Jyväskylässä meni lapsi väärälle äidille ja äiti syyttää sairaalaa.
Ihan oikein, mutta miksi hän ei tarkastanut sitä ranneketta siellä sairaalassa?
Meillä autoilijoilla on tavan takaa tuo sama ongelma, kun haetaan autojamme huollosta. Samanlaisia ja värisiä biilejä saattaa olla parkkipaikalla useita, emmekä me mene kokeilemaan avaimiamme jokaiseen, vaan katsotaan reskisterikilpiä, ennen kuin käytämme avaintamme.
Omaakin vastuuta pitäisi olla.
20
213
Vastaukset
- texsanell1
Niin, tuo on tietenkin harvinaista,,,ehkä kaikki äiditkään ei vielä tajua lapsensa ulkonäköä heti, riippuen toimenpiteistä synnytyksen aikana.
Itse olen tunnistanut kaikkien 3 vauvani ulkonäön, saadessani heidät imetettäväkseni. Onhan vauva ollut äidin vieressä heti syntymän jälkeen.
Ilmeisesti tuo julkisuus nyt tekee nuoret äidit tarkkaaviksi!- kaikki
me vauvamme on tunnistettu, tarviiko sitä nyt täällä mainostaa.
- ??????
Mikä ihmeen julkisuus????
Aikoinaan äidit olivat sairaalassa viikkokausia, nyt pari päivää.
Meinaatko, että päästäkseen lehtiin joku vaihdattaa lapsiaan?
.
- huomioija
Mitä mainostamista on luonnollisessa synnytyksessä, kuin tunnistamisessakaan?
Pointtihan edellisellä oli, että *toimenpiteistä* riippuen, saattaa äidin huomiokyky olla alentunut! - alfhildintytär
Eikö hoitohenkilöstöltä enää vaadita alkeellistakaan osaamista = lukutaito. Koskaan ei voi olla niin kiirettä, ettei ehdi käyttää muutamaa sekuntia rannekkeen lukemiseen.
Ja se on hoitohenkilöstön velvollisuus.
Äitihän tämänkin asian vihdoin sai korjattua. - susm.
Ei tullut sekaannusta entisaikaan, eiköhän 70-80 vuotta sitten synnytty saunassa,ainakin maaseudulla.
Eikä oo viikkotolokulla kettään makkuutettu koskaan sairaalassa, jos ei mitään komplikaatioita ollu tullunna synnytyksessä tai jälkeen. - vertailukelpoisuus
No, missä leikkauksessa olet käynyt ennen auton noutamista? Mitä lääkettä sinut on pumpattu täyteen?
Synnyttänyttähän ei lasketa sairaalasta vauvoineen ulos ilman, että on noutaja mukana eli äitiä ei katsota ajokelpoiseksi.- Autokorjaamon laskun
maksu vastaa kyllä shokeerausvaikutukseltaan leikkausta sairaalassa.
- ´´´´
Autokorjaamon laskun kirjoitti:
maksu vastaa kyllä shokeerausvaikutukseltaan leikkausta sairaalassa.
Kannattaa siis ottaa mukaan saattaja??
- susm.
Mistä mie nyt oon autoo käyny noutamassa....ja pumpattu täyteen, sallitaanko ees pien hymy.. Mutta sen sanon, että maailman normaalein asia on synnytys, normaalikuntoisella naisella, ei se mikkään sairaus oo.
- vertailukelpoisuus
susm. kirjoitti:
Mistä mie nyt oon autoo käyny noutamassa....ja pumpattu täyteen, sallitaanko ees pien hymy.. Mutta sen sanon, että maailman normaalein asia on synnytys, normaalikuntoisella naisella, ei se mikkään sairaus oo.
Naapurin normaalikuntoinen nuori nainen kuoli synnytykseen joku vuosi sitten.
- |||
vertailukelpoisuus kirjoitti:
Naapurin normaalikuntoinen nuori nainen kuoli synnytykseen joku vuosi sitten.
Siksipä ihmetyttää muotiasiana kotisynnytys.
- Puoli vuosisataa
Lapsella ei ole tuntolevyä kaulassaan syntymän hetkellä. Vaikea on arvata, että lapsi ei ole oma, kun hänet tuodaan kainaloon ensi kertaa.
Ainakin aikaisemmin vauvat oli aluksi paketoitu kuin toukat, joten oli mahdotonta kaivella esiin rannekkeet ja tarkistaa nimi.
Miten tänä päivänä?
Minulla on hiukan vanhentuneet tiedot. - sekoilla ei saa
mun vauvat pantiin heti synnytyksen hetkellä verisenä ja märkänä mun syliin paljasta ihoani vasten,
synnytyksistä on yli viisikymmentävuotta, kaikki elossa ja kaikki yli viisikymppisiä, komeasti lähestyvät eläkeikää jo kaikki vaikka ovatki työelämässä vielä,
omiksi olen kaikki tunnistanu aikoinaan,
vieläki tunnistan vaikka yhteys niihin on nykään jo heikkoa.
kamala juttu oli vauvan vaihtuminen, ei voi hyväksyä tommosta hutilointia,
nykyään ihmiset vaikuttavat olevan hutiloivia, eivät niin tarkkoja työssään kuin ennen meidät opettettiin ahkeruuteen, tunollisuuteen ja tarkuuteen,
onko nyky kouluissa jotain jäänyt ihmisille opettamatta?- kohtuullisuutta
Aivan marginaalitpaus, sekö romuttaa nyt hoitajien maineen ja koulun vika tierysti, kyllä on yksinkertaista puhetta. Ei kiinnosta kenenkään synnytyskeetomuksetkaan.
- hevat
OTTIVAT Salkkareista mallia.Joko ymmärrätte meillä ei ole omaa järkee se on otettava malli jostain.
- koettu on
Neljäkymmentä vuotta sitten, ei maan johtavassa naistentautien ja synnytysklinikalla saanut vielä vauvaa suoraan märkänä syliinsä, saati sitten 50 v. sitten.
- vauvat oli ihania,,
koettu on,
no sinä olet ollu jossain muussa sairaalassa synnyttämässä,
ensimmäin tuli sinisenä ulos, se ei päässy kuin vasta elvytyksen jälkeen syliin, kaksi muuta annettiin ihansti huutavan verisenä hetkeksi syliin
rinnan päälle, OLI se ihana tunne,
- Vahinko on vahinko,
mutta ei anteeksipyyntö vapauta vastuusta.
Mitenkäs, jos autoilijakin saisi vahingossa tekemänsä töppäilyt oanteeksi?- u,m ****
59 vuotta siitten kun olin Ensimmäistäni synnyttämässä , oli vieraslapsi tulossa minulle rintaa saamaan --huomasin heti että hän ei ollut omani . hoitaja kyllä otti vauvan kiireenvilkkaa pois . - Omani oli kovin laihempikin poika joka painoi 3 kg 800g
Tyttö olikin toisennäkönenkin 4 kg 100 g joka kyllä oli samasta isästä --ei ne vauvat aina ole samannäkösiä syntyessään ,vaikka ovatkin sisaruksia.
Ei tampereen mariankadun synnytyslaitoksessa ainakaan lasta annettu ,ennenkun oli pesty ja puettu ., sain siellä molemmat .
Sitten tulikin yliopistollinen keskusairaala .Mutta ehkä oltiin jo opittu ehkäsy siihenmennessä :=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708