Susi tappoi lapsen

jsksoopo

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venäjän "uutiset"

      Venäläisten "uutisten" luotettavuus on yhtä suuri kuin niiden tilaajan rehellisyys.

      Jos joku on purrut lasta, niin todennäköisesti koira tai koiraluma. Sudet syövät saaliinsa suihinsa, koirat raatelevat.

      • Ryynäsen Topi

        Tyypillinen väite. Susi ei syö koskaan vaan koira syö ja piste. Ja jos sekin todistetaan että susi niin sitten uutistaho on epäluotettava. Koska susi on syöny vaan salaattia?? "Susi ei ole tappanut ketään suomessa sataan vuoteen" Se taas on jääny mainitsematta että susia ei ole ollut suomessa sataan vuoteen paria viime vuosikymmentä lukuunottamatta. Jos susi tulee porkkanamaalle ja siellä on pieni lapsi niin se ei todellakaan mieti söisinkö vakallisen porkkanoita vai tuon puolustuskyvyttömän lapsen.
        Kun susi tappaa ensimmäisen ihmisen lähivuosina suomessa on myös sekin varmaa että sen jälkeen niitä ei enään esiinny täällä seuraavaan sataan vuoteen. Sukupolvessa unohdetaan kaikki katastrofit helposti kuten myös sodat. Nykyään nuoret ihannoi sotaa pelaten ja tappaen näin peleissä kavereitaan mutta jos tuollaiset pelit olisi tulleet markkinoille vuoden 1945 jälkeen ei niitä yksikään nuori olisi pelannut edes vapaaehtoisesti eikä niitä olisi edes päästetty markkinoille.


    • ei aina syö tappamia

      Usein sudet kyllä raatelevat, ei aina syö. lampaiden raatoja jää joskus suden jäljiltä laitumelle, kuin ryssiä aikanaan Raatteen tielle, samaten muitakin kohde-eläimiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5355
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      112
      4197
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3633
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      50
      3281
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2770
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      33
      2761
    7. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      22
      2452
    8. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2267
    9. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2216
    10. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      35
      2037
    Aihe