ulosottoon 400euroa, vuokra 362euroa kk:ssa, Perintätoimisto 300euroa, lisäksi sähkölasku n. 170euroa kk:ssa. eli minulle ei jää elämiseen yhtään rahaa, minulla on apteekissa lääkärin määräämät lääkkeet joita en ole pystynyt hakemaan, en saanut edes toimeentulotukea. Otetaanko avopuoliso mukaan laskettaessa suojaosuutta huomioon, hänellä tulot n.700euroa kk:ssa. Pyydän antakaa asiallisia neuvoja pikaisesti.

3

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdgdgdgfdgdgdfg

      Helppo juttu. Miksi maksaa perintätoimistoon 300 jos on jo ulosotossa? Jätä se maksamatta...

      • özlxföoxzkf

        Avopuoliso, tulot 700,-/kk: ei oteta mukaan suojaosuuteen, tulo on enemmän kuin 669,-/kk


    • ..finlex

      Jep, samaa mieltä #2:n kanssa. Perintätoimistolle oikeastaan pakko jättää maksamatta tuolla matematiikalla.

      Lisäksi kannattaa olla omaan ulosottomieheen yhteydessä, sillä tavanomaista suuremmilla lääkekuluilla voi olla mahdollista saada pienennystä ulosmitattavasta summasta (ulosottokaari 4 luku 51 § 1. momentti):

      "Jos velallisen maksukyky on sairauden, työttömyyden, velallisen maksaman elatusavun tai muun erityisen syyn vuoksi olennaisesti heikentynyt, palkasta ulosmitataan toistaiseksi tai määrättynä aikana säännönmukaista pienempi määrä."
      (http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705?search[type]=pika&search[pika]=ulosottokaari#L4P51)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      262
      9416
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      320
      6585
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      68
      1574
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1371
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1205
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1013
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      842
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      736
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      728
    Aihe