Ystävä silloin,

hyväksi käyttöä jo

kun apua tarvii, ei muuten. Miten suhtaudutte sellaiseen ihmiseen, kun taas soittaa ja jotain vailla?

8

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etsi Joku Toinen

      Suhtaudun niin, että luovin valkoisten valheiden avulla ulos auttamisista. Kiire on kauhia minulla. Ei ehdi, ei. Pahoittelen, pahoittelen.

    • näin meillä,

      peri maksu palveluistasi, esm. 10 eur. tunti

      sano suoraan että palvelut on maksullisia.

    • Ai soitit vai

      Tällä kännykkäkaudella on helppo suhtautua näihin epämiellyttäviin puheluihin. Sen kun vaan jättää vastaamatta. Aikansa ne rimputtaa, mutta useimmat aika pian hoksaavat ettei yhteydenpito hirveästi kiinnosta. Fiksuimmat tajuavat jopa syynkin.

    • ...

      Kahdenlaisia ihmisiä, noin pääpiirteissään.

      Jotkut tosiaan ottaa yhteyttä, kun ovat jotain vailla. Aina sama tekniikka, ensin jutellaan niitänäitä ja mukavia, sitten päästään asiaan, elikkäs kerjäämään. Ite koitan tehdä toisinpäin, esitän ensin asian ja sen jälkeen jutellaan mukavia, jos jutellaan.

      Hankalinta on silloin, kun on vaan juttutuulella, eikä mitään asiaa. Ratkaissut asian niin, että sanon alkuunsa, että ei ole asiaa :D

      Noit loispummit ja muut hienot "ystävät" oppii tuntemaan nopeasti, osaapi olla varuillaan. Ja siinä mukavia poristaessa on helppo valmistautua sanomaan ei.

      =DW=

    • 1943

      Ei ole ystävä, lopetan kanssakäymisen.

    • bessie*

      Soittajan asiaan suhtaudun tilanteen mukaan. Ei minulta kukaan melko vieras apua pyydä, joten soittajaan suhtaudun keskinäisen suhteemme ja aiempien avun tarpeiden mukaisella tavalla. Pääsääntöisesti tietenkin autan jos pystyn ja vielä viitsinkin. Soittelen sitäpaitsi itsekin yleensä vain jos on jotain "asiaakin".

      Toiset tarvitsevat aina enemmän apua kuin toiset yleensäkin, ja elämäntilanteethan meillä kaikilla vaihtelevat. En siis edellytä että menee ihan päittäin sinun vuoro minun vuoro periaatteella, riittää kun tiedän että toinenkin mielellään joskus minua auttaisi.

      Mikäli minusta tuntuu, ettei pelkkä seurani koskaan toista ilahduta, vetäydyn vähitellen ja välejä rikkomatta.

    • >>>2<<<

      Karsiutuneet ovat, turhat tuttavat. Ystävyys on kaksisuuntaista.

    • hmm...hmm...

      Miten sellaista voi sanoa ystäväksi narsistia joka keljuilee, kiusaa ja puhuu selän takana pahaa.

      Ensi näkemältä voi ytuntua kivaltakin kaverilta, mutta kun enemmälti tutustuu huomaa jo mitä hän on naisiaan tai miehiään. Yritä siinä sitten sille kiltti ja ystävällinen olla kun takaisin tulee kaikenlaista sontaa.

      Itse ainakin alan antamaan samalla mitalla takaisin päin.

      Apua tarvittaessa olisi kiva olla sellaisia ystäviä joilta todellakin saa avun juuri siihen asiaan mihin kulloinkin sitä apua tarvitsee ilman sarvia ja hampaita.

      Onneksi heitäkin on olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      6724
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      5057
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3309
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3180
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2348
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1716
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1351
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1302
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1206
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      984
    Aihe