Wikitravelissa sanotaan japanilaisten juovan yhtä humalahakuisesti kuin suomalaisten. Minulle on kuitenkin kerrottu, että japanilaiset eivät kuitenkaan ole humalassa samanlaisia. Olen myös kuullut, että Japanissa ei kävellä kadulla avatun olut- tai siideritölkin kanssa. Olen yllättynyt, koska luulin, etteivät japanilaiset olisi yhtä humalahakuisia.
Japanilainen humalassa?
3
550
Vastaukset
- yuip
Kyllähän japanilaiset kohtuu paljon juo, humalahakuisuudesta en tiedä. Taitaa olla enemmänkin seuraus kuin päämäärä, mutta onhan se juominen varmaan monelle tapa selvitä työelämän stressistä. Ei tavatonta, että työporukka menee, etenkin perjantaisin, töiden jälkeen yhdessä kuppilaan sekä juomaan, että syömään. Kadulla ei juovuksissa olevia kyllä näe, enkä ole kertaakaan nähnyt kenenkään kittaavan olutta tai mitään vahvempaakaan julkisella paikalla. En ole möskään nähnyt yhdenkään japanilaisen vielä riehuvan humalapäissään tai muutuvan väkivaltaiseksi, joten saattaa hyvin olla, että humalakäytöksessäkin on eroja suomalaiseen verrattuna.
- ....................
Humalaisia näkee jatkuvasti kaupunkien kaduilla eikä juna-asemilla näkyvät oksulammikotkaan ole mikään harvinaisuus. Humalakäyttäytyminen poikkeaa suomalaisesta siinä, että suurin osa japanilaisista on kovassakin humalassa melko miellyttävää seuraa eikä tappelevia känniääliöitä kaupunkikuvassa paljon näy.
- ilokänni
Huvittelukortteleissa ja metroissa illalla näkee joka päivä humalaisia. Mutta pääsääntöisesti he ovat iloisella päällä. Eivät siis mölyävän agressiivisia kuten suomalaiset etenkin pissikset. Japanissa ei näe nuoria kännissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193943Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972669SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot222613Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202482"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita332339Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642286Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132216Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss91769