tori.fi ja muilla sivustoilla näkee valtavasti ilmoituksia pienistä lintuhäkeistä, näin ollen haluaisin muistuttaa että lintua EI saa asuttaa häkissä jonka pinta-ala on alle 0,31 m2:n, pienempää häkkiä tulis käyttää vain ja ainoastaan väliaikaisesti esim. sairaustapauksissa tai kuljetushäkkinä!
Linnut eivät lennä suoraan ylöspäin, joten ei auta vaikka häkki olisi 150cm korkea, mutta pohja vain esim. 50x50cm eli 0,25 neliömetriä. Kannattaa panostaa suureen, turvalliseen ja lintuystävälliseen häkkiin, ne saattavat maksaa enemmän kuin nuo pienet vanhat, mutta itse ainakin koen sen rahallisen uhrauksen välttämättömäksi jos lemmikkilinnun haluaa hankkia.
Mielestäni on todella noloa jos lintu asustaa kamalan pienessä häkissä. Mitä sukulaisetkin mahtavat ajatella kun tulevat kylään?
Lintuhäkin koko
8
1165
Vastaukset
- Kyläilevä tipu
Minkäslaisia sukulaisia sillä linnulla on? Käyvätkö useinkin kyläilemässä?
- Tarpeeks suuri häkki
Mahtavaa että tästä häkkikoostakin huomautetaan! Jokaisen linnunomistajan on velvollisuus hankkia linnuilleen edes minimit täyttävä häkki, vaikka lintu saisikin olla paljon vapaana.
JOKAISELLE LINNULLE ON OLEMASSA LAJIKOHTAINEN HÄKKIKOKO, sen mukaan miten suurikokoinen lintu on!
TÄSSÄ MINIMI-HÄKKIKOOT:
http://i132.photobucket.com/albums/q2/Kaurahiutale/026hkkikoot.jpg
LASKE TÄLLÄ LASKURILLA TIETYN HÄKIN PINTA-ALA, VOIT TARKISTAA ONKO SE LINNULLE SOPIVA:
http://www.papukaija.fi/laskuri/- s s
"LASKE TÄLLÄ LASKURILLA TIETYN HÄKIN PINTA-ALA, VOIT TARKISTAA ONKO SE LINNULLE SOPIVA:
http://www.papukaija.fi/laskuri/"
Todella surkea laskuri ei voi laskea ympyrä pohjaisia häkkejä - Ei pyöreitä häkkejä
s s kirjoitti:
"LASKE TÄLLÄ LASKURILLA TIETYN HÄKIN PINTA-ALA, VOIT TARKISTAA ONKO SE LINNULLE SOPIVA:
http://www.papukaija.fi/laskuri/"
Todella surkea laskuri ei voi laskea ympyrä pohjaisia häkkejäSinulta luultavimmin provo, mutta varmuuden vuoksi kertaan:
PYÖREÄÄN HÄKKIIN EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA SAA SIJOITTAA LINTUA. Pyöreät häkit ovat koristehäkkejä, joiden sisällä pidetään esim. koristekasveja ym, jotta lintu ei pääsisi popsimaan niitä. Pyöreä häkki ei missään mielessä, missään tapauksessa, sovellu linnuille.
- BirdGirl<3
Vaikka lintuni ovat vain pieniä peippoja, niillä on silti jättimäinen häkki ja ne lentävät huoneessani päivittäin. Olen kaavailemassa niille huonehäkkiä. On epäinhimillistä pitää lintua tuollaisessa "minimikokoisessa" häkissä! Jättäkää pienemmät häkit vaikka hamstereille.
- s s
Siis riittääkö 4 strutsille 2m X 3m X 1.6m häkki? Ajattelin alkaa kasvattaa strutseja koska niillä on isot munat ja liha on terveellistä.
- Stereotypiat pois!
Kerrankin oikein kunnollista tietoa! Kiitos!! On tärkeää jo unohtaa kamalat elokuva-stereotypiat papukaijoista, jotka istuvat tylsässä penessä pyöreässä häkissä yksinään. Oikea lemmikkilintu vaatii tilaa, luonnollista tekemistä ja lajitovereita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129