tori.fi ja muilla sivustoilla näkee valtavasti ilmoituksia pienistä lintuhäkeistä, näin ollen haluaisin muistuttaa että lintua EI saa asuttaa häkissä jonka pinta-ala on alle 0,31 m2:n, pienempää häkkiä tulis käyttää vain ja ainoastaan väliaikaisesti esim. sairaustapauksissa tai kuljetushäkkinä!
Linnut eivät lennä suoraan ylöspäin, joten ei auta vaikka häkki olisi 150cm korkea, mutta pohja vain esim. 50x50cm eli 0,25 neliömetriä. Kannattaa panostaa suureen, turvalliseen ja lintuystävälliseen häkkiin, ne saattavat maksaa enemmän kuin nuo pienet vanhat, mutta itse ainakin koen sen rahallisen uhrauksen välttämättömäksi jos lemmikkilinnun haluaa hankkia.
Mielestäni on todella noloa jos lintu asustaa kamalan pienessä häkissä. Mitä sukulaisetkin mahtavat ajatella kun tulevat kylään?
Lintuhäkin koko
8
1242
Vastaukset
- Kyläilevä tipu
Minkäslaisia sukulaisia sillä linnulla on? Käyvätkö useinkin kyläilemässä?
- Tarpeeks suuri häkki
Mahtavaa että tästä häkkikoostakin huomautetaan! Jokaisen linnunomistajan on velvollisuus hankkia linnuilleen edes minimit täyttävä häkki, vaikka lintu saisikin olla paljon vapaana.
JOKAISELLE LINNULLE ON OLEMASSA LAJIKOHTAINEN HÄKKIKOKO, sen mukaan miten suurikokoinen lintu on!
TÄSSÄ MINIMI-HÄKKIKOOT:
http://i132.photobucket.com/albums/q2/Kaurahiutale/026hkkikoot.jpg
LASKE TÄLLÄ LASKURILLA TIETYN HÄKIN PINTA-ALA, VOIT TARKISTAA ONKO SE LINNULLE SOPIVA:
http://www.papukaija.fi/laskuri/- s s
"LASKE TÄLLÄ LASKURILLA TIETYN HÄKIN PINTA-ALA, VOIT TARKISTAA ONKO SE LINNULLE SOPIVA:
http://www.papukaija.fi/laskuri/"
Todella surkea laskuri ei voi laskea ympyrä pohjaisia häkkejä - Ei pyöreitä häkkejä
s s kirjoitti:
"LASKE TÄLLÄ LASKURILLA TIETYN HÄKIN PINTA-ALA, VOIT TARKISTAA ONKO SE LINNULLE SOPIVA:
http://www.papukaija.fi/laskuri/"
Todella surkea laskuri ei voi laskea ympyrä pohjaisia häkkejäSinulta luultavimmin provo, mutta varmuuden vuoksi kertaan:
PYÖREÄÄN HÄKKIIN EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA SAA SIJOITTAA LINTUA. Pyöreät häkit ovat koristehäkkejä, joiden sisällä pidetään esim. koristekasveja ym, jotta lintu ei pääsisi popsimaan niitä. Pyöreä häkki ei missään mielessä, missään tapauksessa, sovellu linnuille.
- BirdGirl<3
Vaikka lintuni ovat vain pieniä peippoja, niillä on silti jättimäinen häkki ja ne lentävät huoneessani päivittäin. Olen kaavailemassa niille huonehäkkiä. On epäinhimillistä pitää lintua tuollaisessa "minimikokoisessa" häkissä! Jättäkää pienemmät häkit vaikka hamstereille.
- s s
Siis riittääkö 4 strutsille 2m X 3m X 1.6m häkki? Ajattelin alkaa kasvattaa strutseja koska niillä on isot munat ja liha on terveellistä.
- Stereotypiat pois!
Kerrankin oikein kunnollista tietoa! Kiitos!! On tärkeää jo unohtaa kamalat elokuva-stereotypiat papukaijoista, jotka istuvat tylsässä penessä pyöreässä häkissä yksinään. Oikea lemmikkilintu vaatii tilaa, luonnollista tekemistä ja lajitovereita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3632842SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8942- 39821