isosyöte

90-luvun kävijä

onko syöte vielä in vai menneen talven lumia?

4

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skisis

      Missä mielessä in? Viime kaudellahan se valittiin vuoden hiihtokeskukseksi.

    • 123848484

      Se on paras paikka mun mielestä:)

    • Anonyymi

      Isosyöte. Suomen eteläisin tunturi.
      Isosyöte valjastettiin matkailun jalolle aatteelle v 1980. -80-90 luvut oli Isosyötteen kulta-aikaa ja kuului suomen hiihtokeskusten sijalle 3-4 liikevaihdoltaan. Olimme vaunulaisia ja hyvin perillä yrityksen asioista. Pitkästä aikaa käytiin asuntoautolla kierros Isosyöte -Ruka. Isosyötteellä enempi niinkuin hiljaista ja Rukalla paljon väkeä ja gondolihissit ja tuolihissit pyörii. Väkeä paljon. Hotelleja ravintoloita ym ym. Nykyisin Isosyöste on sijalla 12 hiihtokeskusten liikevaihdoissa. Ennen oli mm Levi ja Ruka pienempi. Nyt on Isosyöte reilut 2 miljoonaa euroa liikevihto ja Levillä 28 miljoonaa Ruka n 23 miljoonaa. Pudasjärven matkailutulo n 24 mlj eur Kuusamo 153 mlj eur Kittilä 205 milj euroa.
      Onko kukaan huolissaan isosyötteen ja matkailun tulevaisuuudesta Pudasjärvellä?
      Mihin kaatui ja loppui Isosyötteen matkaijoiden loppuminen?

      • Anonyymi

        Siinä taisi käydä niinkuin aikanaan Suomulle. Kun ei ole alueella investoijia eikä kehittäjiä. Jäähään siiihen uskoon että kyllä me ollaan hyviä ja isoja. Meillä on kaikki valmiina.Ei trvi enää tehä mittään. Sitte jäähään jalkoihin ja pudotaan kehityksestä. Ei enää vuosikymmenten jälkeen mistään löydy sellaista rahaamäärää jolla noustaisiin isojen joukkoon. Joku tykkä kun on pieni ja hiljainen paikka. Pitää silloin tyytyä siihen että ei ole palveluita eikä tapahtumia...ollaan vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      246
      4814
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      89
      2363
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1520
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      321
      930
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      72
      894
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      849
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      114
      786
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      767
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      726
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      692
    Aihe