Japanilainen humalassa?

väke

Wikitravelissa sanotaan japanilaisten juovan yhtä humalahakuisesti kuin suomalaisten. Minulle on kuitenkin kerrottu, että japanilaiset eivät kuitenkaan ole humalassa samanlaisia. Olen myös kuullut, että Japanissa ei kävellä kadulla avatun olut- tai siideritölkin kanssa. Olen yllättynyt, koska luulin, etteivät japanilaiset olisi yhtä humalahakuisia.

3

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yuip

      Kyllähän japanilaiset kohtuu paljon juo, humalahakuisuudesta en tiedä. Taitaa olla enemmänkin seuraus kuin päämäärä, mutta onhan se juominen varmaan monelle tapa selvitä työelämän stressistä. Ei tavatonta, että työporukka menee, etenkin perjantaisin, töiden jälkeen yhdessä kuppilaan sekä juomaan, että syömään. Kadulla ei juovuksissa olevia kyllä näe, enkä ole kertaakaan nähnyt kenenkään kittaavan olutta tai mitään vahvempaakaan julkisella paikalla. En ole möskään nähnyt yhdenkään japanilaisen vielä riehuvan humalapäissään tai muutuvan väkivaltaiseksi, joten saattaa hyvin olla, että humalakäytöksessäkin on eroja suomalaiseen verrattuna.

      • ....................

        Humalaisia näkee jatkuvasti kaupunkien kaduilla eikä juna-asemilla näkyvät oksulammikotkaan ole mikään harvinaisuus. Humalakäyttäytyminen poikkeaa suomalaisesta siinä, että suurin osa japanilaisista on kovassakin humalassa melko miellyttävää seuraa eikä tappelevia känniääliöitä kaupunkikuvassa paljon näy.


    • ilokänni

      Huvittelukortteleissa ja metroissa illalla näkee joka päivä humalaisia. Mutta pääsääntöisesti he ovat iloisella päällä. Eivät siis mölyävän agressiivisia kuten suomalaiset etenkin pissikset. Japanissa ei näe nuoria kännissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe